Czołowi kandydaci Zielonych, którzy stracili 18 z 71 mandatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, uważają, że jej wsparcie jest nadal konieczne, aby zapewnić stabilną większość centrową i reelekcję Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej.
Zieloni nie poprą Ursuli von der Leyen w jej staraniach o drugą kadencję na przewodniczącą Komisji Europejskiej, chyba że zostaną włączeni do szerokiej, centrowej koalicji z jej konserwatywną Europejską Partią Ludową, oświadczyli przywódcy grup, sygnalizując, że są gotowi na kompromis w sprawie ochrony środowiska cele.
„Uważamy, że jedynym sposobem na utworzenie stabilnej proeuropejskiej, prodemokratycznej i proukraińskiej większości są cztery partie” – powiedział współprzewodniczący grupy Greens/ALE i wspólny kandydat na najwyższe stanowisko w rządzie UE Bas Eickhout podczas udzielania informacji reporterom w środę (12 czerwca) przed pierwszym spotkaniem powyborczym w Brukseli.
Holenderska parlamentarzystka wymieniła trzy warunki, które sama von der Leyen postawiła dla ugrupowań chcących współpracować z EPP oraz dla dotychczas niezaangażowanych eurodeputowanych, którzy być może zechcą dołączyć do grupy w nadchodzących tygodniach.
W ubiegłą niedzielę podczas wieczoru wyborczego, gdy stało się jasne, że EPP pozostanie największą grupą w parlamencie, a nawet zdobędzie mandaty, von der Leyen natychmiast zwróciła się do Partii Socjalistycznej i Demokratów oraz Renew, przy czym ta ostatnia grupa liberalna straciła 23 mandaty 79 miejsc w rozkwicie w prawo.
Eickhout powiedział, że nie uważa pominięcia Zielonych za lekceważenie, odnotowując, że przewodniczący grupy Manfred Weber również powiedział, że poszukiwanie stabilnej większości rozpocznie się od rozmów trójstronnych. Von der Leyen nie może liczyć na pełne wsparcie nawet we własnej grupie, stwierdził, cytując eurodeputowanych z Francji i Słowenii.
„Nasz wniosek jest bardzo jasny” – powiedział Eickhout. „Jedynym sposobem na utworzenie stabilnej większości jest potrzeba czwartej partii, a jedyną partią, która może spełnić trzy kryteria, które sama określiła… jesteśmy my”.
„Jesteśmy gotowi rozmawiać i udzielić jej wsparcia – jeśli będziemy częścią koalicji” – powiedział Eickhout.
W przemówieniu wraz z nim na odprawie współprzewodniczący Zielonych/EFA Terry Reintke podkreślił, że Zieloni nie zawrą żadnego paktu politycznego, w który zaangażowana byłaby eurosceptyczna grupa ECR, w skład której wchodzi partia Bracia Włoch premier Giorgii Meloni, która zwyciężyła w sondażu we Włoszech.
Zasygnalizowała jednak, że Zieloni będą gotowi pójść na kompromis w niektórych aspektach polityki ochrony środowiska UE, przeciwko czemu w okresie poprzedzającym wybory przewodziła ostra reakcja EPP.
„Wycofywanie się z Zielonego Ładu jest oczywiście czymś, czego chcą także niektóre części sił, z którymi będziemy negocjować” – powiedział Reintke. „Oczywiście, jeśli rozpoczniesz negocjacje, nie uzyskasz 100% tego, co było w zielonym programie” – przyznała.
„A teraz jesteśmy gotowi stać się częścią tej większości, ponieważ widzimy niebezpieczeństwo, jeśli większość przesunie się na prawo” – powiedział Reintke. „Jesteśmy gotowi na kompromis, jesteśmy pragmatycznymi politykami”.