Od nowych sankcji Brukseli nałożonych na Kreml po Koreę Południową rozważającą wysłanie broni na Ukrainę – oto najnowsze wydarzenia na temat wojny na Ukrainie, które miały miejsce w ten czwartek.
W środę Rosja zaatakowała ukraińską sieć energetyczną przy użyciu rakiet i dronów, po czym w środę nasiliła swój atak.
Jak wynika z analizy materiału filmowego AP, przyspieszono niszczenie miast na pierwszej linii frontu na Ukrainie za pomocą bomb szybujących zrzucanych z lotnisk tuż za granicą, w które Ukraina nie była w stanie trafić.
Po stronie ukraińskiej siły skupiły swoją kampanię przeciwko rosyjskim obiektom naftowym, stosując ataki dronów.
Operacje te spowodowały znaczne szkody w rafineriach w rosyjskim regionie Tambow i Republice Adygei.
UE zgadza się na nowe sankcje
Według belgijskiej prezydencji bloku ambasadorowie Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie „potężnego i istotnego” nowego zestawu sankcji w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.
Pakiet ten wprowadza nowe ukierunkowane środki i zwiększa wpływ istniejących sankcji poprzez wyeliminowanie luk prawnych. Oczekuje się, że pełne szczegóły zostaną ujawnione na początku przyszłego tygodnia, jeśli ministrowie spraw zagranicznych UE poprą plan w poniedziałek.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że pakiet sankcji zablokuje Rosji dostęp do kluczowych technologii, pozbawi ją dalszych przychodów z energii i wyceluje w cień floty Putina i sieć bankową za granicą.
Środki te mają w szczególności na celu ograniczenie importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego, utrudniając jego transport. Bruksela szacuje, że w ubiegłym roku przez porty UE przetransportowano do krajów trzecich około 4-6 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego LNG.
Korea Południowa rozważa wysłanie broni na Ukrainę
W czwartek Korea Południowa ogłosiła, że rozważa wysłanie broni na Ukrainę, wskazując na znaczącą zmianę swojej polityki.
Jest to następstwem niedawnego paktu między Rosją a Koreą Północną, w którym oba kraje zgodziły się bronić siebie nawzajem w przypadku wojny, powodując obawy regionalne i globalne.
Oświadczenie wysokiego urzędnika prezydenta Korei Południowej nadeszło wkrótce po tym, jak północnokoreańskie media państwowe szczegółowo opisały porozumienie.
Analitycy sugerują, że może to być najściślejsza współpraca Moskwy i Pjongjangu od czasów zimnej wojny, przypadająca na okres, w którym Rosja stoi w obliczu rosnącej izolacji międzynarodowej w związku z inwazją na Ukrainę, a oba narody są zaangażowane w eskalację napięć z Zachodem.