O nas
Kontakt

Skarga TikTok dotycząca prywatności dzieci została skierowana do amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości

Laura Kowalczyk

The TikTok logo is displayed on a mobile phone in front of a computer screen.

TikTok może spotkać się z presją w USA, ponieważ organy regulacyjne skierowały skargę dotyczącą prywatności dzieci do Departamentu Sprawiedliwości.

Amerykańskie organy regulacyjne oświadczyły we wtorek, że „odkryły powody, by sądzić”, że TikTok i jego spółka-matka ByteDance „naruszają lub wkrótce naruszą” amerykańskie prawo dotyczące prywatności dzieci.

Prawo wymaga, aby strony internetowe przeznaczone dla dzieci uzyskały zgodę rodziców przed gromadzeniem informacji o osobach poniżej 13 roku życia.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) przekazała skargę do amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Agencja przytoczyła także potencjalne naruszenia ustawy o FTC – ustawy określającej jej obowiązki w zakresie egzekwowania prawa.

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości odmówił komentarza na temat treści skierowania przez organy regulacyjne skargi przeciwko TikTok, twierdząc, że przed skierowaniem sprawy konsultowali się oni z FTC i będą to robić nadal.

Rzecznik TikTok Alex Haurek powiedział, że platforma mediów społecznościowych współpracuje z FTC od ponad roku, aby rozwiać jej obawy i jest „rozczarowany, że agencja wszczyna postępowanie sądowe, zamiast kontynuować współpracę z nami nad rozsądnym rozwiązaniem”.

„Zdecydowanie nie zgadzamy się z zarzutami FTC, z których wiele odnosi się do wydarzeń i praktyk z przeszłości, które są niezgodne z faktami lub które zostały uwzględnione” – stwierdził Haurek w oświadczeniu.

Dochodzenie rozpoczęło się w związku z kontrolą zgodności Musical.ly, poprzednika TikTok, w następstwie ugody z 2019 r. dotyczącej naruszeń prawa dotyczącego prywatności dzieci.

FTC stwierdziła, że ​​chociaż zazwyczaj nie ogłasza, że ​​skierowała skargę do departamentu sprawiedliwości, „uznała, że ​​leży to w interesie publicznym”.

TikTok może również spotkać się z możliwym zakazem w USA po tym, jak prawodawcy przyjęli prawo nakładające na chińską spółkę-matkę ByteDance obowiązek sprzedaży platformy.

W zeszłym roku europejskie organy regulacyjne nałożyły na TikTok karę w wysokości 345 milionów euro za brak ochrony prywatności dzieci.