Christian Tein jest przywódcą grupy niepodległościowej, która według francuskich urzędników odegrała wiodącą rolę w tygodniach przemocy, które wybuchły w maju.
Tein stawił się przed sądem w stolicy Nowej Kaledonii Nouméa wraz z dziesięcioma innymi osobami aresztowanymi w środę na niespokojnym francuskim terytorium Pacyfiku.
Lokalne media podały, że w sobotę rano cała jedenastka stawiła się przed prokuratorem Yvesem Dupasem.
Dupas wszczął śledztwo i nakazał umieszczenie Teina w areszcie tymczasowym we Francji kontynentalnej, około 16 800 km od Nowej Kaledonii.
Thein jest przywódcą komórki koordynującej działania terenowe (CCAT), ruchu niepodległościowego, który wzywał do zaprzestania panowania Francji nad Nową Kaledonią.
Podejrzewa się, że cała jedenastka brała udział w śmiertelnej przemocy, która spustoszyła archipelag, z którego rdzenni mieszkańcy Kanaków od dawna próbowali uwolnić się z Francji.
Zatrzymania były częścią toczącego się śledztwa policyjnego wszczętego 17 maja, zaledwie kilka dni po wybuchu zamieszek, które przerodziły się w falę starć zbrojnych, grabieży, podpaleń i innych form przemocy, które zamieniły części Nouméi i jej przedmieść w strefy zamknięte.
Bunt skłonił Francję do ogłoszenia stanu wyjątkowego na archipelagu i przyspieszenia posiłków dla szybko pokonanych sił policyjnych. W wyniku przemocy zginęło dziewięć osób, w tym dwóch żandarmów, a także rozległe zniszczenia sklepów, firm i domów.
W zeszłym tygodniu prokurator oświadczył, że zatrzymania są częścią policyjnego śledztwa dotyczącego szerokiego zakresu podejrzeń o popełnienie przestępstwa, w tym współudziału w zabójstwie i usiłowaniu zabójstwa, napadu z bronią w ręku, podpalenia i członkostwa w grupie utworzonej w celu przygotowywania aktów przemocy.
Ponieważ Francja pogrążyła się obecnie w szaleńczej kampanii na rzecz przedterminowych wyborów parlamentarnych, francuski prezydent Emmanuel Macron zawiesił reformy, które zmieniłyby prawa wyborcze w Nowej Kaledonii.