O nas
Kontakt

Czy Oscary wprowadzą kategorie neutralne płciowo?

Laura Kowalczyk

Are the Oscars going to introduce gender-neutral categories?

Dyrektor generalny Akademii, Bill Kramer, potwierdził, że trwają rozmowy na temat możliwości przyznania Oscarów w kategoriach neutralnych pod względem płci. Nie wszyscy uważają, że to dobry pomysł…

Z biegiem lat na popularność zyskują neutralne pod względem płci kategorie aktorskie w rozdaniach nagród.

W 2012 roku ceremonia rozdania nagród Grammy usunęła kategorie ze względu na płeć, umożliwiając mężczyznom i kobietom rywalizację między sobą o wszystkie nagrody pod takimi tytułami jak „Najlepszy wykonawca”.

Inne programy z nagrodami ograniczyły swoje kategorie ze względu na płeć, aby promować inkluzywność, jak MTV Movie & TV Awards, Independent Spirit Awards, Gotham Awards i BRIT Awards, które wprowadziły nagrody neutralne pod względem płci jako „jeszcze bardziej włączające, doceniające wyjątkową pracę, a nie sposób, w jaki artyści zidentyfikować.”

Aby zapewnić większą integrację artystom nieidentyfikującym się z płcią, ponowiono apele o wprowadzenie nagród neutralnych pod względem płci, łącząc listy nominowanych mężczyzn i kobiet w kategorie dla najlepszego aktora i najlepszego aktora drugoplanowego.

Obecnie nagrody aktorskie Oscarów są podzielone na kategorie męskie (najlepszy aktor, najlepszy aktor drugoplanowy) i żeńskie (najlepsza aktorka, najlepsza aktorka drugoplanowa).

Podczas nowego wywiadu dla Variety dyrektor generalny Akademii Bill Kramer został zapytany o możliwość wprowadzenia kategorii neutralnych pod względem płci. Potwierdził, że rozmowy trwają.

„Badamy ten temat w ramach naszych komisji ds. nagród, członkostwa, równości i włączenia społecznego, a wkrótce także z naszą Radą Gubernatorów” – powiedział.

„Jest to wczesny etap eksploracji i jedna z wielu rozmów na temat przyszłości nagród i Oscarów. Nadal badamy, jak to może wyglądać”.

Czy to mądra decyzja w kontekście Oscarów?

W 2021 r. Festiwal Filmowy w Berlinie stał się pierwszym dużym międzynarodowym festiwalem filmowym, który przyznał nagrody aktorskie neutralne pod względem płci.

Współdyrektorka Berlinale, Mariette Rissenbeek, oświadczyła wówczas, że decyzja o przyznaniu nagród bez względu na płeć miała na celu wywołanie dalszych dyskusji na temat sprawiedliwości płci, a decyzję tę z radością przyjęły gwiazdy kina, takie jak Cate Blanchett i Tilda Swinton, przy czym ta ostatnia stwierdziła, że ​​Berlinale Decyzja o pozostawieniu nagród aktorskich ze względu na płeć przeszła do historii była „wyjątkowo rozsądna” i „nieuniknione”, że nagrody neutralne pod względem płci staną się standardem w branży filmowej.

Choć dla niektórych słowa Swintona są ewangelią, niektórzy wypowiadali się na ten temat w kółko.

Niektórzy uważają, że rozdzielenie nagród ze względu na płeć utrwala stereotyp, że mężczyzn i kobiet nie można oceniać jako równych sobie w wykonywanym zawodzie.

Ponadto nagrody uwzględniające płeć utrwalają pogląd, że płeć jest binarna, jak w zeszłym roku powiedziała Entertainment Weekly transpłciowa performerka Elliot Page, mówiąc o Oscarach: „Mamy nadzieję, że zaczniemy wychodzić poza ten stopień binarnego myślenia”.

Są jednak tacy, którzy twierdzą, że zmiana ta powoduje, że wykonawcy zwyciężają w dwóch kategoriach mniej, co stwarza ryzyko utraty szans. Aktorka/reżyserka Sarah Polley powiedziała w zeszłym roku dziennikowi The New York Times, że ponieważ w branży nie ma takich samych możliwości dla kobiet i mężczyzn, wszechogarniające kategorie mogą skutkować dalszą nierównowagą.

„Nikt z nas nie chce widzieć ogólnej kategorii aktorskiej, w której nominowani będą wyłącznie mężczyźni” – powiedziała Polley.

Rzeczywiście, chociaż w przypadku nagród reżyserskich nie ma rozróżnienia ze względu na płeć, nagrody aktorskie neutralne pod względem płci mogą wydawać się decyzją przyszłościową. Jednak niezamierzoną konsekwencją rezygnacji z kategorii związanych z płcią jest to, że nadrzędne sekcje oznaczają mniej statuetek, co zmniejsza potencjał widoczności. Mniej godnych siebie wykonawców może na przykład znaleźć się na krótkiej liście, a usunięcie barier może w sposób niezamierzony pogłębić niekorzystną sytuację instytucjonalną kobiet.

Nagrody neutralne pod względem płci można postrzegać jako postępowe społecznie i mogą pomóc wykonawcom transpłciowym i niebinarnym, ale problem wykracza poza same nagrody.

Branża filmowa to nierówne warunki działania, wciąż obfitujące w instytucjonalny seksizm i faworyzujący mężczyzn cispłciowych w głównych rolach. Ponieważ mężczyźni nadal mają więcej możliwości odgrywania głównych ról, tylko kwestią czasu jest, kiedy wszystkie nagrody aktorskie w danym roku trafią do aktorów płci męskiej. Nietrudno wyobrazić sobie potencjalnie uzasadnione oburzenie – podobnie jak wtedy, gdy podczas nagrody BRIT Awards wprowadzono kategorię Artysty Roku jako neutralny pod względem płci zamiennik kategorii Najlepszy Artysta i Najlepsza Artystka, a wszyscy pięć nominowanych w 2023 roku okazało się płci męskiej.

Warto również pamiętać, że chociaż przyznawanie nagród stanowi ważną część procesu, to są one tylko ostatnim krokiem, a równe szanse powinny pojawić się już na wczesnym etapie powstawania filmu.

Jeśli nagrody neutralne pod względem płci mogą prowadzić do dalszej dyskusji i prowadzić do znaczących zmian, takich jak bardziej zróżnicowane studia, instytucje finansujące i organy głosujące, należy je bronić. Bez głębszych zmian i rozmów na temat źródeł problemu może istnieć ryzyko, że nagrody neutralne pod względem płci staną się niczym więcej niż przedsięwzięciem sygnalizującym cnoty.

Choć te potencjalne zmiany mogą mieć dobre intencje dla Oscarów, produkcja filmowa jako branża potrzebuje zmian, które rozpoczynają się wcześniej niż ostatni etap poklepywania się po plecach wraz z sezonem nagród.

Najgorsze, co mogłoby się zdarzyć, to zdominowany przez mężczyzn przemysł filmowy, który wprowadza zmiany łamiące tradycję, gratulując sobie „to już rozwiązaliśmy” i kontynuując marginalizowanie kobiet, osób transpłciowych i niebinarnych na wczesnych etapach podejmowania decyzji i w fazie twórczej.