Podczas gdy Francja przygotowuje się do szokujących, przedterminowych wyborów, które prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego, Niemcy szykują się na radykalną zmianę w polityce UE.
W obliczu zbliżających się wyborów we Francji Niemcy przygotowują się na ich wyniki, które najprawdopodobniej przechylą się w prawą stronę.
Jeśli wygra skrajnie prawicowy Zjazd Narodowy Marine Le Pen, polityka klimatyczna, migracyjna i równouprawnienie płci we Francji będzie miała prawdopodobnie wpływ na szczeblu krajowym. Jednak politolog, profesor dr Miriam Hartlapp, ostrzegła, że skutki mogą odbić się na całej Unii Europejskiej.
„Polityka w Brukseli ulegnie zmianie, ponieważ członkowie tej prawicowej partii populistycznej mogliby zasiadać w Radzie Ministrów. To stwarza inną sytuację dla krajów takich jak Niemcy i innych państw europejskich” – powiedział Hartlapp.
„Francja nie jest małym państwem członkowskim, ale dużym i ważnym. Możemy się spodziewać, że europejska polityka klimatyczna, azylowa i migracyjna oraz polityka równości płci na szczeblu europejskim będą wtedy wyglądać inaczej” – dodała.
Hartlapp stwierdził, że zwrot w prawo rozprzestrzenił się w całej Europie, ponieważ niezadowolenie z obecnych rządów znajduje odzwierciedlenie w klimacie politycznym.
Niemcy są świadomi zmian i to „budzi obawy” – powiedział Harlapp, wskazując na niedawny wywiad kanclerza Niemiec Olafa Scholza, w którym powiedział, że ma nadzieję, „że partie, które nie są (Marine) Le Pen, żeby tak ująć, odniosą sukces w wyborach. Ale to Francuzi muszą zdecydować”.
Hartlapp dodał, że UE może spodziewać się, że sprawy związane z imigracją zostaną skierowane do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
„Niektóre punkty programu Narodowego Zgromadzenia wyraźnie przeczą podstawowym prawom konstytucji europejskiej. Na przykład imigranci we Francji nie mają takich samych praw jak obywatele francuscy, jeśli chodzi o mieszkania i świadczenia socjalne. To jest bezpośrednio sprzeczne z prawem UE” – powiedziała.
Tymczasem w Niemczech poszczególni politycy ze skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) i skrajnie prawicowej Die Heimat ogłosili w tym tygodniu swoje plany utworzenia frakcji we wschodnim kraju związkowym Brandenburgia, po tym jak AfD uzyskała lepsze wyniki niż wszystkie partie w rządzącej koalicji rządowej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.