Właścicielka Facebooka i Instagrama, Meta, twierdzi, że na „super konkurencyjnym” rynku sztucznej inteligencji (AI) otwierają się ogromne możliwości, a gigant technologiczny wyda w tym roku aż 37 miliardów euro na rozwój infrastruktury.
Meta nie jest obca kontrowersjom. W ubiegłym roku nałożono na nią rekordową karę w wysokości 1,2 miliarda euro za naruszenie unijnych przepisów o ochronie danych.
Teraz gigant technologiczny wstrzymał wdrażanie swojego asystenta AI w Europie, po tym jak Irlandzka Komisja Ochrony Danych (IDPC) nakazała firmie Meta odroczenie planu wykorzystania danych dorosłych użytkowników Facebooka i Instagrama do trenowania dużych modeli językowych (LLM).
„Powiedzieliśmy: 'To smutne, że tak uważasz. Uważamy, że może być inaczej, ale to ty jesteś regulatorem.' Więc wstrzymujemy wszystko i odkładamy niektóre konkretne narzędzia, które nazywamy Meta AI, dla UE” – powiedział Laurent Solly, wiceprezes (Europa Południowa) w Meta, w wywiadzie dla TylkoGliwice Next na Międzynarodowym Festiwalu Kreatywności w Cannes Lions.
„W UE panuje konkretny pogląd, który omawiamy, ale szanujemy decyzję”.
Decyzja organu regulacyjnego nastąpiła po tym, jak austriacka organizacja ochrony prywatności NOYB złożyła skargi do organów ochrony prywatności w jedenastu państwach członkowskich UE, twierdząc, że praktyki firmy Meta są niezgodne z ogólnym rozporządzeniem UE o ochronie danych (RODO).
Opisując to jako „krok wstecz” w kierunku europejskich innowacji, Meta twierdzi, że ma dużą pewność, że jej podejście jest zgodne z europejskimi przepisami i regulacjami.
Meta widzi „ogromną szansę” w sztucznej inteligencji
Według badań PwC, sztuczna inteligencja stanowi „największą szansę komercyjną” w dzisiejszej gospodarce. Firma przewiduje, że dzięki niej globalny PKB wzrośnie o 14 procent w 2030 r., co będzie równowartością dodatkowych 14,6 biliona euro.
„To niezwykle konkurencyjna branża” – powiedział Solly z Meta.
„W Cannes widzieliście wszystkie platformy technologiczne, wszystkie firmy technologiczne, które walczą o to, by przewodzić. Chcemy być jedną z najlepszych firm w dziedzinie AI”.
Kontynuował: „W tym roku wydajemy od 35 do 40 miliardów dolarów CapEx (nakłady kapitałowe) na rozwój naszej infrastruktury i oferowanie wszystkim naszym użytkownikom najlepszego narzędzia. To wyzwanie, przed którym stoimy, ale jest to także dla nas ogromna szansa”.
Francja: epicentrum sztucznej inteligencji
W 2015 r. Meta otworzyła w Paryżu swoje pierwsze europejskie laboratorium badawcze nad sztuczną inteligencją, Fundamental AI Research (FAIR), aby przyspieszyć rozwój tej technologii.
„Nagle staliśmy się pierwszą firmą, która zbudowała największe laboratorium sztucznej inteligencji we Francji” – powiedział Solly w wywiadzie dla TylkoGliwice Next.
„Dla nas ogromnym kamieniem milowym była możliwość posiadania laboratorium w Paryżu i możliwość zgromadzenia wokół niego wielu talentów, nie tylko Francuzów. Pracuje nad tym wielu Europejczyków”.
„Staramy się naprawdę dalej naciskać, rozprzestrzeniać, otwierać, ponieważ wierzymy, że potrzebujemy silnego ekosystemu AI w Europie. Mamy w Europie, nie tylko we Francji, utalentowanych ludzi”.