O nas
Kontakt

Putin wzywa do produkcji rakiet zakazanych wcześniej na mocy traktatu z 1988 roku

Laura Kowalczyk

Vladimir Putin speaks during a meeting with graduates of Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration via videoconference, June 28, 2024

W piątek na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ przedstawiciel Conflict Armament Research poinformował, że jego organizacja szczegółowo opisała komponenty rakiet użytych przeciwko Ukrainie. Według dowodów wynika, że ​​pochodziły one z Korei Północnej.

Prezydent Rosji Władimir Putin zasugerował wznowienie produkcji rakiet średniego zasięgu, które zostały zakazane na mocy nieistniejącego już traktatu ze Stanami Zjednoczonymi.

Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF) zakazał używania naziemnych pocisków rakietowych z głowicami jądrowymi i konwencjonalnymi o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów.

Uznano ją za kamień milowy w kwestii kontroli zbrojeń, gdy w 1988 r. podpisali ją przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow i prezydent USA Ronald Reagan.

Jednak w 2019 r. Ameryka wycofała się z paktu, powołując się na naruszenia ze strony Rosji.

„Musimy rozpocząć produkcję tych systemów uderzeniowych, a następnie, w oparciu o rzeczywistą sytuację, podjąć decyzje o tym, gdzie, jeśli będzie to konieczne dla zapewnienia naszego bezpieczeństwa, je umieścić” – powiedział Putin na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Rosji.

Putin powiedział, że Rosja nie produkowała takich pocisków od czasu zerwania traktatu w 2019 r., ale że „dziś wiadomo, że Stany Zjednoczone nie tylko produkują te systemy rakietowe, ale już przywiozły je do Europy na ćwiczenia, do Danii. Całkiem niedawno ogłoszono, że są na Filipinach”.

Rada Bezpieczeństwa zbiera się w sprawie rozprzestrzeniania broni i Korei Północnej w siedzibie ONZ, 28 czerwca 2024 r.

Od czasu wycofania się z traktatu armia amerykańska poczyniła postępy w opracowywaniu konwencjonalnych, wystrzeliwanych z lądu rakiet średniego zasięgu o nazwie Typhon, które byłyby zakazane na mocy INF.

Typhon wystrzeliwuje dwa pociski Navy, Tomahawk Land Attack Missile i Standard Missile-6. Wiosną tego roku wojsko poddało system testom podczas ćwiczeń na Filipinach.

Ostatnim pozostałym paktem kontroli zbrojeń między Waszyngtonem a Moskwą jest New Strategic Arms Reduction Treaty, który ogranicza każdy kraj do nie więcej niż 1550 rozmieszczonych głowic nuklearnych i 700 rozmieszczonych pocisków i bombowców. Ma on wygasnąć w 2026 r., a brak dialogu na temat zakotwiczenia kolejnego porozumienia zaniepokoił zwolenników kontroli zbrojeń.

Oświadczenie Putina pod Moskwą padło w tym samym dniu, w którym tematem sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ była kwestia transferu broni z Korei Północnej do Rosji.

Jonah Leff, przedstawiciel Confused Armament Research (CAR), powiedział, że jego organizacja szczegółowo określiła elementy rakiet użytych przeciwko Ukrainie i twierdzi, że dowody wskazują, że pochodzą one z Korei Północnej.

„Wyżej wymienione dowody, które moja organizacja zaobserwowała i dokładnie udokumentowała z pierwszej ręki, niezbicie potwierdzają, że rakieta wystrzelona w kierunku Charkowa rzeczywiście pochodziła z KRLD. Podczas kolejnej wizyty, podczas której sam udałam się z zespołem na Ukrainę w celu uzyskania dalszej dokumentacji. Zaobserwowaliśmy wyprodukowaną dodatkową broń konwencjonalną. przez KRLD, które zostały zajęte na linii frontu i nie były wcześniej obserwowane na polu bitwy na Ukrainie” – powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ zakazują przekazywania broni Rosji.

„W ostatnich miesiącach pojawiły się również zarzuty dotyczące transferu rakiet balistycznych i amunicji z KRLD do Federacji Rosyjskiej z naruszeniem odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa” – powiedziała Izumi Nakamitsu, Wysoki Przedstawiciel ds. Rozbrojenia.