O nas
Kontakt

Co dzieje się z twoim ciałem podczas fali upałów? Eksperci dzielą się tym, dlaczego narażenie na ekstremalne ciepło może być śmiertelne

Laura Kowalczyk

Canva

Wraz ze wzrostem globalnych temperatur kraje odnotowują wzrost liczby zgonów związanych z upałami. TylkoGliwice Health rozmawiał z ekspertem, aby dowiedzieć się, jak uniknąć narażenia się na ryzyko.

W miarę jak temperatury na świecie rosną, w wielu krajach na całym świecie panują ekstremalne upały, co prowadzi do wzrostu liczby zgonów związanych z upałem.

W Arabii Saudyjskiej ogłoszono, że w tym miesiącu podczas pielgrzymki Hadżdż zginęło ponad 1300 osób.

Wiele przypadków zgonów było spowodowanych stresem cieplnym, gdyż temperatura w Mekce, mieście, w którym odbywa się pielgrzymka hadżdż, osiągnęła do 50 stopni Celsjusza.

Podobną tendencję można zaobserwować w Europie, gdzie wiele krajów podnosi alarm w związku z nadchodzącymi falami upałów i zaleca ludziom podjęcie niezbędnych środków ostrożności, gdyż niektóre kraje już odnotowują zgony z powodu wysokich temperatur.

Na przykład w Grecji znaleziono ciała trzech turystów w tygodniu, w którym temperatura osiągnęła 43 stopnie Celsjusza.

Aby temu zaradzić, wiele krajów w Europie, zwłaszcza tych najbardziej narażonych na fale upałów, spieszy się z wdrażaniem planów awaryjnych.

Nie jest to nowe zjawisko na tym kontynencie – w ostatnich latach odnotowywano tam dużą liczbę zgonów spowodowanych upałami, szczególnie latem.

Badania szacunkowe dane z ubiegłego roku pokazują, że w samym tylko roku 2022 w Europie między majem a wrześniem z powodu upałów zmarło 61 672 osób.

Jak ciepło może cię zabić

Camilo Mora, klimatolog i profesor z Uniwersytetu Hawajskiego, badał, jak upały mogą być śmiertelne.

W artykule, którego był współautorem, Mora zidentyfikował 27 różnych sposobów ludzie mogą umrzeć z powodu ekstremalnego upału, a wszystko zależy od tego, który organ zawiedzie pierwszy.

Zasadniczo mechanizm, za pomocą którego ciało pozbywa się ciepła, polega na parowaniu potu. A żeby to się stało, temperatura powietrza na zewnątrz musi być niższa niż temperatura ciała,

Camilo Mora

Klimatolog, Uniwersytet Hawajski

Jak wyjaśnia Mora, pierwszą reakcją organizmu na działanie wysokich temperatur jest pocenie się.

„Zasadniczo mechanizm, za pomocą którego ciało pozbywa się tego ciepła, polega na parowaniu potu. A żeby to się stało, temperatura powietrza na zewnątrz musi być niższa niż temperatura ciała” – powiedział Mora dla TylkoGliwice Health.

„Zawsze, gdy temperatura na zewnątrz jest taka sama lub wyższa, temperatura wytworzona przez ciało nie może go opuścić, co powoduje stan zwany hipotermią, polegający zasadniczo na niezdolności ciała do oddania ciepła, które wytwarza” – dodał.

Gdy organizm nie jest w stanie się schłodzić, reaguje poprzez regulację przepływu krwi w celu priorytetowego uregulowania temperatury ciała, co w niektórych przypadkach może prowadzić do śmierci.

„Priorytetem jest schłodzenie ciała, a żeby to zrobić, pobiera całą krew z ciała i przesyła ją do skóry, tak aby poprzez odparowanie potu krew mogła powrócić do stanu zimnego” – powiedział Mora.

Czasami skierowanie krwi do skóry może wywrzeć nacisk na serce, które zaczyna pompować krew szybciej, aby uregulować ciśnienie krwi, co ostatecznie prowadzi do zawału serca.

Innym razem ten sam mechanizm może również prowadzić do niewydolności narządu.

Na przykład w bardzo wysokich temperaturach mózg priorytetowo traktuje przepływ krwi w celu zaspokojenia podstawowych funkcji organizmu, ograniczając go do mniej istotnych organów, takich jak żołądek.

Może to spowodować uszkodzenie wyściółki jelita, co pozwala jego zawartości przedostać się do krwiobiegu, co powoduje wiele problemów zdrowotnych, mogących prowadzić do śmierci.

„Białe krwinki zaczynają się pojawiać i atakować to, jako mechanizm obronny, który powoduje krzepnięcie. A potem dochodzi do krzepnięcia, które dostaje się do nerek, blokując nerki, a jeśli masz chore nerki, może to być droga do śmierci” – wyjaśnił Mora.

Dodaje, że czasami koagulacja, czyli krzepnięcie krwi, może dotrzeć również do mózgu i tam powodować problemy zagrażające życiu.

Kto jest najbardziej narażony na śmierć z powodu upału

„Istnieją dwie grupy ludzi, które są tym poważnie dotknięte; jedną z nich są osoby bardzo stare” – powiedział Mora.

„Powodem tego jest fakt, że ich skóra jest już zniszczona przez lata użytkowania, co sprawia, że ​​termoregulacja nie jest tak skuteczna” – dodał.

Mora wyjaśnia, że ​​duże ryzyko występuje również u małych dzieci, ponieważ ich ciała nagrzewają się szybciej niż u osób dorosłych.

Ponadto osoby otyłe mogą mieć trudności z odprowadzaniem ciepła, przez co stają się bardziej wrażliwe na upały.

Według Mory na ryzyko narażone są również osoby używające substancji mogących upośledzać zdolność mózgu do rozpoznawania i reagowania na wysokie temperatury, np. narkotyków lub alkoholu.

„Podczas narażenia na te leki mózg nie jest w stanie zrozumieć, że jesteś narażony i przestaje uruchamiać mechanizm, dzięki któremu możesz się faktycznie ochłodzić” – powiedział Mora.

Objawy i środki ostrożności

Jeśli chodzi o zapobieganie śmierci z powodu upału, lepiej zapobiegać niż leczyć, a wczesne rozpoznanie objawów chorób związanych z upałem może uratować życie.

Według Mory, wśród tych objawów znajdują się m.in. pocenie się, które jest pierwszą reakcją organizmu na ciepło, przyspieszone tętno, a także uczucie zawrotów głowy i utraty przytomności.

Aby ograniczyć ryzyko śmierci z powodu upału, należy przede wszystkim unikać narażania się na działanie promieni słonecznych i pozostawać w domu, tak długo jak to możliwe.

Inne sposoby uniknięcia udaru cieplnego Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu, noszeniu luźnych ubrań w jasnych kolorach, unikaniu słońca w czasie największych temperatur, a także unikaniu ekstremalnych ćwiczeń i spożywania dużych ilości alkoholu.

Mora uważa, że ​​w dłuższej perspektywie planowanie urbanistyczne jest szczególnie przydatne, zwłaszcza sadzenie większej liczby drzew w miastach, co może pomóc w schłodzeniu obszarów miejskich i zmniejszeniu ogólnego obciążenia cieplnego ludności.