Sektor rybołówstwa stanowi zaledwie 1% PKB Malty i zatrudnia 1000 rybaków. Jednak ponieważ rybołówstwo jest głęboko związane z tożsamością narodu, współpraca maltańskich rybaków i naukowców pomaga kształtować rozwój sektora rybołówstwa i przyszłość morskiego ekosystemu Malty.
Wczesny poranek na Malcie, małym państwie członkowskim UE położonym na Morzu Śródziemnym. Na pokładzie tradycyjnej łodzi rybackiej znajdują się trzej specjalni goście: Kelly, Luca i Frank, wszyscy pracujący dla Aquatic Resources Malta, czyli ARM.
Jednostka badawcza maltańskiego Departamentu Rybołówstwa i Akwakultury ma ważną misję: dostarczanie decydentom dokładnych danych na temat stanu oceanu.
„Współpracuję ze wspaniałym zespołem biologów i obserwatorów terenowych. Razem zajmujemy się zbieraniem danych zgodnie z zobowiązaniami UE” – mówi jeden z nich, Luca.
„Dzisiaj jesteśmy na pokładzie statku i uczestniczymy w obserwacji, która jest jedną z naszych rutynowych akcji obserwacyjnych, podczas których mamy okazję wyjść na pokład wraz z rybakami i zmierzyć to, co łowią, zarówno ryby, które zamierzają wylądować, jak i ryby przyłowione i odrzucone” – wyjaśnia Luca.
W tym momencie wchodzi jego koleżanka Kelly. To najlepsza część pracy dla niej.
„Ponieważ w zasadzie można zobaczyć i pracować z samymi rybakami, a także poznać cały przemysł rybny” – mówi Kelly.
Obserwatorzy naukowi podstawą gromadzenia danych dotyczących rybołówstwa w UE
Przepisy dotyczące połowów na wodach Europy mogą być opracowywane w odległych biurach, ale wiedza, na której opierają się zespoły, pochodzi z morza, od naukowych obserwatorów.
Ci mężczyźni i kobiety stanowią trzon unijnego systemu gromadzenia danych dotyczących rybołówstwa.
W miarę jak załoga wyciąga połów, naukowcy obserwują, analizują i zapisują podstawowe dane biologiczne.
Dane te, gromadzone na szczeblu UE w ramach wieloletniego procesu gromadzenia danych dotyczących rybołówstwa, nie tylko będą stanowić wskazówki dla decydentów politycznych w zakresie zasobów rybnych.
Zdaniem Alicii Bugeji, wiceminister rybołówstwa i akwakultury Malty, będzie to również podstawa do wzmocnienia filaru społeczno-ekonomicznego sektora rybołówstwa.
„Naprawdę wierzę w konieczność zachowania równowagi między aspektami środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi przy projektowaniu polityki dla tego sektora” – mówi Bugela.
Przemysł rybny na Malcie
Sektor rybołówstwa stanowi zaledwie 1% PKB Malty i zatrudnia 1000 rybaków.
Ponieważ rybołówstwo jest głęboko związane z tożsamością narodu, współpraca maltańskich rybaków i naukowców pomaga kształtować rozwój sektora rybołówstwa oraz przyszłość morskiego ekosystemu Malty.
„Uważam, że nauka wpływa na nasze podejmowanie decyzji. Dlatego potrzebne są dane, aby móc przewidzieć przyszłość” – mówi Bugeja.
„Na pokładach różnych statków, zarówno trawlerów, jak i statków poławiających sieciami trójściennymi i taklowcami, znalazła się całkiem spora, reprezentatywna liczba naukowców, co sprawia, że zbierane dane są dość reprezentatywne”.
Obserwacje na pokładzie statków to tylko jedna z metod, jakie naukowcy wykorzystują do badania przemysłu rybnego.
O godzinie 4:00 rano rozbrzmiewa dzwonek oznajmiający rozpoczęcie maltańskiej aukcji ryb.
Kupujący zaciekle rywalizują o najlepsze połowy, które trafią na talerze na całej wyspie.
Jednak** Frank Farrugia, pracownik Aquatic Resources Malta, jest tutaj z innego powodu.
„W ramach wieloletniego planu gromadzenia danych mamy budżet, z którego możemy kupić ryby. Następnie ryby kupione tutaj będą przetwarzane w naszych laboratoriach. Są to próbki biometryczne: głównie długość, waga, płeć i dojrzałość”.
Wśród ryb, które docierają do biur Aquatic Resources Malta mniej więcej w tym samym czasie co koledzy Franka, znajdują się mieczniki i delfiny.
Wtedy zaczyna się trudne zadanie.
Ryby są poddawane szczegółowej sekcji w celu zbadania ich parametrów biologicznych. Jest to pierwszy krok w kompleksowym procesie gromadzenia danych, które ostatecznie trafią do Komisji Europejskiej.
Maltańscy rybacy stają przed wieloma problemami
Podobnie jak w wielu miejscach wokół Morza Śródziemnego, maltańscy rybacy zmagają się z wieloma problemami, takimi jak zmiany klimatu, zanieczyszczenie, kurczenie się zasobów ryb i duża konkurencja.
Mała skala ich działalności sprawia, że wyzwania te są jeszcze trudniejsze.
Alicia Bugeja uważa, że wynika to z braku skupienia się na tym, w jaki sposób sprostać wyzwaniom związanym ze zróżnicowaniem i różnorodnością rybaków, zwłaszcza tych łowiących na małą skalę.
Pogląd ten podzielają naukowcy pracujący na statkach rybackich, którzy pomagają budować zaufanie między rybakami a decydentami.
„Bardzo ważne jest, abyśmy mieli dobre stosunki robocze z rybakami, a ostatecznie ich interesy są naszymi interesami. Jeśli morze nie radzi sobie dobrze, chcemy o tym wiedzieć” – mówi Luca.
„Bo jeśli uda nam się ustalić i zidentyfikować, gdzie sprawy wydają się być trudne, będziemy mogli poruszyć tę kwestię z decydentami politycznymi i osobami podejmującymi decyzje, dzięki czemu będą oni lepiej przygotowani do podjęcia właściwych działań w celu ochrony morza w interesie rybaków”.
Dopóki zdrowie oceanów będzie zagrożone, praca naukowa Franka, Luki i Kelly będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwiązania tego problemu i ukształtowania wspólnej wizji przyszłości ekosystemu morskiego.