Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w poniedziałek w Pekinie ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą.
Prezydenci Chin i Polski spotkali się w poniedziałek, aby porozmawiać o tym, jak zacieśnić współpracę między oboma krajami.
Xi Jinping, przywódca Chin, zorganizował ceremonię powitalną dla prezydenta Polski Andrzeja Dudy przed Wielką Halą Ludową na skraju placu Tian’anmen w Pekinie, po czym obaj przywódcy udali się do sali konferencyjnej, aby porozmawiać.
Prezydent Xi nazwał Dudę starym przyjacielem zarówno narodu chińskiego, jak i jego samego, stwierdzając, że stosunki między Polską a Chinami przetrwały próbę czasu.
Dodał, że Chiny są gotowe kontynuować przyjaźń z Polską i promować dwustronne stosunki między oboma krajami w celu osiągnięcia lepszego rozwoju i stabilizacji w „chaotycznej sytuacji międzynarodowej”.
Duda stwierdził z kolei, że Polska i Chiny zbudowały na przestrzeni ostatnich 75 lat dobre stosunki polityczne oparte na wzajemnym szacunku.
Duda powiedział również, że Polska odegra rolę we wzmacnianiu relacji między Chinami a UE i zaprosił Xi do odwiedzenia Polski w przyszłym roku.
Później przedstawiciele obu stron podpisali umowy o dwustronnej współpracy handlowej i inwestycyjnej, a także o eksporcie produktów rolnych.
W zeszłą środę oficjalnie uruchomiono usługę pociągu towarowego z Chin do Europy. Celem usługi było zwiększenie efektywności handlu między Chinami a Europą śródlądową.
Pociąg załadowany towarami, takimi jak klimatyzatory i akcesoria do ekspresów do kawy, odjechał z międzynarodowego portu w Kantonie i udał się do stolicy Polski, Warszawy.
Oczekuje się, że pociąg towarowy będzie odjeżdżał z Chin w każdą środę i dotrze do Polski w szesnaście dni. Jest to około 30% szybciej niż poprzednie regularne pociągi towarowe.
Informacja ta pojawiła się na tle rosnących napięć między Chinami a UE po tym, jak Chiny wszczęły dochodzenie w sprawie importu wieprzowiny z UE w związku z proponowanymi cłami na eksport pojazdów elektrycznych.
Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck również niedawno odwiedził Chiny, kończąc swoją trzydniową wizytę wyrażeniem nadziei, że negocjatorzy UE i Chin osiągną porozumienie w sprawie taryf celnych na pojazdy elektryczne (EV) przed 4 lipca, kiedy to mają wejść w życie europejskie cła na chińskich producentów samochodów.