Według Bank of America EBC może przyspieszyć cykl obniżek stóp procentowych, jeśli sytuacja gospodarcza we Francji zaostrzy warunki finansowe.
Bank of America przewiduje, że Europejski Bank Centralny (EBC) może przyspieszyć obniżki stóp procentowych, jeśli wybory we Francji doprowadzą do wzrostu ryzyka rynkowego.
„Głównym ryzykiem na tym etapie jest to, czy rozwój sytuacji we Francji ostatecznie doprowadzi do trwałego zaostrzenia warunków finansowych i trwałego szoku niepewności” – napisał w niedawnej notatce ekonomista Bank of America Ruben Segura-Cayuela.
Bank of America ostrzega, że większe wstrząsy związane z wyborami we Francji mogą doprowadzić do osłabienia wzrostu w strefie euro, szybszej dezinflacji i szybszego cyklu obniżek stóp procentowych EBC.
Perspektywy Bank of America dla strefy euro
Chociaż ogólna gospodarka strefy euro radziła sobie zasadniczo zgodnie z oczekiwaniami, według Bank of America pojawiły się różnice między państwami członkowskimi.
Bank inwestycyjny podniósł w górę prognozę wzrostu dla strefy euro na 2024 rok z 0,5% do 0,6%. Za tą ogólną wartością kryje się jednak rewizja w dół dla Niemiec, zrównoważona silniejszym niż oczekiwano wzrostem we Włoszech i Hiszpanii. Z kolei w dół zrewidowano w dół wzrost gospodarczy w strefie euro w 2025 r. z 1,2% do 1,1%.
„Podstawowy obraz wzrostu gospodarczego nadal charakteryzuje się słabym, ale powoli poprawiającym się wzrostem” – stwierdził Ruben Segura-Cayuela.
Patrząc w przyszłość, kluczowe tematy bloku pozostają niezmienione: ożywienie dochodów realnych powinno wspierać wydatki konsumenckie, ale wiele pozytywnych niespodzianek w przyszłości będzie prawdopodobnie wynikać z poprawy sytuacji gospodarczej na świecie.
Segura-Cayuela zauważa, że gospodarka amerykańska stale osiąga lepsze wyniki niż strefa euro pod względem wzrostu gospodarczego i inflacji, a tendencja ta ma się utrzymać. Ta rozbieżność jest kluczowa, ponieważ uwypukla różne trajektorie polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej i EBC.
Bank of America utrzymuje, że inflacja prawdopodobnie osiągnie swój cel na początku 2025 r., ostrzega jednak, że w późniejszym okresie pozostanie poniżej celu ze względu na spadające ceny energii. Prognoza instytucji dotycząca inflacji ogółem wynosi 2,3% w 2024 r. i 1,5% w 2025 r., zaś inflacja bazowa ma wynieść 2,5% w 2024 r. i 1,8% w 2025 r.
„Nadal wierzymy, że chroniczne niedobory zagregowanego popytu i utrzymująca się luka popytowa, która nie zamknie się nawet do 2026 r., a także zbyt rygorystyczna kombinacja polityk, przyczynią się do tego spadku” – stwierdził Segura-Cayuela.
Konsekwencje obniżki stóp EBC i niepewność związana z wyborami we Francji
W swojej analizie Bank of America przewiduje łącznie 75 punktów bazowych obniżek stóp procentowych EBC w 2024 r. (25 punktów bazowych zostało już wprowadzonych w czerwcu) i 125 punktów bazowych w 2025 r.
Tendencje danych sugerują, że być może EBC będzie musiał przyspieszyć cykl obniżek stóp procentowych bardziej niż obecnie oczekiwano, dążąc do osiągnięcia stopy depozytowej na poziomie 2% do drugiej połowy 2025 r.
Oczekuje się, że cykl łagodzenia polityki pieniężnej EBC, który rozpoczął się w czerwcu, będzie nieco dłuższy. Oczekuje się, że początkowe obniżki o 25 punktów bazowych będą co dwa spotkania, a następnie obniżki na każdym posiedzeniu, począwszy od marca 2025 r.
Jednakże „jeśli rozwój sytuacji we Francji doprowadzi do trwałego zaostrzenia warunków finansowych w całym regionie, może to z łatwością doprowadzić do przyspieszenia dekoniunktury pod koniec 2024 r.” – ostrzegła Segura-Cayuela.
Długoterminowa perspektywa Bank of America sugeruje, że obniżki stóp procentowych będą prawdopodobnie kontynuowane po 2025 r. Oczekuje się, że neutralna stopa wyniesie poniżej 2%, blisko poziomu sprzed pandemii. Stopa 2% będzie jednak dla EBC krytycznym punktem zatrzymania do czasu, aż dane potwierdzą, że stopa ta pozostaje restrykcyjna.
Ogólnie rzecz biorąc, analiza Bank of America sugeruje, że EBC we Frankfurcie jest gotowy przyspieszyć obniżki stóp procentowych, jeśli warunki rynkowe pogorszą się ze względu na rosnące ryzyko polityczne, w celu złagodzenia rosnącego ryzyka fragmentacji w strefie euro.