O nas
Kontakt

Ranking średnich europejskich wynagrodzeń: na jakim etapie znajduje się Twój kraj?

Laura Kowalczyk

A couple try to refresh themselves in the fountains of the Trocadero near the Eiffel Tower as temperatures rose above 34 degrees Celsius (93 Fahrenheit) in Paris, France

Rozbieżność w średnich rocznych dochodach netto w Europie jest uderzająca, a różnice występują nawet po uwzględnieniu korekt.

Średnie wynagrodzenia w Europie są bardzo zróżnicowane, co ma ogromny wpływ na decyzje dotyczące zatrudnienia. Różnice te mogą wynikać ze specyficznych przepisów krajowych, prawa pracy, branż i rozwoju gospodarczego. Kraje Europy Północnej i Zachodniej mają najwyższe średnie dochody netto, podczas gdy kraje Europy Wschodniej i Południowej mają znacznie niższe.

Jak wypadają średnie dochody w Europie?

Średni roczny dochód netto oblicza się poprzez odjęcie podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne od rocznego dochodu brutto, a następnie dodanie zasiłków rodzinnych. Różne sytuacje rodzinne, takie jak bycie samotnym lub w związku małżeńskim oraz liczba dzieci na utrzymaniu, wpływają na dochód netto.

TylkoGliwice Business analizuje dochód netto samotnej osoby bez dzieci, ale poniższy wykres przedstawia również opcje dla różnych scenariuszy.

Według Eurostatu, oficjalnego urzędu statystycznego UE, na szczycie listy znajduje się Szwajcaria z imponującym średnim rocznym dochodem netto w wysokości 85 582 euro, czyli znacznie wyższym niż jakikolwiek inny kraj w regionie.

Po Szwajcarii, Islandia i Luksemburg odnotowały średnie dochody odpowiednio 53 885 euro i 49 035 euro. Norwegia i Holandia również odnotowały dochody netto powyżej 45 000 euro.

Średni dochód netto w UE wynosi 28 217 euro i stanowi punkt odniesienia dla celów porównawczych. Kraje takie jak Francja (31 481 euro) i Szwecja (33 926 euro) nieznacznie przekraczają średnią UE, podczas gdy inne, takie jak Włochy (24 207 euro) i Hiszpania (23 568 euro)) znajdują się poniżej.

Spośród głównych gospodarek europejskich Niemcy odnotowały najwyższy dochód netto w wysokości 38 086 euro. Ostatnia dostępna kwota dla Wielkiej Brytanii pochodzi z 2019 r., co utrudnia bezpośrednie porównanie, ale wyniosła 35 783 euro, co wskazuje na sytuację Wielkiej Brytanii.

Wszystkie te liczby podkreślają znaczne różnice w dochodach, które istnieją nawet wśród najbogatszych krajów Europy.

Na drugim końcu spektrum znajdują się kraje takie jak Turcja i Bułgaria, które mają najniższe średnie roczne dochody netto, wynoszące odpowiednio 8968 i 9355 euro.

Kraje Europy Wschodniej, takie jak Rumunia (11 105 euro), Chorwacja (12 330 euro) i Węgry (12 456 euro) również znajdują się w dolnej części skali dochodów.

Wynagrodzenia skorygowane według PPS

Jeśli weźmiemy pod uwagę standardy siły nabywczej (PPS), krajobraz nieznacznie się zmienia. PPS to sztuczna jednostka monetarna, która uwzględnia różnice w poziomach cen pomiędzy krajami.

Szwajcaria pozostaje na czele z 47 403 PPS, ale różnica w stosunku do pozostałych krajów maleje. Liczba ta podkreśla silną pozycję gospodarczą Szwajcarii i wysoki standard życia, znacznie przewyższający inne kraje w regionie.

Po Szwajcarii wysoki zysk netto wykazują również Holandia i Norwegia, odpowiednio 38 856 i 36 288 PPS. Pierwszą piątkę zamykają Luksemburg i Austria z ponad 35 000 PPS.

Kraje te, położone głównie w Europie Północnej i Zachodniej, korzystają z silnej gospodarki, zaawansowanej infrastruktury i korzystnego prawa pracy, co przyczynia się do ich wysokich dochodów.

Spadek zysku netto w Europie Wschodniej i Południowej

Z kolei kraje Europy Wschodniej i Południowej mają na ogół niższy średni dochód netto według PPS.

Na przykład Słowacja ma najniższy średni roczny dochód netto wynoszący 14 758 PPS. Turcja (2022 r.), Łotwa i Bułgaria również znajdują się w dolnej części spektrum, a każde z nich ma mniej niż 16 000 PPS.

Liczby te podkreślają dysproporcje gospodarcze na kontynencie, na które wpływają różne czynniki, takie jak rozwój gospodarczy, warunki na rynku pracy i koszty życia.

Wśród głównych gospodarek europejskich Niemcy wyróżniają się zyskiem netto na poziomie 34 914 PPS. Chociaż najnowsze dane dla Wielkiej Brytanii pochodzą z 2019 r., kraj ten odnotował zysk netto w wysokości 29 757 P, ​​co wskazuje na jego pozycję konkurencyjną w Europie.

Kraje takie jak Belgia, Irlandia i Szwecja również radzą sobie dobrze, osiągając dochody przekraczające 30 000 PPS. Statystyki te odzwierciedlają stabilność gospodarczą i wyższy standard życia tych regionów.

Powyższy wykres ilustruje istotny wpływ liczby dzieci pozostających na utrzymaniu oraz stanu cywilnego na dochód netto w Europie. Chociaż rankingi niektórych krajów ewoluują w oparciu o te zmieniające się okoliczności, ogólne zmiany nie są na ogół dramatyczne.

Wszystkie te dysproporcje w dochodach netto mają istotne konsekwencje dla jakości życia, stabilności gospodarczej i równości społecznej w Europie. Decydenci i zainteresowane strony uwzględniają te ustalenia w swoich wysiłkach na rzecz rozwiązania problemu nierówności dochodów i promowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego na całym kontynencie.

Przejrzystość płac w UE

UE promuje przejrzystość wynagrodzeń za pomocą nowych przepisów przyjętych 24 kwietnia 2023 r. Przepisy te nakładają na firmy obowiązek udostępniania informacji o wynagrodzeniach i eliminowania wszelkich różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn przekraczających 5%. Przejrzystość wynagrodzeń pomaga pracownikom dochodzić ich prawa do równej płacy i ma na celu wyeliminowanie różnic w wynagrodzeniach ze względu na płeć.