Jak dotąd zgłoszono śmierć co najmniej dwóch osób. Naukowcy przypisują ostatnie ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie zmianom klimatu.
W wyniku burzy z ulewnymi deszczami, która przeszła przez Wysokie Tatry na Słowacji, osuwisko zniszczyło schronisko dla turystów i uwięziło w nim 16 osób – poinformowały w czwartek słowackie służby ratunkowe.
Do zdarzenia doszło w Dolinie Monkova, w najwyższym paśmie górskim kraju. Władze ostrzegają tam przed silnymi burzami, którym towarzyszyć będą ulewne deszcze z gradem.
Pavel BekeÅ, burmistrz pobliskiego miasta Zdiar, powiedział lokalnym mediom, że dwóch turystów zginęło, a czterech zostało rannych. Ratownicy nie potwierdzili tego natychmiast.
Minister zdrowia Zuzana Dolinková złożyła kondolencje rodzinom ofiar, ale nie podała żadnych szczegółów.
Służba Ratownictwa Górskiego poinformowała, że popularny szlak turystyczny w dolinie został uszkodzony przez osuwisko i jest zamknięty dla zwiedzających.
Zmiana klimatu powoduje ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie
Naukowcy przypisują ostatnie ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym fale upałów, zmianom klimatu wywołanym działalnością człowieka.
Szwajcaria, Niemcy, Włochy, Hiszpania i inne kraje europejskie zostały zalane powodziami w ciągu ostatnich tygodni spowodowanymi przez obfite opady deszczu. Zgłoszono kilka zgonów.
Na północy kontynentu temperatury utrzymują się znacznie poniżej średniej, a opady deszczu są znacznie większe niż zwykle, podczas gdy południe zmaga się z falami upałów i pożarami lasów.
Wysokie temperatury w połączeniu z silnymi wiatrami doprowadziły do pożarów lasów w Grecji, a władze Albanii w czwartek zwróciły się do Unii Europejskiej o pomoc w walce z pożarami lasów na południu kraju.
We Francji, na kilka tygodni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, organizatorzy obawiają się o bezpieczeństwo sportowców z powodu potencjalnie rekordowo wysokich temperatur.