O nas
Kontakt

Centrum Pompidou w Maladze uzyskało zgodę na kolejne dziesięć lat, mimo rozczarowań gdzie indziej

Laura Kowalczyk

The Pompidou Centre opened its Malaga outpost in 2015

Andaluzyjska filia francuskiego Centrum Pompidou podpisała w zeszłym tygodniu nową umowę z miastem Malaga, na mocy której ośrodek będzie mógł funkcjonować przez kolejną dekadę.

Otwarte po raz pierwszy w 2015 r., w dużej mierze podziemne muzeum nadbrzeżne słynie z kolorowego szklanego sześcianu autorstwa francuskiego artysty Daniela Burena, który znaczy 6000 metrów kwadratowych powierzchni muzeum w porcie w Maladze.

Teraz gazeta The Art Newspaper informuje, że rada miasta zgodziła się płacić muzeum 2,7 mln euro rocznie w latach 2025–2029 oraz 3,1 mln euro w latach 2030–2034 – co jest niewątpliwie miłym potwierdzeniem zaufania do marki Pompidou.

Według Centrum Pompidou, od momentu otwarcia muzeum w Maladze odwiedziło je ponad trzy miliony turystów.

Jaskrawo kolorowy szklany sześcian Daniela Burena wieńczy muzeum

Wiadomość o umowie pojawiła się pośród serii niepowodzeń kultowego muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej w Paryżu, które przygotowuje się do zamknięcia w celu przeprowadzenia długotrwałych renowacji – projektu, którego ukończenie może potrwać do pięciu lat, a szacunkowy koszt wyniesie 262 mln euro – a którego plany otwarcia oddziału w USA zostały wstrzymane w zeszłym miesiącu.

Z uwagi na fakt, że finansowanie było od początku źródłem kontrowersji, przyszłość pierwszej północnoamerykańskiej lokalizacji Centrum Pompidou została poważnie zagrożona, gdy władze lokalne w New Jersey wycofały publiczne finansowanie projektu. Muzeum później stwierdziło, że projekt został „zawieszony do odwołania”.

Planowany projekt Centrum Pompidou x Jersey City

Centrum Pompidou x Jersey City miało być piątą zagraniczną placówką Centrum Pompidou, które oprócz Malagi otworzyło lub współtworzyło placówki w Szanghaju i Brukseli, a także współpracuje z Luwrem w Abu Zabi.