O nas
Kontakt

Podróżuj komunikacją miejską i zdobądź darmowe bilety dzięki nowej zielonej inicjatywie Kopenhagi dla turystów

Laura Kowalczyk

CopenPay advertised at Kaastrup Airport, Denmark

Turyści podróżujący transportem publicznym lub rowerem będą mogli liczyć na takie udogodnienia, jak darmowa kawa i wstęp do muzeów.

Stolica Danii, Kopenhaga, uruchomiła nową inicjatywę o nazwie CopenPay, mającą na celu promocję zrównoważonej turystyki.

Turyści, którzy zdecydują się na podróżowanie komunikacją miejską lub rowerem bez korzystania z samochodu lub taksówki, zostaną nagrodzeni takimi udogodnieniami, jak darmowa kawa, wstęp do muzeów i dodatkowe 20 minut jazdy na nartach na stoku ciepłowni.

„Wiemy, że istnieje duża luka między intencjami turystów przed (i po) przybyciu i konsumpcji. Wiemy, że czterech na pięciu z nas zamierza działać w sposób zrównoważony, ale tylko jeden na pięciu z nas faktycznie to robi” – mówi Mikkel Aarø-Hansen, dyrektor generalny Wonderful Copenhagen, oficjalnej organizacji turystycznej regionu stołecznego Danii, w wywiadzie dla TylkoGliwice Green.

„Zanim zamkniemy tę lukę, nie będziemy w stanie stworzyć zrównoważonej turystyki. Podstawowym pomysłem (CopenPay) jest pokazanie ludziom, że działania na rzecz klimatu nie są takie trudne. Wszyscy możemy to zrobić. Wszyscy mamy wybór, aby działać w sposób zrównoważony i przyjazny dla klimatu. I jest wiele rzeczy, które możemy zrobić w Kopenhadze, aby coś zmienić” – dodaje Aarø-Hansen.

Zielony program Kopenhagi ma na celu zniwelowanie luki między intencjami a działaniami

Według raportu międzynarodowej grupy badawczej Kantar, 82 proc. respondentów stwierdziło, że chce działać w sposób zrównoważony, ale tylko 22 proc. faktycznie zmieniło swoje zachowanie.

Wonderful Copenhagen podkreśla, że ​​CopenPay ma na celu zachęcanie do zrównoważonych zachowań „poprzez przekształcanie zielonych działań w walutę dla doświadczeń kulturalnych”, a nie przyciąganie większej liczby gości.

„Chodzi nie o zwiększenie turystyki. Chodzi o to, jak zachowujesz się w miejscach docelowych, gdy już tam jesteś, w sposób bardziej zrównoważony i przyjazny dla klimatu” – mówi Aarø-Hansen.

„Mamy nadzieję, że takie nastawienie nie pozostanie w Kopenhadze, ale że mieszkańcy przeniosą je do domu, a nawet zaczną jeździć na rowerze i zachowywać się inaczej, gdy będą podróżować w inne miejsce” – dodaje Aarø-Hansen.

Kopenhaga, jako jeden z rozwijających się kierunków turystycznych w Europie, przyciągnęła ponad 12 milionów noclegów w 2023 r., a zarząd turystyki przewiduje, że miasto przyjmie jeszcze więcej turystów, jeśli obecna tendencja się utrzyma.

Portal Wonderful Copenhagen podaje, że badanie z 2017 r. wykazało, że 65% zagranicznych turystów odwiedzających miasto korzystało z transportu publicznego, natomiast wśród pozostałych 35% turystów, którzy nie korzystali z transportu publicznego, najpopularniejszym środkiem transportu był spacer.

Sytuacja korzystna dla obu stron: jakie darmowe rzeczy można dostać w Kopenhadze?

Według Wonderful Copenhagen w nowym zielonym programie bierze udział łącznie 24 atrakcje, w tym restauracje i wypożyczalnie kajaków.

W jednej z atrakcji partnerskich, GoBoat, turyści będą mogli wziąć udział w darmowym rejsie łodzią, podczas którego będą musieli zbierać śmieci z dróg wodnych w każdy wtorek w okresie trwania kampanii.

„Uważamy, że jest to sytuacja korzystna dla obu stron, w której możemy dać coś od siebie miastu, również turystom, którzy przyjeżdżają do Kopenhagi, którym możemy zapewnić pewne doświadczenia, a także zachęcić ich do pomocy w czyszczeniu dróg wodnych, co jest również częścią całej idei uczynienia GoBoat przyjaznym dla środowiska” – mówi Mads Pilegaard Sander, międzynarodowy partner ds. rozwoju w GoBoat, w wywiadzie dla TylkoGliwice Green.

Bannegaarden, ośrodek gastronomiczny i kulturalny w centrum Kopenhagi, oferuje darmowy lunch odwiedzającym, którzy wezmą udział w akcji zbierania śmieci na terenie obiektu i w jego okolicy.

„Motywacją do przyłączenia się do tej inicjatywy jest z pewnością ochrona przyrody wokół Bannegaarden. Bardzo rzadko zdarza się, aby w mieście było miejsce otoczone dziką przyrodą. Dlatego chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby tak pozostało” – mówi Ida Marie Banke, partnerka w Bannegaarden.

„Nie mogę się doczekać, aby powitać tu wiele osób i zaangażować naszych gości w tę inicjatywę, ponieważ uważam, że jest to bardzo ważna inicjatywa. Myślę, że szczególnie w Kopenhadze robimy wiele, aby chronić przyrodę wokół i w mieście” – dodał Banke.

„To jest całkiem zabawne”

Panwipa Sukhagganond, turystka z Tajlandii, która odwiedziła swoją siostrę w mieście, wzięła udział w akcji zbierania śmieci w Bannegaarden.

„Zajęło mi 10 minut, żeby zebrać cały worek śmieci, bo i tak jest bardzo czysto (w Kopenhadze). W domu zajęłoby mi to tylko minutę” – mówi Sukhagganond.

„Mam nadzieję, że ludzie będą bardziej świadomi tego i nie będą zostawiać śmieci wszędzie w przyszłości. Chciałem wziąć udział w tym projekcie, ponieważ interesuję się zrównoważonym rozwojem i chciałbym móc go powtórzyć w domu w Bangkoku” – dodaje Sukhagganond.

Mówi, że inicjatywa jest ciekawym sposobem, aby pomóc lokalnej społeczności i okazać wdzięczność.

„Jesteś tutaj, aby cieszyć się sobą i czasem spędzonym w tym obcym kraju. I miło, że możesz również pomóc odwdzięczyć się społeczności”, mówi Sukhagganond.

Andy Saunders, który przyjechał do Kopenhagi z Australii, dowiedział się o CopenPay od swojego lokalnego przyjaciela. Wraz ze swoją partnerką i córką przyjaciela Saunders spędził około godziny na zbieraniu śmieci w Bannegaard, co zostało nagrodzone darmowymi naleśnikami.

„Wiedziałem, że będzie fajnie. Zwłaszcza, że ​​pójdziemy z małym przyjacielem i pozbieramy śmieci” – mówi.

„To w zasadzie całkiem fajna zabawa. To jak przygoda. To coś w stylu: 'O, spójrz, znalazłem jeszcze trochę'. Więc to była fajna rzecz do zrobienia” – dodaje.

Inicjatywa ma charakter pilotażowy i będzie realizowana od 15 lipca do 11 sierpnia.

„Na podstawie tej oceny mamy nadzieję na ponowne wprowadzenie CopenPay jako całorocznego, ekologicznego sposobu płatności w gospodarce i rozszerzenie tej koncepcji na inne części Danii i resztę świata” – napisała firma Wonderful Copenhagen w komunikacie prasowym.

Kopenhaga została wcześniej sklasyfikowana jako trzecia najbardziej zrównoważona destynacja na świecie według Global Destination Sustainability Index.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w filmie zamieszczonym w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.