O nas
Kontakt

Christine Lagarde podtrzymuje wrześniową obniżkę stóp procentowych pod warunkiem danych statystycznych

Laura Kowalczyk

ECB (file photo)

EBC pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie w lipcu, utrzymując podejście oparte na danych, a wrześniowa obniżka stóp nie została jeszcze podjęta. Christine Lagarde zauważyła, że ​​silna presja na ceny krajowe w dalszym ciągu negatywnie wpływa na inflację, a potencjalne ryzyko ceł wywiera wpływ na eksport.

Europejski Bank Centralny (EBC) na lipcowym posiedzeniu, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zdecydował o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych na niezmienionym poziomie, pozostawiając rynki finansowe bez jasnej informacji, czy we wrześniu nastąpi kolejna obniżka stóp procentowych.

EBC utrzymał stopę depozytową na poziomie 3,75%, stopę refinansowania na poziomie 4,25% i stopę kredytu marginalnego na poziomie 4,50%. Posunięcie to jest następstwem obniżki wszystkich trzech stóp procentowych o 0,25% w czerwcu, co stanowi pierwszą obniżkę od 2019 roku.

W lipcowym oświadczeniu powtórzono, że decydenci „nie zobowiązują się z góry do przyjęcia określonej trajektorii stóp procentowych”, co podkreśliła prezydent Christine Lagarde na konferencji prasowej.

Lagarde podkreśliła, że ​​decyzja została podjęta jednomyślnie i że konsensus zakładał przyjęcie podejścia opartego na danych i realizowanego na każdym spotkaniu.

Wrześniowa obniżka stóp procentowych nie jest ostateczna

„To, co robimy we wrześniu, jest bardzo otwarte” – powiedziała.

Lagarde stwierdziła, że ​​potrzebne są dodatkowe dane, aby potwierdzić utrzymującą się tendencję dezinflacyjną i zwiększyć zaufanie EBC.

Ostrzegła, że ​​krajowa presja cenowa pozostaje wysoka, a relacje między płacami, zyskami i produktywnością zwiększają niepewność.

„Inflacja może okazać się wyższa niż oczekiwano, jeśli płace lub zyski wzrosną bardziej niż oczekiwano” – stwierdziła.

Christine Lagarde podkreśliła także, że nasilenie napięć geopolitycznych może stwarzać ryzyko wzrostu inflacji cen energii i frachtów oraz zakłócać handel światowy. Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą również mieć wpływ na ceny żywności.

Odnosząc się do ożywienia gospodarczego, podkreśliła ważną rolę sektora usług, którego motorem jest wysoki wskaźnik zatrudnienia i zwiększona konsumpcja usług. „Indeks PMI dla usług pozostaje bardzo ekspansywny, ale nie dotyczy to sektora produkcyjnego. »

Inwestycje pozostają słabe ze względu na trudne warunki finansowania i niepewność biznesową.

„Do września otrzymamy wiele informacji” – powiedziała, dodając: „Obawiam się, że to będzie pracowite lato”. »

Powtórzyła, że ​​EBC będzie utrzymywał restrykcyjną politykę tak długo, jak będzie to konieczne do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%.

„Cel inflacyjny nie będzie przedmiotem debaty. Może w przyszłości nad tym debatować przyszły prezes EBC, ale nie pod moim przewodnictwem” – odpowiedziała na pytania dotyczące przeglądu ram strategicznych dokonanego przez EBC tego lata.

W odpowiedzi na pytania o ryzyko gospodarcze związane z możliwą podwyżką amerykańskich ceł pod potencjalną administracją Trumpa Lagarde podkreśliła znaczenie eksportu dla ożywienia gospodarczego w Europie.

Podkreśliła znaczenie polityki handlowej, zauważając, że wewnętrzne dyskusje w Radzie Prezesów będą skupiać się na zagrożeniach związanych z segmentacją, fragmentacją i możliwymi podwyżkami stawek celnych.

Christine Lagarde podkreśliła także znaczenie krajowej polityki budżetowej i strukturalnej dla poprawy produktywności i konkurencyjności. „Skuteczna, szybka i kompleksowa realizacja programu NextGenerationEU, postęp na drodze do unii rynków kapitałowych i dokończenie unii bankowej to kluczowe czynniki, które pomogłyby wspierać innowacje i pobudzić inwestycje w transformację ekologiczną i cyfrową” – stwierdziła.

Reakcje rynku

Pomimo decyzji EBC o powstrzymaniu się od sugestii o obniżce stóp we wrześniu, jak powszechnie przewidywali uczestnicy rynku, euro osłabiło się po wypowiedziach Lagarde, a kurs euro do dolara spadł o 0,3% do 1,0910.

Europejskie giełdy nieznacznie zmniejszyły swoje sesyjne zyski, a indeks Euro STOXX 50 wzrósł o 0,5% o godzinie 16:00 czasu środkowoeuropejskiego. Największe zyski odnotowały Essilor, Telefonica i Mercedes-Benz AG, które wzrosły odpowiednio o 3,4%, 2,4% i 2%.

Spośród głównych indeksów europejskich najlepiej radził sobie paryski indeks CAC 40, który wzrósł o 0,8%.

Tele Performance SE i Publicis przewodziły dziennym wzrostom w ramach indeksu CAC 40, rosnąc odpowiednio o 4,7% i 4,2%.

Rentowność krótkoterminowych obligacji strefy euro spadła, a 2-letni Schatz spadł o 4 punkty bazowe do 2,75%. Rentowność Bundu spadła do 2,40%.