O nas
Kontakt

Tygodniowe podsumowanie rynku: Straty pogłębiają się wraz z dominacją awersji do ryzyka

Laura Kowalczyk

The European Central Bank pictured at the river Main in Frankfurt, Germany.

Rynki światowe mogą kontynuować cotygodniowe spadki ze względu na gwałtowny spadek akcji spółek gwiazdorskich, szczególnie w sektorze technologii. Rynki europejskie wykazały jednak bardziej odporne ruchy niż ich amerykańskie odpowiedniki.

Oczekuje się, że większość rynków akcji pogłębi swoje tygodniowe straty, ponieważ rozczarowujące wyniki spółek negatywnie wpływają na nastroje. Podczas gdy na Wall Street utrzymywały się spadki na giełdach spółek technologicznych, rynki europejskie pod koniec tygodnia radziły sobie dobrze, zwłaszcza w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jednocześnie na giełdy azjatyckie spadła awersja do ryzyka, co może skutkować kolejnym negatywnym zamknięciem tygodnia.

Europa

Spadek cen akcji spółek technologicznych na Wall Street odbił się szerokim echem na rynkach europejskich, a niektóre duże spółki rozczarowały inwestorów wynikami kwartalnymi. Jednak akcje niemieckie i brytyjskie radziły sobie lepiej, prawdopodobnie dlatego, że są postrzegane jako bezpieczne przystanie w obliczu zawirowań na rynku amerykańskim. W ujęciu tygodniowym indeks Euro Stoxx 600 spadł o 0,86%, CAC 40 o 1,43%, DAX wzrósł o 0,70%, a FTSE 100 o 0,38%.

Wyniki największych banków strefy euro, w tym BNP Paribas, Deutsche Bank, Santander i UniCredit, rysują mieszany obraz. Chociaż wysokie stopy procentowe w dalszym ciągu przynosiły korzyści tym dużym bankom, ich prognozy utknęły w martwym punkcie ze względu na obawy gospodarcze. Indeks Stoxx Europe 600 Bank Index wzrósł o 0,46% w ciągu ostatnich pięciu dni handlowych. Francuski bank BNP Paribas ogłosił wyniki znacznie powyżej szacunków analityków, a jego akcje wzrosły o 1,85% w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Zysk netto banku wzrósł o 21% w stosunku do roku poprzedniego. Przychody na giełdzie wzrosły o 58% rok do roku, podczas gdy sprzedaż detaliczna spadła, a wynik odsetkowy netto spadł o 11%. Niemiecki Deutsche Bank odnotował kwartalną stratę w związku z wcześniej zaksięgowaną rezerwą w związku ze sporem dotyczącym przejęcia Postbanku. Akcje banku spadły o 0,79% w ciągu ostatnich pięciu dni handlowych.

W sektorze luksusowym LVMH ogłosiło wyniki poniżej oczekiwań rynkowych w związku ze spadkiem sprzedaży w Azji z wyłączeniem Japonii. Hermès przetrwał globalne trudności gospodarcze i odnotował 13% wzrost sprzedaży w drugim kwartale. Wyniki pokazały, że popyt ze strony zamożnych nabywców pozostał silny pomimo osłabienia globalnej siły konsumpcyjnej. Jednak akcje LVMH i Hermès spadły w ciągu tygodnia ze względu na pogarszające się nastroje na rynku, odpowiednio o 6,58% i 3,04%.

W sektorze technologii akcje holenderskiego producenta mikrochipów ASML pogłębiły swoje tygodniowe straty, spadając o 6,58%. Z drugiej strony, po dobrych wynikach drugiego kwartału, SAP wzrósł o 6,39%. Niemiecki gigant technologiczny odnotował łączne przychody w wysokości 8,29 miliarda euro, co oznacza wzrost o 10% rok do roku, napędzany działalnością w chmurze, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim.

TotalEnergy ogłosiło wyniki poniżej oczekiwań analityków, przy spadku przychodów w drugim kwartale o 6% rok do roku z powodu słabego popytu w Europie i spadku cen. Jej akcje spadły o 1,78% w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

W Wielkiej Brytanii AstraZeneca ogłosiła wyniki kwartalne, które przekroczyły oczekiwania rynkowe. Jednak po tych wynikach jej akcje spadły, gdyż inwestorzy liczyli na lepsze wyniki. W ujęciu tygodniowym akcje brytyjskiej firmy farmaceutycznej spadły o 2,08%.

Jeśli chodzi o waluty, w tym tygodniu euro i funt brytyjski osłabiły się w stosunku do dolara amerykańskiego. Dolar umocnił się po wycofaniu się Bidena z wyścigu prezydenckiego, a rynki oczekiwały zwycięstwa Trumpa w wyborach. Nastroje związane z awersją do ryzyka również wspierały dolara królewskiego w stosunku do innych głównych walut.

Wall Street

Amerykańskie giełdy zmierzają w stronę trzeciego tygodnia z rzędu strat spowodowanych katastrofą technologiczną. Rozczarowujące wyniki Tesli i Alphabetu zwiększyły presję spadkową na akcje spółek blue chipów, podczas gdy akcje spółek o małej kapitalizacji utrzymały się na stałym poziomie dzięki rosnącym zakładom, że Fed obniży stopy procentowe już we wrześniu. W ciągu ostatnich pięciu dni handlowych indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 0,87%, S&P 500 o 1,92%, Nasdaq Composite spadł o 3,08%, a referencyjny indeks małych spółek Russell 2000 wzrósł w ujęciu tygodniowym o 1,67%.

Na poziomie sektora dziewięć z jedenastu sektorów znalazło się na minusie w porównaniu z zeszłym tygodniem, a największymi stratami byli technologia, usługi komunikacyjne i dobra konsumenckie, a wszystkie spadły o ponad 4% w ciągu ostatnich pięciu dni giełdowych giełd. Z drugiej strony, sektor użyteczności publicznej i opieka zdrowotna osiągnęły lepsze wyniki, odpowiednio o 0,73% i 0,62%.

Akcje Tesli spadły w ciągu tygodnia o 11,63% z powodu rozczarowujących wyników za drugi kwartał. Producent samochodów elektrycznych odnotował spadek przychodów ze sprzedaży samochodów drugi kwartał z rzędu ze względu na osłabienie popytu. Alphabet spadł o 5,6% w porównaniu z zeszłym tygodniem, ponieważ przychody z reklam YouTube nie zadowoliły inwestorów.

Inne spółki z grupy Magnificent Seven również zwiększyły swoje straty, przy czym Microsoft spadł o 5%, Nvidia o 7,28%, Amazon o 2,12%, Meta o 4,72% i Apple o 3% w ciągu pięciodniowego okresu handlowego.

Dolar amerykański umocnił się wobec innych walut G-10, za wyjątkiem japońskiego jena. Nastroje niechętne do ryzyka wsparły dolara, a inwestorzy oczekiwali japońskiej interwencji w sprawie kursu walutowego. Dodatkowo, waluty powiązane z surowcami odnotowały gwałtowny spadek ze względu na spadające ceny metali i energii.

Azja i Pacyfik

Giełdy w regionie Azji i Pacyfiku notują straty, a największymi stratami są rynki japońskie. Nikkei 225 spadł w ciągu tygodnia o ponad 5%, w miarę dalszego umacniania się jena. W ciągu ostatnich dwóch tygodni jen wzrósł o około 4,7% w stosunku do dolara amerykańskiego, ponieważ rynki spodziewają się możliwego zaostrzenia polityki pieniężnej przez Bank Japonii w przyszłym tygodniu. Wzrosły także zakłady na interwencję kursową.

Chińskie giełdy pogłębiły straty ze względu na gwałtowny spadek wartości chińskich spółek technologicznych i producentów samochodów, co odzwierciedlało sprzedaż na rynkach amerykańskich. Indeks Hang Seng spadł do najniższego poziomu od trzech miesięcy po stracie w tym tygodniu ponad 2%. Po słabszych niż oczekiwano danych o PKB w drugim kwartale Ludowy Bank Chin nieoczekiwanie obniżył swoją roczną średnioterminową stopę procentową z 0,2% do 2,3%, co stanowi ostatnią obniżkę znaczącą od czasu pandemii w 2020 r. obniżył stopę depozytową w czterech wielkich bankach, aby pobudzić wydatki konsumenckie.