Igrzyska olimpijskie dały początek serii wystaw w całej Europie poświęconych ich historii i znaczeniu kulturowemu.
Paryż jest obecnie gospodarzem Olimpiady Kulturalnej, która odbywa się równolegle z igrzyskami i obejmuje szereg znakomitych wydarzeń kulturalnych i wystaw sztuki.
Jeśli jednak chcesz zobaczyć sztukę inspirowaną igrzyskami olimpijskimi, znajdziesz ją także poza stolicą Francji.
Igrzyska dały początek serii wystaw w całej Europie poświęconych ich historii i znaczeniu kulturowemu.
Oto nasze najlepsze propozycje atrakcji Paryża i innych miejsc w Europie.
Sztuka Olimpiady: Paryż, Francja
Paryska galeria Gagosiana wypełniła swoje dwa pomieszczenia wystawowe przy Rue de Castiglione i Rue de Ponthieu dziełami sztuki o międzynarodowej renomie, których tematyka koncentruje się na sporcie.
W przestrzeni Castiglione można obejrzeć prace Andreasa Gursky’ego Amsterdam, Arena I (2000), ogromna fotografia z lotu ptaka przedstawiająca mecz piłkarski, szkic przygotowawczy do gigantycznej rzeźby Christo z 1974 r. Biegnący płot, i zabawny Man Ray Gry Nocne (ok. 1970 r.) gdzie piłka nożna jest przesiąknięta duchem tajemnicy.
W przestrzeni Ponthieu prezentowane są słynne projekty plakatów z poprzednich igrzysk olimpijskich, takie jak kolorowe koła Rachel Whitehead na igrzyska w Londynie w 2012 r., letni projekt Davida Hockneya na igrzyska w Monachium w 1972 r. i szalone bazgroły Cy Twombly’ego na zimowe igrzyska olimpijskie w Sarajewie w 1984 r.
Sztuka Olimpiady potrwa do 7 września.
Olimpizm: Nowoczesny wynalazek, starożytne dziedzictwo: Paryż, Francja
W Luwrze można obejrzeć wystawę przypominającą historię wskrzeszenia igrzysk olimpijskich i francuskich twórców, którzy za nimi stoją.
Pomysł przywrócenia starożytnej greckiej konkurencji sportowej zrodził się w głowie Pierre’a de Coubertina w 1894 r., natomiast Michel Bréal, francuski językoznawca, zaprojektował pierwszy puchar olimpijski dla maratonu, nowej konkurencji wprowadzonej na Igrzyska w Atenach w 1896 r.
„Odwiedzający odkryją, jak powstały Igrzyska pod koniec XIX wieku: polityczny kontekst tamtych czasów, źródła ikonograficzne, na których się opierały, i w jaki sposób organizatorzy postanowili odtworzyć zawody sportowe starożytnej Grecji” – piszą kuratorzy.
Trofeum Bréala można oglądać na wystawie obok dzieł sztuki i artefaktów przedstawiających grecko-francuską historię konkursu.
Wystawa „Olympism: Modern Invention, Ancient Legacy” będzie czynna do 16 września.
Citius, Altius, Fortius – Communiter, Starożytne i Współczesne Igrzyska Olimpijskie: Zagrzeb, Chorwacja
Stolica Chorwacji jest gospodarzem wystawy poświęconej starożytnym i współczesnym igrzyskom w Muzeum Archeologicznym w Zagrzebiu.
Tytuł spektaklu zaczerpnięto z motta olimpijskiego „Citius, Altius, Fortius – Communiter”, oznaczającego „Szybciej, Wyżej, Silniej – Razem”.
Wystawy przybliżają zwiedzającym historię igrzysk olimpijskich od ich powstania w 776 r. p.n.e., prezentując m.in. posągi, plakaty, medale i sprzęt sportowy.
„W duchu zasady mens sana in corpore sano (w zdrowym ciele zdrowy duch) wystawa oferuje podróż przez historię dla tych, którzy szukają inspiracji, podkreślając trwałą wartość sportu jako środka rozwoju osobistego i społecznego” – piszą kuratorzy.
„Zatem zapraszamy wszystkich sportowców, amatorów i profesjonalistów do odkrycia fascynacji Igrzyskami Olimpijskimi i zainspirowania się ich duchem”.
Citius, Altius, Fortius – Igrzyska Olimpijskie Communiter, Starożytne i Współczesne, trwają do 31 października.
Paryż 1924: Sport, sztuka i ciało: Cambridge, Wielka Brytania
Wystawa Paryż 1924: Sport, sztuka i ciało, której otwarcie zaplanowano na tydzień przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2024 r., prezentuje prace międzynarodowych artystów zainspirowane igrzyskami sprzed stu lat.
Na wystawie w Fitzwilliam Museum zaprezentowano m.in. dzieła Pabla Picassa, Diego Rivery, Natalii Gonczarowej i Umberto Boccioniego.
Ich modernistyczną sztukę będzie można podziwiać na wystawach rzeźb klasycznych, plakatów z Igrzysk Olimpijskich 1924 r. i mody z szalonych lat dwudziestych.
Na wystawie znajdzie się również list napisany przez amerykańskiego skoczka w dal Williama DeHarta Hubbarda, pierwszego czarnoskórego sportowca, który zdobył złoty medal olimpijski w konkurencji indywidualnej.
W programie znajdą się również informacje na temat konkursów artystycznych Olimpiady Kulturalnej, które odbywały się w ramach Igrzysk w latach 1912–1948.
Paryż 1924: Sport, sztuka i ciało wystawa będzie czynna do 3 listopada.
Mięśnie i umysł: irlandzcy olimpijczycy sztuki: Waterford, Irlandia
W Irlandii na nowej wystawie zostaną zaprezentowane prace artystów, którzy reprezentowali swój kraj na igrzyskach olimpijskich w latach 1924–1948, gdy sztuka była dyscypliną olimpijską.
Muscles & Mind: Irish Art Olympians rozpocznie się 26 lipca, w tym samym czasie co Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.
Wystawa odbędzie się w Waterford Gallery of Art i zaprezentuje dzieła najbardziej znanych irlandzkich artystów, którzy reprezentowali swój kraj, m.in. Jacka B. Yeatsa, Letitię Hamilton, Maine Jellett, Seána Keatinga, Florę Vere O’Brien i Sir Johna Lavery’ego.
Kuratorzy twierdzą, że chcieli, aby wystawa podkreśliła znaczenie sztuki jako dyscypliny olimpijskiej i to, co oznacza reprezentowanie swojego kraju jako artysty.
Muscles & Mind: Irish Art Olympians potrwa do 26 listopada.