Ateny nie są obce palącemu upałowi, ale w obliczu rosnących temperatur latem miasto korzysta ze starożytnej rzymskiej inżynierii, aby stworzyć więcej zielonych przestrzeni. Water Matters wyruszyło pod ziemię, aby dowiedzieć się więcej.
Po najgorętszym czerwcu w historii i kolejnej fali upałów w lipcu, chłodzenie Aten i oszczędzanie wody stało się wyjątkowo pilne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ta część Europy jest jednym z najszybciej ocieplających się miejsc na Ziemi. Jednym z pomysłów, który już jest w toku, jest stworzenie większej ilości zielonych przestrzeni w stolicy Grecji przy użyciu wody ze starożytnego rzymskiego akweduktu miasta.
Ukryte dziedzictwo
Zlecony przez cesarza Hadriana i ukończony około 140 r. n.e. Akwedukt Hadriana przepływa około 23 km od góry Parnitha, na północ od stolicy, bezpośrednio do serca Aten. Większość akweduktu znajduje się pod ziemią i działa poprzez infiltrację wód gruntowych.
W gminie Chalandri projekt pilotażowy o nazwie Cultural HIDRANT przywraca do życia część starożytnej budowli.
”Akwedukt Hadriana nie ma oczywistego źródła, które mogłoby przenosić wodę gdzie indziej”, powiedział Christos Giovanopoulos, kierownik projektu Cultural HIDRANT. „Wchłania wodę z ziemi wzdłuż swojej trasy, a to jest ważne, ponieważ im więcej wody zużywasz, tym woda wraca. Wzbogacasz zasoby wody, z których korzystamy”, dodał.
Po zakończeniu prac mieszkańcy Chalandri będą mogli korzystać z systemu wody niezdatnej do picia, aby podlewać swoje ogrody lub czyścić swoje posesje. Można to zrobić albo poprzez podłączenie do rurociągów biegnących wzdłuż akweduktu, albo korzystając z miejskich beczek z wodą.
„Akwedukt Hadriana, ponieważ nadal działa, nadal transportuje wodę, która jest teraz marnowana do morza. Kiedy nowe rurociągi wody niezdatnej do picia zaczną działać, zaoszczędzimy 80 000 metrów sześciennych rocznie”, wyjaśnił Christos.
Ateny są jednym z najgorętszych i najgęściej zabudowanych miast Europy. Latem prowadzi to do wyraźnego efektu wyspy ciepła i ma się nadzieję, że dodatkowa woda stworzy i nawodni zielony korytarz wzdłuż trasy akweduktu, aby obniżyć temperatury.
Tworzenie zrównoważonej kultury wodnej
Kolejnym ważnym aspektem projektu jest zmiana przyzwyczajeń ludzi poprzez zachęcenie ich do innego korzystania z wody, dzięki czemu będzie marnowanych mniej wody pitnej.
„Ostatecznym celem projektu jest stworzenie kultury w Atenach” — powiedział Giorgos Sachinis, dyrektor ds. strategii i innowacji w Athens Water Supply and Sewerage Company, EYDAP. „Chcemy więcej zielonych przestrzeni i mniej marnowania wody pitnej na cele niezdatne do picia, a ten projekt to dopiero początek długiej strategii w tym zakresie” — dodał.
Coraz częściej uważa się, że regeneracja zaniedbanych źródeł wody i zazielenianie przestrzeni miejskich może pomóc w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych i wspieraniu zrównoważonego rozwoju.
Osoby stojące za projektem w Chalandri podkreślają, że udział mieszkańców i utworzenie lokalnego stowarzyszenia w celu zabezpieczenia tego cennego zasobu wody na przyszłość były kluczem do sukcesu inicjatywy. Jednak długoterminową strategią jest rozszerzenie projektu na całe miasto i poza nie.
Podsumowując, Christos mówi TylkoGliwice: ”Istnieją plany rozbudowy w innych dzielnicach Aten, przez które przebiega akwedukt Hadriana. Ale rozpoczęliśmy również współpracę z kolejnymi pięcioma, sześcioma miastami w Europie, które łączą dziedzictwo kulturowe z dziedzictwem wodnym, aby stworzyć bardziej zielone, zrównoważone i przyjazne do życia miasta.”
Zdobądź wiedzę na temat wody
TylkoGliwice i Komisja Europejska współpracują, aby promować kampanię UE Water Wise, #WaterWiseEU. Nasza seria Water Matters i kampania UE mają na celu podniesienie świadomości na temat rosnącego obciążenia europejskich systemów wodnych i potrzeby zrównoważonego zarządzania wodą. Water Matters zagłębi się w różne kwestie związane z wodą, podkreślając znaczenie ochrony przyrody i ekosystemów, które są integralną częścią cyklu wodnego. Poprzez angażujące treści TylkoGliwice i Komisja Europejska mają nadzieję, że zainspirujemy jednostki i społeczności do stania się #WaterWiseEU.