O nas
Kontakt

Zastrzyki na odchudzanie mogą pomóc ludziom rzucić palenie, ale potrzeba więcej badań

Laura Kowalczyk

The injectable drug Ozempic is shown Saturday, July 1, 2023, in Houston.

Nowe badanie przyjrzało się wpływowi popularnych leków odchudzających na opiekę medyczną związaną z paleniem tytoniu.

Według nowego badania, popularne leki na cukrzycę i odchudzanie, takie jak Ozempic i Wegovy, mogą pomóc ludziom rzucić palenie, jednak do potwierdzenia potencjalnego związku potrzebne są badania kliniczne.

Badania wykazały, że główny składnik tych leków, semaglutyd, wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia problemów medycznych związanych z zaburzeniami związanymi z używaniem tytoniu w porównaniu z siedmioma innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym insuliną.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Annals of Internal Medicine, porównało prawie 223 000 nowych użytkowników leków przeciwcukrzycowych, w tym prawie 6000 użytkowników semaglutydu. Pacjenci mieli cukrzycę typu 2 i zaburzenia związane z używaniem tytoniu.

Semaglutide wiązał się również z niższym ryzykiem otrzymania recepty na leki wspomagające rzucenie palenia i poradnictwa. Osoby stosujące lek rzadziej potrzebowały wizyt w opiece zdrowotnej związanej z paleniem tytoniu w porównaniu z pacjentami przyjmującymi inne leki w ciągu pierwszego miesiąca od przepisania leku.

Autorzy badania z amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Narkotyków, Narodowego Instytutu Zdrowia i Szkoły Medycznej Uniwersytetu Case Western Reserve wskazali na szereg ograniczeń.

Na przykład w badaniu nie mierzono aktualnego spożycia nikotyny ani nie uzyskano informacji na temat liczby papierosów wypalanych przez pacjentów w ciągu dnia.

Rachel Richardson, kierowniczka jednostki wsparcia metodologicznego w brytyjskiej organizacji Cochrane, która nie była zaangażowana w badanie, powiedziała w oświadczeniu, że wyniki są interesujące, ponieważ palenie nadal stanowi globalny problem zdrowotny.

„Charakter badania oznacza, że ​​jego wyniki musiałyby zostać zbadane w dużych, randomizowanych badaniach kontrolowanych, zanim moglibyśmy wyciągnąć wniosek, że semaglutyd może mieć wpływ na rzucanie palenia” – powiedział Richardson.

Jak zauważyła, jednym z głównych ograniczeń jest to, że zmniejszenie liczby wizyt u lekarza może wskazywać albo na ograniczenie używania tytoniu, albo na to, że ludzie są mniej skłonni szukać pomocy.

Zainteresowanie tematem wzbudziły doniesienia o tym, że u pacjentów przyjmujących semaglutyd zmniejszyła się chęć palenia.

Niektórzy z tych samych autorów powiązali wcześniej semaglutyd z niższym ryzykiem zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

Palenie papierosów jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, którym można zapobiec. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku umiera na skutek palenia ponad 8 milionów osób.

Naukowcy stwierdzili, że wyniki wskazują na potrzebę przeprowadzenia badań klinicznych w celu oceny potencjału leku w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem tytoniu.