Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zbliża się do końca swojej dorocznej sesji, na której omawiane są nowe miejsca do dodania do prestiżowej listy dziedzictwa. Dodano kilka ekscytujących zabytków, ale inne zostały wystawione na ryzyko.
W Indiach wciąż trwają prace nad oceną szeregu miejsc na całym świecie pod kątem ich wpisania na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, prowadzoną przez agencję ds. kultury ONZ. Jest to zbiór wyjątkowych obiektów i obszarów naturalnego lub tradycyjnie unikalnego środowiska.
Jako że ochrona tych miejsc ma pierwszorzędne znaczenie, pewne przykłady umieszczono na alternatywnej liście miejsc zagrożonych szkodami.
Jaskinia Vjetrenica to najnowszy zabytek wpisany na listę obiektów chronionych, stając się piątym obiektem w Bośni i Hercegowinie, który został w ten sposób uznany.
Położona w paśmie górskim Dynar, UNESCO opisuje ją na swojej stronie internetowej jako „obiekt, który wyróżnia się niezwykłą bioróżnorodnością jaskini i endemicznością”. W jaskini znajduje się kilka gatunków reliktów przedtrzeciorzędowych, których krewni wyginęli dawno temu, niektórzy mogą nazwać je „żywymi skamieniałościami”.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) będzie współpracować z państwem będącym stroną umowy, aby zagwarantować dostarczenie odpowiedniej ilości wody do systemu jaskiń i zapewnić odpowiednie finansowanie.
Kolejnym nowym nabytkiem jest Schwerin Residence Ensemble w Niemczech. Zamek ten przetrwał II wojnę światową bez żadnych zniszczeń spowodowanych przez bomby i został pokazany w filmie „Kingsman: The Golden Circle” z Colinem Firthem i Julianne Moore w rolach głównych.
Dodając do niemieckiej listy ponad 50 obiektów światowego dziedzictwa, ten zamek robi wszystko. Jest ośrodkiem szkoleniowym dla nauczycieli przedszkolnych, muzeum, a także siedzibą parlamentu krajowego.
Czy Stonehenge jest „w niebezpieczeństwie”?
W zeszłym tygodniu UNESCO odrzuciło rekomendacje umieszczenia Stonehenge na liście zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa z powodu obaw, że plany Wielkiej Brytanii dotyczące budowy pobliskiego tunelu autostradowego zagrażają krajobrazowi wokół prehistorycznego pomnika. Potencjalne nieodkryte artefakty archeologiczne również zostały wymienione jako wymagające ochrony.
Rząd Wielkiej Brytanii chce zbudować A303, autostradę, która obecnie przebiega tuż obok zabytku, do podziemnego tunelu. Próba budowy tunelu trwała od lat 80., ale została odrzucona, ponieważ była „zbyt droga”, według Forbesa.
Po podobno półtoragodzinnej rozmowie w New Dehli komitet zdecydował jednak nie dodawać go do listy miejsc zagrożonych. UNESCO wydało poprawkę, aby cofnąć wcześniejszą decyzję, zasadniczo unieważniając wszystkie orzeczenia i rozmowy z przeszłości, co wywołało ogromne zdenerwowanie wśród niektórych krytyków.
John Adams, przewodniczący Stonehenge Alliance, powiedział: „To czarny dzień dla Stonehenge i puste zwycięstwo rządu Wielkiej Brytanii, ponieważ ta decyzja nie powstrzyma szkód wyrządzonych obiektowi wpisanemu na Listę Światowego Dziedzictwa”.
Stonehenge zostało zbudowane na płaskich terenach Salisbury Plain etapami, począwszy od 5000 lat temu. Kamienny krąg powstał około 2500 p.n.e., według AP.
Tygodniowa sesja zakończy się w środę 31 lipca, pozostawiając czas na dodanie większej liczby witryn.