O nas
Kontakt

Bałkany walczą z pożarami lasów spowodowanymi przedłużającą się falą upałów w Europie

Laura Kowalczyk

Firefighters gather near the wildfire in Tucepi, Croatia, late Tuesday, July 30, 2024.

Eksperci twierdzą, że nadszedł czas, aby podjąć działania mające na celu uniknięcie kolejnych katastrof spowodowanych zmianami klimatu w Europie. Namawiają też europejskich przywódców do zajęcia się niepokojącymi trendami pogodowymi na całym kontynencie.

Trwające fale upałów wywołały pożary na Bałkanach i w południowej Europie. Kraje takie jak Bułgaria i Albania otrzymują obecnie międzynarodową pomoc w walce z pożarami za pośrednictwem systemu wsparcia UE.

Serbia wysłała helikoptery do Macedonii Północnej, aby pomóc w walce z pożarami lasów, które w tym bałkańskim kraju pozbawionym dostępu do morza wciąż wymykają się spod kontroli z powodu upałów.

Śmigłowce gaśnicze użyto również na zboczach góry Kozjak, w pobliżu klasztoru Prohor Pcinjski w południowej Serbii.

Duże pożary lasów, które nawiedziły w tym tygodniu niektóre części Macedonii Północnej, zniszczyły i uszkodziły domy, zmusiły do ​​ewakuacji i pochłonęły życie starszego mieszkańca wioski położonej około 60 kilometrów na wschód od stolicy Skopje.

Władze poinformowały, że od poniedziałku silne wiatry przyspieszyły rozprzestrzenianie się pożarów lasów w niektórych częściach wschodniej i środkowej Macedonii Północnej.

W środę w Albanii nadal szalały pożary, które zbliżały się do domów w południowej wiosce Mashkullore, ale nie wyrządziły żadnych szkód.

Setki albańskich strażaków, żołnierzy i wolontariuszy zdołały opanować poważny pożar w nadmorskim miasteczku Shengjin, który uszkodził dach i dwa bary na plaży, zmuszając turystów do ucieczki w panice.

Albański śmigłowiec wojskowy Cougar i dwa włoskie samoloty Canadair, działające w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej, pomogły uchronić nadmorskie miasteczko przed płomieniami.

W Chorwacji pożary, które wybuchły na wybrzeżu Dalmacji, również zmusiły mieszkańców do ewakuacji, jednak nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych.

Według chorwackich służb ratunkowych, do gaszenia 122 pożarów w Chorwacji wysłano 755 strażaków, wspieranych przez 10 samolotów Canadair.

Chorwacka straż pożarna potwierdziła, że ​​do czwartku pożary we wszystkich obszarach udało się skutecznie opanować.

Ekstremalne upały nadal nawiedzają również inne części Europy – w dziewięciu gminach w Hiszpanii wydano pomarańczowe ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami.

Eksperci twierdzą, że nadszedł czas, aby podjąć działania mające na celu uniknięcie kolejnych katastrof spowodowanych zmianami klimatu w Europie. Namawiają też europejskich przywódców do zajęcia się niepokojącymi trendami pogodowymi na całym kontynencie.