O nas
Kontakt

Więcej glonów na powierzchni Morza Adriatyckiego w wyniku wzrostu temperatur

Laura Kowalczyk

People sitting by the sea at Ancona

Glony nękają Morze Adriatyckie od tygodni w Ankonie. To naturalne zjawisko występuje wraz ze wzrostem temperatury morza, co jest zjawiskiem obserwowanym w morzach europejskich.

Glony nękają Morze Adriatyckie od tygodni w Ankonie we Włoszech. Śluzowata substancja zniknęła na kilka dni, ale niestety powróciła, ponieważ uważa się, że rozwija się w wysokich temperaturach.

Wpływ na turystykę

Chociaż wodorosty nie są uważane za szkodliwe dla pływaków, niektórzy kąpiący się wyrażają niezadowolenie z powodu śluzu. „Musisz wziąć prysznic; od razu czujesz się lepki” – wyjaśnia jeden z kąpiących się. Inni wydają się mniej przeciwni śluzowi morskiemu. Turysta z Holandii przyznaje, że to nie jest ładny widok, ale mówi, że woda nadal jest dobra.

Edoardo Rubini z Ristorante Emilia Portonovo Beach Resort potwierdza, że ​​zjawisko to nie wpłynęło na rezerwacje w restauracji i ma nadzieję, że sytuacja ta nie wpłynie negatywnie na turystykę w regionie.

Wzrost glonów był podobnie zauważalny w północnych regionach Włoch. Według raportu Narodowego Instytutu Oceanografii i Geofizyki Stosowanej, w Zatoce Triesteńskiej od 2007 r. odnotowano rekordową ilość glonów.

Rosnąca temperatura morza

Miniony poniedziałek był najgorętszym dniem odnotowanym na Ziemi. Ten sam schemat można zauważyć w temperaturach morza wzdłuż wybrzeża Adriatyku, które osiągnęły rekordowe wartości. W zeszłym tygodniu w Dubrowniku odnotowano najwyższą temperaturę morza w Chorwacji od czasu, gdy Chorwacka Służba Meteorologiczna i Hydrologiczna (DHMZ) zaczęła dokonywać pomiarów.

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, wszystkie pięć europejskich mórz znacznie się ociepliło w ciągu ostatnich kilku dekad, szczególnie od końca lat 70. XX wieku. Ich dane sugerują, że temperatura powierzchni morza wzrośnie o 2 do 6 stopni Celsjusza do 2100 r. w scenariuszu wysokich emisji.