Hiszpańska agencja meteorologiczna ostrzega, że temperatury mogą być wyższe niż zwykle do października.
Nie widać końca upalnego lata w Europie, od Hiszpanii po Niemcy wydano ostrzeżenia przed falą upałów.
Również w Paryżu olimpijczycy zmuszeni byli rywalizować w palącym upale – warunkach, które byłyby „praktycznie niemożliwe” bez wywołanej przez człowieka zmiany klimatu, zgodnie z opinią grupy klimatologów World Weather Attribution (WWA).
W regionie Morza Śródziemnego na skutek upałów wybuchły susze i pożary lasów. W niektórych częściach kraju upały prawdopodobnie potrwają przez cały sierpień, a nawet dłużej.
Jak wynika z raportu opublikowanego dziś przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), ekstremalne upały pochłaniają obecnie ponad 175 000 ofiar rocznie w Europie, a liczba ta będzie nadal rosnąć.
Hiszpania: Temperatury mogą przekroczyć 43 stopnie Celsjusza
Hiszpańska Agencja Meteorologiczna (AEMET) wydała ostrzeżenia przed falami upałów w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym, ponieważ temperatura na południowym wschodzie kraju grozi osiągnięciem 43°C.
Przez większą część sierpnia na wschodnim wybrzeżu, południu i w centrum kraju prognozowane są upały, które osiągną szczyt w czwartek. Jedna na dziewięć stacji meteorologicznych AEMET odnotuje temperaturę 40°C lub wyższą.
Najbardziej ucierpią Baza w Grenadzie i północno-zachodnia Murcia.
Temperatura w Barcelonie we wtorek pobiła rekordy i przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Był to najgorętszy dzień w stolicy Katalonii od co najmniej 110 lat, kiedy zaczęto prowadzić pomiary.
Według AEMET temperatury na większości obszaru Hiszpanii do października prawdopodobnie będą wyższe od normy.
Włochy: Rzym objęty ostrzeżeniem o maksymalnym upale
W środę śmigłowce i wozy strażackie gasiły duży pożar w północno-zachodniej części Rzymu, gdy włoską stolicę nawiedziła fala upałów.
W mieście wydano ostrzeżenie przed upałami, w czwartek i piątek spodziewane są temperatury rzędu 30°F.
Czerwone ostrzeżenie pogodowe obowiązuje również w przypadku Florencji, Bolonii, Mediolanu i Turynu.
Choć pożar na Monte Mario został już opanowany, Rzym i okolice pozostają w stanie najwyższej gotowości ze względu na możliwość wystąpienia pożarów lasów.
Południe kraju zmaga się z długotrwałą suszą, a rolnicy na Sycylii zmuszeni są do uboju lub sprzedaży bydła z powodu poważnych niedoborów wody.
Niemcy: Ostrzeżenie przed upałem, temperatury przekraczają 35 stopni Celsjusza
Nie tylko południowa Europa zmaga się z upałami: Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD wydała ostrzeżenie, ponieważ w niektórych częściach kraju temperatury mogą przekroczyć 35 stopni Celsjusza.
Środa miała być najcieplejszym dniem w roku, szczególnie w południowo-zachodnich Niemczech, gdzie dziś wystąpią burze i ulewne deszcze, gdyż ciepłe powietrze będzie przesuwać się na północ.
Organizacje działające na rzecz ochrony środowiska ostrzegają, że kraj nie jest dobrze przygotowany na fale upałów. Towarzystwo Badań Przyrodniczych Senckenberga we Frankfurcie wzywa do opracowania systemów wczesnego ostrzegania w obliczu rosnącego zagrożenia pożarami lasów.
Tymczasem działająca na rzecz ochrony środowiska organizacja non-profit Deutsche Umwelthilfe opublikowała „kontrolę upałów”, z której wynika, że mniej niż połowa ze 190 przeanalizowanych niemieckich miast zapewnia swoim mieszkańcom odpowiednią ochronę przed upałami.
Twierdzą, że w miastach takich jak Frankfurt i Stuttgart potrzeba więcej nieutwardzonych powierzchni i terenów zielonych, aby uczynić je przyjaznymi do życia.
Francja: Ekstremalne upały uderzają w igrzyska olimpijskie w Paryżu
W tym tygodniu w Paryżu temperatury sięgnęły 35°C, gdyż miasto nadal jest gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.
WWA ostrzega, że wysokie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na wyniki sportowców i prowadzić do wzrostu zachorowań na choroby związane z upałem.
Południowo-wschodnia Francja również zmaga się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, gdzie temperatury do 40°C spodziewane są co najmniej do 4 sierpnia. Pomarańczowe ostrzeżenia przed falą upałów zostały wydane przez służby meteorologiczne Météo-France na Korsyce, w Prowansji-Alpach-Lazurowym Wybrzeżu, Owernii-Rodanie-Alpach i regionie Oksytanii.
„Ekstremalne upały, takie jak w lipcu 2024 r. na Morzu Śródziemnym, nie są już rzadkością” — mówi WWA. „Podobne fale upałów dotykające Grecję, Włochy, Hiszpanię, Portugalię i Maroko mają obecnie występować średnio raz na 10 lat w dzisiejszym klimacie”.
„Gdyby nie zmiana klimatu, w świecie, w którym temperatura w lipcu spadałaby o 3 stopnie Celsjusza, ekstremalne upały występujące raz na 10 lat oznaczałyby spadek temperatury o 3 stopnie Celsjusza” – dodano, wzywając do szybkiego zaprzestania spalania paliw kopalnych.