O nas
Kontakt

Euro osiąga najwyższy poziom od ośmiu miesięcy i jest walutą bezpiecznej przystani

Laura Kowalczyk

The Euro sculpture in front of the former European Central Bank in Frankfurt, Germany

Oczekuje się, że euro będzie nadal rosło jako bezpieczna przystań w obliczu nerwowych nastrojów i zawirowań na światowym rynku. Wrześniowa decyzja EBC w sprawie stóp procentowych pozostaje kluczowym czynnikiem wyznaczającym kierunek wspólnej waluty.

Euro zyskało ostatnio na wartości w obliczu zawirowań na rynkach światowych i jest postrzegane jako waluta bezpiecznej przystani. Kurs euro do dolara amerykańskiego wzrósł w poniedziałek do 1,1, najwyższego poziomu od stycznia, po czym we wtorek ponownie spadł do nieco powyżej 1,09.

Ruchy te odzwierciedlają nastroje na świecie: niechęć do ryzyka wzmocniła euro podczas kryzysu na giełdzie, natomiast poczucie apetytu na ryzyko wywarło presję na spadkową walutę po odbiciu na rynku. Biorąc jednak pod uwagę obecny trend światowy, euro może spotkać się z dalszą presją wzrostową.

Euro odzyskuje status waluty bezpiecznej przystani

Historycznie rzecz biorąc, euro uznawano za bezpieczną przystań dla inwestorów ze względu na jego dużą płynność, status głównej waluty rezerwowej, gospodarkę strefy euro i stabilność polityki Europejskiego Banku Centralnego. Jednak takie postrzeganie bezpieczeństwa mogło zostać zachwiane przez wojnę na Ukrainie, ponure perspektywy gospodarcze i niedawne niepokoje polityczne. Mimo to strefa euro pozostaje kluczową częścią światowej gospodarki. Niedawno euro odzyskało status bezpiecznej przystani w obliczu zawirowań na rynku, wzmocnionych wzrostem japońskiego jena i gwałtownym spadkiem na amerykańskich giełdach.

Oczekuje się, że zmienność na rynku się utrzyma

Pomimo powszechnego odbicia na światowych rynkach akcji zmienność może się utrzymać, ponieważ podstawowe warunki pozostają niezmienione. Mogłoby to wzmocnić rolę euro jako bezpiecznej przystani.

Ostatnia fala przecen na rynkach akcji została wywołana umocnieniem japońskiego jena po podwyżce stóp procentowych przez Bank Japonii (BOJ) w zeszłym tygodniu. Inwestorzy na rynku Forex wycofali swoje transakcje carry trade, powodując odwrócenie wartości jena i spadek bardziej dochodowego dolara amerykańskiego.

Handel carry polega na zaciąganiu pożyczek w walucie o niższym stopie procentowej i inwestowaniu w walucie o wyższym stopie procentowej w celu czerpania zysków z różnicy stóp procentowych. Inwestorzy pożyczali jena po niższym oprocentowaniu, aby sfinansować inwestycje w akcje, więc niedawne odwrócenie kursu jena przyczyniło się do spadków na światowych rynkach akcji.

Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że zmienność się skończyła. Oczekuje się, że BoJ będzie kontynuował zacieśnienie polityki pieniężnej, nie tylko poprzez podnoszenie stóp procentowych, ale także poprzez ograniczenie zakupów obligacji. Oczekuje się, że doprowadzi to do dalszej repatriacji jena, gdyż wiele japońskich firm, obciążonych wysokim zadłużeniem, będzie musiało spłacić swoje pożyczki. Tendencja ta może w dalszym ciągu wywierać presję na dolara amerykańskiego i wzmacniać euro, a także waluty mniej podatne na trendy światowe, takie jak dolar australijski i dolar nowozelandzki.

Następne posiedzenie EBC w centrum obaw

Globalne trendy, ale także trajektoria stóp procentowych EBC, to kluczowe czynniki wpływające na ewolucję euro. Inflacja w strefie euro nieoczekiwanie wzrosła w lipcu do 2,6% z 2,5% w poprzednim miesiącu, osłabiając oczekiwania na drugą obniżkę stóp procentowych przez EBC we wrześniu. Oznaki ożywienia gospodarczego w strefie euro mogą również przyciągnąć przepływy kapitału, ponieważ inwestorzy poszukują stabilności w obliczu ciągłej zmienności rynku.

Z drugiej strony oczekuje się, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych rozpocznie obniżki stóp procentowych we wrześniu w obliczu obaw przed recesją rosnącą w obliczu niedawnego spowolnienia gospodarczego. Uczestnicy rynku oczekują, że niedawne zaburzenia rynkowe również skłonią Fed do dokonania w tym roku trzech obniżek stóp procentowych, co spowoduje dalszy spadek wartości dolara amerykańskiego.

W rezultacie spadający dolar amerykański i słabnąca amerykańska giełda mogą jeszcze bardziej wzmocnić status euro jako waluty bezpiecznej przystani. Atrakcyjność euro jako stabilnego aktywa w czasach globalnej niepewności może zwiększyć jego stosunkowo dobre zachowanie w porównaniu z innymi walutami.