O nas
Kontakt

Bruksela broni obecności starszego dyplomaty UE na inauguracji prezydenckiej w Iranie

Laura Kowalczyk

Enrique Mora has been closely involved in efforts to revive the Iran nuclear deal.

Enrique Mora, zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), wziął udział w ceremonii zaprzysiężenia nowego prezydenta Iranu.

Komisja Europejska w czwartek podtrzymała decyzję o wysłaniu wysokiego rangą dyplomaty na inaugurację nowego prezydenta Iranu, pomimo negatywnej reakcji, jaką wywołała ona wśród posłów do Parlamentu Europejskiego.

Enrique Mora, zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), dyplomatycznego ramienia bloku, a jednocześnie szef sztabu Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borrella, poleciał do Teheranu, aby w imieniu UE wziąć udział w ceremonii zaprzysiężenia Masuda Pezeshkiana, nowego prezydenta Iranu.

Państwa członkowskie zdecydowały się na wysłanie swoich przedstawicieli w Teheranie, zamiast wysyłać ministerstwa spraw zagranicznych.

Obecność Hiszpana szybko wywołała negatywną reakcję, a kilku posłów do Parlamentu Europejskiego uznało ją za rażącą sprzeczność z podstawowymi wartościami bloku.

Iran był wielokrotnie oskarżany o wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przewodzenie brutalnym represjom wobec praw człowieka, przetrzymywanie obywateli UE w celu osiągnięcia korzyści politycznych, finansowanie ruchów terrorystycznych na całym świecie i realizację programu nuklearnego wbrew rezolucjom Organizacji Narodów Zjednoczonych.

„Niewiarygodne” – powiedział Bart Groothuis, holenderski ustawodawca z liberalnej grupy Renew Europe. „Kraje europejskie nie uczestniczyły w inauguracji prezydenta Putina; najwyraźniej Iran jest inny. Nie rozumiem tej logiki”.

Łotysz Rihards Kols z prawicowej partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) oskarżył Morę o „krzywdę poprzez legitymizację reżimu, który brutalizuje własny naród, sponsoruje terroryzm na całym świecie i sieje niezgodę”.

Kols udostępnił klip wideo z inauguracji, na którym widać irańskich parlamentarzystów skandujących „Śmierć Ameryce i Izraelowi!” i dodał: „To hańba”.

Hannah Neumann, europosłanka Partii Zielonych i zagorzała krytyczka irańskiego reżimu, powiedziała, że ​​Mora „powinien wiedzieć, kiedy przyjąć zaproszenie na ceremonię – a kiedy nie” i zganiła dyplomatę za udział w „rodzinnym zdjęciu wszystkich członków”, na którym pojawił się m.in. Ismail Haniyeh, przywódca polityczny Hamasu, który UE uznaje za organizację terrorystyczną. (Haniyeh zginął w ataku lotniczym kilka godzin po inauguracji).

Jednak dla ESDZ obecność Mory nie stanowiła żadnego problemu, ponieważ wpisywała się w oficjalną politykę bloku dotyczącą „krytycznego zaangażowania”, która łączy w sobie z jednej strony otwarte kanały komunikacji, a z drugiej nakładanie sankcji, gdy jest to konieczne.

Mora był obecny na inauguracji prezydenta Ebrahima Raisiego w 2021 r., która również wzbudziła kontrowersje.

„To właśnie było podstawą przyjazdu (Enrique Mory) do Teheranu na inaugurację i wykorzystania kontaktów z urzędnikami nowej administracji irańskiej w Teheranie do przekazania stanowisk UE w sprawie wszystkich kwestii budzących nasze obawy w związku z Iranem” – powiedział w czwartek Peter Stano, rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych.

„Nasze stosunki z Iranem są na bardzo, bardzo niskim poziomie z różnych powodów: z powodu łamania praw człowieka w Iranie, z powodu poparcia Iranu dla nielegalnej agresji Rosji na Ukrainę, z powodu arbitralnych zatrzymań obywateli UE” – kontynuował Stano.

„Więc to są wszystkie problemy, którymi aktywnie się z nimi zajmujemy. To są wiadomości, które im przekazujemy. To są problemy, które próbujemy z nimi rozwiązać”.

Poruszono także kwestię stałego wsparcia udzielanego przez Teheran Hamasowi, Hezbollahowi i Huti, którzy wykorzystali broń dostarczoną przez Iran do ataków na zachodnie statki na Morzu Czerwonym.

Rzecznik zauważył, że UE od dawna działa jako „pośrednik” Wspólnego Kompleksowego Planu Działań (JCPOA), wielostronnego porozumienia mającego na celu ograniczenie rozwoju irańskiego programu nuklearnego. Umowa jest wysoko ceniona w Brukseli, ponieważ jest postrzegana jako przykład dyplomatycznej sprawności bloku, ale znajduje się w stanie agonalnym od wycofania się Stanów Zjednoczonych w 2018 r.

Próby ożywienia umowy nuklearnej z Iranem trwają od kilku lat, ale nie przynoszą przełomu. Enrique Mora był głównym człowiekiem UE w rozmowach.

Po wizycie w Teheranie Mora udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie z Abbasem Araghchim, irańskim dyplomatą, który wcześniej brał udział w porozumieniu nuklearnym i jest podobno typowany na stanowisko ministra spraw zagranicznych Iranu.

„Dobrze jest odzyskać kontakt z (Abbasem Araghchim) w nowym rozdziale dla Iranu” – napisał Mora. „Nie mogę się doczekać ponownej współpracy z nim”.