O nas
Kontakt

Wylesianie brazylijskiej Amazonii zmniejszyło się o prawie połowę od 2023 r. – ale sawanna jest „poświęcana”

Laura Kowalczyk

Smoke rises from a forest fire in the Transamazonica highway region, in the municipality of Labrea, Amazonas state, Brazil, on 17 September 2022.

Aktywiści na rzecz ochrony środowiska twierdzą jednak, że sawanna Cerrado stała się „ofiarowanym biomem”.

Według danych satelitarnych rządu, opublikowanych w środę, wylesianie brazylijskiej puszczy amazońskiej zmniejszyło się o prawie połowę w porównaniu z rokiem poprzednim.

To największa redukcja od 2016 r., kiedy urzędnicy zaczęli stosować obecną metodę pomiaru.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy las deszczowy Amazonii stracił 4300 kilometrów kwadratowych, czyli obszar mniej więcej trzy razy większy od Londynu. To spadek o prawie 46 procent w porównaniu z poprzednim okresem. Rok nadzoru nad wylesianiem w Brazylii trwa od 1 sierpnia do 30 lipca.

Wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia, aby powstrzymać zniszczenia. W lipcu wycinka drzew wzrosła o 33 procent w porównaniu z lipcem 2023 r.

Jak powiedział João Paulo Capobianco, sekretarz wykonawczy Ministerstwa Środowiska, podczas konferencji prasowej w Brasilii, do tego wzrostu zachorowań przyczynił się strajk urzędników federalnych agencji ochrony środowiska.

Dane są wstępne i pochodzą z systemu satelitarnego Deter, zarządzanego przez National Institute for Space Research i wykorzystywanego przez agencje ochrony środowiska do wykrywania wylesiania w czasie rzeczywistym. Najdokładniejsze obliczenia wylesiania są zazwyczaj publikowane w listopadzie.

Ochrona Amazonii nie obejmuje brazylijskiej sawanny

Prezydent Luiz Inácio Lula da Silva zobowiązał się do „zerowego wylesiania” do 2030 r. Jego obecna kadencja kończy się w styczniu 2027 r. Wylesianie Amazonii gwałtownie spadło od czasu zakończenia rządów skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsolonaro w 2022 r. Pod rządami tego rządu utrata lasów osiągnęła najwyższy poziom od 15 lat.

Około dwóch trzecich Amazonii leży w Brazylii. Nadal jest to największy las deszczowy na świecie, zajmujący obszar dwa razy większy od Indii. Amazonia pochłania duże ilości dwutlenku węgla, zapobiegając jeszcze szybszemu ociepleniu klimatu, niż miałoby to miejsce w innych warunkach. Znajduje się tam również około 20 procent światowych zasobów słodkiej wody oraz różnorodność biologiczna, której naukowcy jeszcze nie zdołali zrozumieć, w tym co najmniej 16 000 gatunków drzew.

Sekretarz wykonawczy Ministerstwa Środowiska Joao Paulo Capobianco przedstawia dane dotyczące wylesiania Amazonii i Cerrado w siedzibie ministerstwa w Brasilii w Brazylii, 7 sierpnia 2024 r.

W tym samym okresie wylesianie rozległej brazylijskiej sawanny, znanej jako Cerrado, wzrosło o 9 procent. Utrata rodzimej roślinności osiągnęła 7015 kilometrów kwadratowych – obszar o 63 procent większy niż zniszczenia w Amazonii.

Cerrado to najbardziej zróżnicowana biologicznie sawanna na świecie, ale mniej jej części cieszy się statusem chronionym niż las deszczowy na północy. Brazylijski boom na soję, drugi co do wielkości eksport kraju, pochodzi w dużej mierze z prywatnych terenów w Cerrado.

„Cerrado stało się 'poświęconym biomem’. Jego topografia sprzyja zmechanizowanej, masowej produkcji towarów” – mówi Isabel Figueiredo, rzeczniczka non-profit Society, Population and Nature Institute.

Jak twierdzi, zarówno Brazylijczycy, jak i społeczność międzynarodowa, bardziej interesują się lasami niż sawanną i otwartymi przestrzeniami, choć te ekosystemy również charakteryzują się ogromną różnorodnością biologiczną i są niezbędne do zachowania równowagi klimatycznej.

Jak Brazylia może kontrolować wylesianie?

Jak twierdzi Paulo Barreto, badacz z non-profitowej organizacji Amazon Institute of People and the Environment, aby kontrolować wylesianie w długiej perspektywie, samo monitorowanie (np. za pomocą satelitów) i egzekwowanie prawa nie wystarczą.

Konieczne jest utworzenie nowych obszarów chronionych, zarówno na terytoriach rdzennych, jak i poza nimi, a także zapewnienie większej przejrzystości w rzeźniach, aby mogły one śledzić pochodzenie swojego bydła.

Hodowla bydła jest głównym motorem wylesiania w Amazonii. Zdegradowane pastwiska również muszą zostać ponownie zalesione, mówi Barreto, a sektor finansowy musi mieć surowsze przepisy, aby zapobiec finansowaniu wylesiania.

Minister środowiska i zmian klimatu Marina Silva, w wywiadzie udzielonym w Brasilii, przyznała, że ​​dotychczas głównym narzędziem walki z wylesianiem było egzekwowanie prawa, jednak działania rządu muszą być i będą szersze.

„Od teraz musimy łączyć ciągłe egzekwowanie prawa ze wsparciem dla zrównoważonych, produktywnych działań, co jest jednym z filarów naszego planu”.