O nas
Kontakt

Rzadkie storczyki i pszczoły rozkwitają na zielonych dachach Londynu, ponieważ miasto szuka rozwiązań chłodzących

Laura Kowalczyk

Plants and greenery cover the rooftop of Nomura PLC

Zielone dachy przynoszą ogromne korzyści pod względem różnorodności biologicznej, ale mają jedną poważną wadę jako rozwiązanie chłodzące, zgodnie z nowym badaniem.

Widok Londynu z lotu ptaka wydaje się coraz bardziej atrakcyjny, a coraz więcej dachów w stolicy przybiera zielony lub biały kolor.

Zielone dachy powstają w wyniku nasadzeń roślinności na ich powierzchni, podczas gdy w przypadku zielonych dachów chodzi głównie o malowanie.

Oba rozwiązania mają na celu obniżenie temperatury w miastach i zapewnienie ludziom chłodu, ale jak dokładnie działają i który z nich jest skuteczniejszy?

W jaki sposób zielone dachy chłodzą miasta?

Zielony dach, mający 11 pięter i znajdujący się na szczycie europejskiej siedziby banku inwestycyjnego Nomura w Moorgate w centrum Londynu, jest wzorowy.

Jest to klasyfikowany jako bioróżnorodny, bio-solarny zielony dach, składający się z mozaiki siedlisk, w tym rozchodników, otwartej roślinności gruntowej i dłuższej roślinności łąkowej, kwiatów polnych, traw i ziół.

Celem zielonych dachów, takich jak ten, jest obniżenie temperatury powietrza.

Efekt „miejskiej wyspy ciepła” sprawia, że ​​temperatury w miastach mogą być często o 10 stopni wyższe niż na obszarach wiejskich, ponieważ wysokie budynki zatrzymują ciepło, a materiały takie jak asfalt i beton je pochłaniają.

Jak powiedziała ekspertka ds. zdrowia publicznego Mathilde Pascal w niedawnym wywiadzie dla TylkoGliwice Green, 10 stopni to „różnica między czymś, do czego można się przystosować, a czymś, co jest całkowicie przytłaczające”.

Rośliny łagodzą ten efekt, ponieważ magazynują ciepło, które następnie uwalniają podczas transu.

Dlaczego białe dachy mogą być skuteczniejsze

Naukowcy z University College London (UCL) przeanalizowali temperatury różnych dachów i środowisk na terenie miasta Londynu w dwa gorące letnie dni w 2018 roku.

Ich badanie wykazało, że choć zielone dachy skutecznie obniżają temperaturę w ciągu dnia, w nocy faktycznie podwyższają temperaturę otoczenia.

„Transpirując – czyli pocąc się, tak jak my – (rośliny) emitują więcej ciepła, przekształcając je w ciepło utajone, ciepło, którego nie jesteśmy w stanie dostrzec, czyli w zasadzie parę wodną” – wyjaśnia Oscar Brousse, starszy pracownik naukowy w dziedzinie klimatologii miejskiej i zdrowia na UCL.

Zielone dachy rzeczywiście obniżają temperaturę powietrza – dodaje – ale ponieważ w nocy ogrzewają dany obszar, uzyskuje się „zerowy średni spadek” temperatury.

Wyniki badań wskazują, że chłodne dachy mogą być skuteczniejszym systemem modyfikacji dachu.

Jak działają chłodne dachy?

Do „chłodnych dachów” zalicza się dachy pokryte natryskowo materiałem odblaskowym, np. białą farbą.

„Zasada jest taka, że ​​energia pochodząca ze słońca jest odbijana z powrotem prosto do atmosfery i w przestrzeń kosmiczną” – wyjaśnia Brousse. „Więc ta energia, która przychodzi na początku, po prostu nie jest gromadzona w mieście, w budynkach, na ulicach itd.”

Białe dachy mają dodatkową zaletę – są dużo lżejsze od zielonych ogrodów, które w niektórych przypadkach mogą stanowić zbyt duży ciężar dla budynku.

„Problem z wybielaniem dachów” polega jednak na tym, że „brudzą się, a więc ich zdolność odbijania światła spada, a trzeba dbać o to, aby zawsze były tak białe, jak to możliwe”. Może to być kosztowna konserwacja.

Zielone dachy przynoszą również korzyści dla różnorodności biologicznej

Broniąc zielonych dachów, należy powiedzieć, że nie tylko pomagają one obniżyć dzienne temperatury, ale także przynoszą liczne korzyści dla bioróżnorodności.

David Crowley, kierownik ds. ochrony środowiska w firmie Nomura, uważa, że ​​z tego powodu na dachach wielu miast należy tworzyć więcej zielonych dachów.

„Myślę, że im więcej zielonych dachów uda nam się stworzyć, zwłaszcza na obszarach o dużym natężeniu ruchu miejskiego, tym lepiej” – mówi.

„Jest wiele dzikich zwierząt, które wciąż potrzebują rozkwitu. Czy to ptaki, czy to ćmy, motyle, pszczoły… Jest wiele gatunków stworzeń, które potrzebują takiego siedliska. Im więcej możemy zrobić, aby je ulepszyć, tym bardziej wzbogaci to również nasze życie” — mówi Crowley.

Ten zielony dach przyciągnął nawet bardzo rzadkie gatunki storczyków, które rosną tylko w określonych porach roku.

„Uważam, że jeden z nich jest bardzo rzadki i jest jedynym, jaki jest obecnie znany w Wielkiej Brytanii” – dodaje Crowley.

Dach nie jest dostępny dla publiczności ani personelu budynku, więc nie ma zbyt wielu odwiedzających. Sugeruje to potencjał dla delikatnych gatunków do rozwoju w tych ogrodach nieba.