O nas
Kontakt

Euroviews. Aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, Europa musi przewodzić, tworząc znaczące partnerstwa wszędzie

Laura Kowalczyk

Bulldozers operate at the Cobre Panama open-pit copper mine in Donoso, January 2024

W obliczu coraz bardziej podzielonego środowiska politycznego zakorzeniającego się w Europie, zmiana klimatu nie może być ofiarą polaryzacji politycznej. Transgraniczne partnerstwa strategiczne są integralną częścią rozwiązywania globalnych wyzwań, pisze Guy Kioni.

W obliczu pogłębiających się podziałów politycznych na Zachodzie, przywódcy nie zwrócili skutecznie uwagi na narastające zagrożenie kryzysem klimatycznym.

Zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie nie tylko dla Afryki i szerzej rozumianego świata rozwijającego się, ale także dla całego świata. Wymagają natychmiastowej uwagi oraz znacznych nakładów czasu i inwestycji.

Coraz częstsze powodzie, wzrost temperatur, ekstremalne zjawiska pogodowe i wyczerpywanie się zasobów naturalnych to tylko niektóre z zagrożeń, z jakimi mierzy się ludzkość, skutkujące największymi w historii migracjami ludzi z kraju do kraju.

Sama Wielka Brytania zmagała się z rekordowymi falami upałów latem 2022 r., które doprowadziły do ​​pożarów lasów, wzrostu poziomu mórz na wybrzeżu, a nawet śmierci obywateli z powodu udaru cieplnego. Czas ma kluczowe znaczenie, abyśmy nie dotarli do punktu bez odwrotu.

Zrównoważone odpowiedzi są w zasięgu ręki. Jednak wzajemne zaangażowanie stron ponad podziałami politycznymi jest konieczne.

W miarę jak kwestia zmian klimatycznych w Europie uległa radykalnemu upolitycznieniu, a wszelkie obawy dotyczące środowiska zaczęto postrzegać jako kwestię polityki lewicowej, biurokracja uniemożliwiła realizację bardzo potrzebnych projektów.

W tym czasie wielkiej polaryzacji liderzy muszą odłożyć na bok różnice polityczne, aby osiągnąć wzajemne zrozumienie dotyczące znaczenia dekarbonizacji światowej gospodarki i praktyk środowiskowych. Muszą aktywnie współpracować z zagranicznymi partnerami w dążeniu do zrównoważonego rozwoju zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym jest kluczowe ze względu na o wiele większe znaczenie niż tylko ważne zadanie ochrony naszego środowiska naturalnego.

Często pomijanym powodem, dla którego kwestie klimatyczne powinny interesować partie zarówno lewicowe, jak i prawicowe w polityce europejskiej, jest ich kluczowa rola w zapewnianiu nie tylko bezpieczeństwa energetycznego, ale także stabilności gospodarczej krajów rozwijających się, co z kolei wzmacnia odporność gospodarczą w Europie.

Inwestowanie w odnawialne źródła energii i zielone technologie pobudza kreatywność, a jednocześnie zachęca rozwijające się nowe gałęzie przemysłu do tworzenia nowych miejsc pracy.

Te z kolei mają pozytywny wpływ na powstrzymanie nielegalnej migracji, otwierając możliwości ekonomiczne dla potencjalnych migrantów w ich krajach ojczystych. Co ważne, angażowanie się w kontakty z zagranicznymi partnerami wzmacnia więzi dyplomatyczne między odległymi regionami, zapewniając brak symbiotycznych relacji, jednocześnie wspierając międzynarodowy sektor biznesowy.

Europa nie może ignorować partnerów za granicą

Wielka Brytania stała się jednym z krajów o największym bezpieczeństwie klimatycznym w Europie i jedynym krajem, który w ciągu ostatnich 35 lat zredukował emisję dwutlenku węgla o ponad 50%.

Oczekuje się, że Londyn, obok Brukseli, przejmie rolę lidera międzynarodowych dyskusji na temat klimatu.

Europa zajęła już centralną pozycję w kwestii klimatu dzięki programowi Edukacja na rzecz Kontroli Klimatu, który jest istotnym elementem Europejskiego Zielonego Ładu i ma na celu edukowanie przyszłych pokoleń na temat znaczenia zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji.

Wykorzystując miękką siłę, współpracując z krajami zagranicznymi i stawiając na edukację, Wielka Brytania i Europa mogą pozytywnie wpływać na politykę klimatyczną, która sprzyja międzynarodowej współpracy skutkującej znaczącymi działaniami.

Chociaż droga przed nami jest jeszcze długa, prace nad rozwiązaniem tych problemów powinny odbywać się równolegle z nawiązywaniem i rozwijaniem przez Europę bardzo potrzebnych relacji, biorąc pod uwagę pilny charakter tego wyzwania.

Baseny solanki zamieniają się w lit w kopalni SQM na pustyni San Pedro de Atacama, kwiecień 2023 r.

Kraje Zatoki Perskiej, takie jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), już uznały potrzebę dywersyfikacji gospodarczej i aktywnie ją realizują poprzez szeroko zakrojone inwestycje w zrównoważone praktyki poza swoimi granicami. Arabia Saudyjska jest w trakcie wdrażania swojej ambitnej inicjatywy Vision 2030, dywersyfikując duże uzależnienie swojej gospodarki od paliw kopalnych poprzez wspieranie partnerstw z krajami takimi jak Maroko.

Ze względu na bogactwo zasobów naturalnych i położenie geograficzne Maroko może odgrywać znaczącą rolę w łańcuchu dostaw akumulatorów do pojazdów elektrycznych w całej Europie.

Mimo że położenie Maroka stanowi strategiczny pomost między Europą a Afryką, głównym beneficjentem zielonego potencjału tego kraju są Chiny. Chińskie firmy zainwestowały ponad 700 milionów dolarów (640,6 miliona euro) w marokańskie fabryki materiałów akumulatorowych, dążąc do zwiększenia produkcji.

Chińska dominacja jest widoczna również w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie chińskie firmy planują zainwestować 300 mln USD (274,5 mln EUR) w Zambii, aby uzyskać dostęp do produkcji miedzi. Podobne, a nawet większe plany mają w Zimbabwe, gdzie w listopadzie ubiegłego roku ogłosiły prawie 3 mld USD (2,74 mld EUR) inwestycji, aby zabezpieczyć nieograniczony dostęp do niektórych z największych złóż litu w Afryce.

Jak zrównoważyć obecność Chin w Afryce?

Zrównoważenie zwiększonej obecności Chin i ich geopolitycznych wpływów w Afryce pozostaje w najlepszym interesie Europy. Można to jednak zrobić tylko poprzez zabezpieczenie stabilnego łańcucha dostaw kluczowych minerałów z regionu do Europy.

Bliższe relacje z krajami takimi jak Arabia Saudyjska i Maroko, które stały się graczami na światowym polu bitwy o bezpieczeństwo łańcucha dostaw akumulatorów do pojazdów elektrycznych, muszą odegrać rolę w zapewnieniu przejścia Europy na mobilność elektryczną w skali globalnej.

Istnieje potrzeba zajęcia się rosnącą kontrolą Chin nad kluczowymi minerałami w Afryce. Niedawny raport Wilson Center oszacował, że Pekin kontroluje już około 8% krytycznego sektora mineralnego Afryki, w tym lit, kobalt i miedź, wszystkie materiały, bez których nie można produkować baterii EV.

Rzeczywiście, ciągły brak zdecydowanych działań ze strony europejskich decydentów politycznych zapewnił Pekinowi znaczną przewagę nad Zachodem w zakresie technologii bezpieczeństwa klimatycznego, co niesie ze sobą ryzyko uzależnienia Zachodu od chińskiej innowacji i produkcji.

Górnik spaceruje przy wejściu do szybu kopalni złota w Springs, październik 2023 r.

Relacje z nowymi sojusznikami w Afryce są równie ważne. Na przykład DRK udowodniła swoje odnowione zaangażowanie w walkę ze zmianą klimatu poprzez inwestycje w przemysł minerałów krytycznych i powinna być centralnym elementem wszelkich europejskich ram dotyczących minerałów krytycznych.

Rząd Demokratycznej Republiki Konga okazał się skutecznym partnerem, udzielając dotacji w wysokości 3,5 mln dolarów (3,2 mln euro) na projekt rafinerii miedzi i kobaltu, na którego czele stoi Buenassa, pierwsza w kraju zintegrowana spółka handlująca metalami.

Projekt dotyczy miedzi i kobaltu, surowców niezbędnych do produkcji akumulatorów i magazynowania energii, co ułatwi przejście na mobilność elektryczną i dekarbonizację światowej gospodarki.

Wyzwaniem dla wielu partnerów afrykańskich jest jednak znalezienie równowagi między ich rolą w zapewnianiu tak bardzo potrzebnych europejskich surowców mineralnych a zapewnieniem, że stosowane praktyki górnicze spełniają międzynarodowe standardy, zwłaszcza w zakresie praw człowieka, ochrony pracowników i poszanowania norm środowiskowych.

Ta kwestia była tematem niedawno zorganizowanego DRC Mining Week. Konferencja stanowiła platformę dla UN Global Compact, aby podkreślić wizję zrównoważonych praktyk, które chronią prawa człowieka i równość płci, wykorzeniają korupcję i uwzględniają potrzeby środowiskowe.

Wszystkie oczy zwrócone na wyścig o surowce krytyczne

Integrując się z globalnym łańcuchem dostaw akumulatorów do pojazdów elektrycznych dzięki swoim dużym rezerwom miedzi i kobaltu, Demokratyczna Republika Konga może stać się dodatkowym, istotnym ogniwem w procesie produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych dla europejskich liderów, a nawet inwestorów saudyjskich.

Współpraca między krajami takimi jak DRK i Zambia może stworzyć ekspansję rynkową i zachęcić do zrównoważonych praktyk górniczych w regionie. Chociaż droga przed nami jest jeszcze długa, praca nad poprawą tych kwestii powinna odbywać się równolegle z nawiązywaniem i rozwijaniem bardzo potrzebnych relacji przez Europę, biorąc pod uwagę czasowy charakter wyzwania.

Partnerstwa publiczno-prywatne o zasięgu ponadregionalnym z pewnością przyspieszą rozwój i wdrażanie zielonych technologii, przyciągną zagraniczne inwestycje i wiedzę fachową, umożliwią pozyskiwanie niezbędnych minerałów potrzebnych do stawienia czoła wspólnym wyzwaniom oraz zwiększą zdolność Europy do przewodzenia w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.

Rzeczywiście, strategiczne inwestycje i międzynarodowa współpraca będą kluczem do wykorzystania tego potencjału, zapewniając bardziej zieloną i zrównoważoną przyszłość dla wszystkich.