O nas
Kontakt

Sarkofag w bułgarskim barze plażowym okazał się autentycznym rzymskim artefaktem

Laura Kowalczyk

Roman-era sarcophagus used as bar on Bulgarian beach believed to be authentic

Oryginalny rzymski sarkofag służył jako dekoracja w kurorcie niedaleko Warny nad Morzem Czarnym.

Starożytny sarkofag pochodzący z czasów rzymskich został odkryty na plaży i pełnił funkcję baru w kurorcie nad Morzem Czarnym w pobliżu Warny.

Po dokonaniu odkrycia archeolodzy z Regionalnego Muzeum Historycznego w Warnie zbadali starożytny artefakt i zidentyfikowali jego bogate zdobienia jako część „sarkofagów girlandowych” z czasów rzymskich.

Sarkofag wykonany jest z muszlowego wapienia, charakterystycznego dla północno-zachodniej Bułgarii. Posiada misterne dekoracje reliefowe na wszystkich czterech bokach, w tym girlandy, głowy zwierząt, rozety i labrys.

Mimo iż sarkofag ma wartość historyczną, zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych ujawniły, że przez pewien czas pełnił funkcję baru w popularnym klubie plażowym, co wzbudziło obawy o ochronę dziedzictwa kulturowego Bułgarii.

Sarkofag z czasów rzymskich, używany jako bar na bułgarskiej plaży, uważany za autentyczny.

Archeolog Aleksander Minczew powiedział, że wszystkie artefakty archeologiczne prawnie należą do państwa, niezależnie od tego, gdzie i jak zostały znalezione. Wezwał do zbadania, w jaki sposób sarkofag znalazł się na plaży, sugerując, że może to nie być odosobniony incydent.

Odkrycie wyszło na jaw, gdy były policjant zauważył sarkofag na plaży podczas wakacji w Warnie i zgłosił to lokalnym władzom.

Sprawa została skierowana do Prokuratury Rejonowej w Warnie, co doprowadziło do dochodzenia przedprocesowego. Z pomocą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i ciężkiego sprzętu sarkofag został przetransportowany do Muzeum Archeologicznego w Warnie w celu dalszych badań.

Sprawa ta wywołała szerszą dyskusję na temat ochrony dziedzictwa kulturowego w Bułgarii oraz potrzeby ochrony i właściwego przechowywania skarbów archeologicznych.