O nas
Kontakt

Izrael przyjął „propozycję przejściową” – oznajmił szef amerykańskiej dyplomacji

Laura Kowalczyk

U.S. Secretary of State Antony Blinken waves as he disembarks from his plane in Tel Aviv, Israel, Sunday, Aug. 18, 2024.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek, że Izrael zgodził się na „propozycję przejściową” w proponowanym przez niego porozumieniu pokojowym.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek, że Izrael zgodził się na „propozycję przejściową” w proponowanym przez niego porozumieniu pokojowym.

Element porozumienia „propozycja przejściowa” opóźniłby zawieszenie broni i uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Gazie, ale Hamas nie przyjął jeszcze tej propozycji ani nie odpowiedział na nią.

Blinken nie powiedział, czy porozumienie rozwiało obawy islamskiej grupy bojowników rządzącej Gazą, ani nie powiedział, w jaki sposób odpowiada ono żądaniom Izraela.

Blinken osiągnął porozumienie po 2,5-godzinnym spotkaniu z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu wcześniej tego dnia i oczekuje się, że we wtorek uda się do Egiptu.

Egipt odegrał kluczową rolę, obok Kataru i Stanów Zjednoczonych, w zarządzaniu porozumieniem o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem. Negocjacje, które toczą się od miesięcy, do tej pory utknęły w martwym punkcie.

Izrael nalegał już na kontrolowanie dwóch strategicznych korytarzy w Gazie, czemu Hamas jak dotąd odmawiał.

Dziewiąta misja Blinkena na Bliski Wschód od początku konfliktu następuje kilka dni po tym, jak mediatorzy, w tym Stany Zjednoczone, wyrazili optymizm co do zbliżania się porozumienia o zawieszeniu broni.

„To decydujący moment, prawdopodobnie najlepsza, być może ostatnia szansa na sprowadzenie zakładników do domu, osiągnięcie zawieszenia broni i skierowanie wszystkich na lepszą drogę do większego pokoju i trwałego bezpieczeństwa” – powiedział Blinken na początku rozmów z Prezydent Izraela Isaac Herzog w Tel Awiwie.

Herzog podziękował Blinkenowi za wsparcie administracji Bidena dla Izraela i ubolewał nad serią niedawnych ataków na Izraelczyków, które miały miejsce w ciągu ostatnich 24 godzin.

„Tak dziś żyjemy” – powiedział Herzog. „W każdym zakątku świata otacza nas terroryzm i przeciwstawiamy się temu jako silny i odporny naród. »

Pod koniec ubiegłego tygodnia trzy kraje pośredniczące w proponowanym zawieszeniu broni – Egipt, Katar i Stany Zjednoczone – poinformowały o postępie w realizacji porozumienia, na mocy którego Izrael zaprzestanie większości operacji wojskowych w Gazie i uwolni pewną liczbę więźniów palestyńskich w zamian za uwolnienie zakładników .

Propozycja, która kilkakrotnie ewoluowała, wzywa do trójfazowego procesu, w ramach którego Hamas uwolni wszystkich zakładników wziętych podczas ataku z 7 października.

W zamian Izrael wycofałby swoje siły ze Strefy Gazy i uwolnił palestyńskich więźniów.

Agencja Narodów Zjednoczonych pomagająca uchodźcom palestyńskim w Gazie ogłosiła w poniedziałek, że 70% szkół w enklawie zostało uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku izraelskich nalotów.

Jak poinformował w poniedziałek egipski urzędnik, delegacja izraelska przeprowadziła rozmowy z egipskimi urzędnikami w ramach wysiłków na rzecz rozejmu.

Kilkugodzinne spotkanie, które odbyło się w niedzielę, skupiało się na korytarzu filadelfijskim wzdłuż granicy Gazy i Egiptu, ale według urzędnika, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić trwające negocjacje, nie przyniosło przełomu.

Urzędnik powiedział, że Izrael w dalszym ciągu nalegał na utrzymanie kontroli nad granicą i drogą ze wschodu na zachód przez Gazę. Dodał, że delegacja nie zaproponowała podczas posiedzenia niczego nowego.

Mediatorzy spotkają się ponownie w tym tygodniu w Kairze, aby spróbować utrwalić zawieszenie broni. Po zakończeniu międzylądowania w Izraelu Blinken uda się we wtorek do Egiptu na spotkania w śródziemnomorskim mieście el-Alamein.

Utrzymują się obawy przed pogłębieniem się konfliktu na Bliskim Wschodzie

Podróż Blinkena wynika z obaw, że konflikt może przerodzić się w głębszą wojnę regionalną po śmierci dwóch wyższych urzędników Hamasu w Libanie i Iranie, za którą obwinia się Izrael.

Co najmniej trzy izraelskie naloty uderzyły w miasta w dystrykcie Baalbek w dolinie Bekaa we wschodnim Libanie, w poniedziałkowy wieczór – podały libańskie media państwowe.

Filmy z miejsca zdarzenia pokazały duży pożar i wielokrotne eksplozje po pierwszym uderzeniu.

Podobna scena miała miejsce w zeszłym miesiącu po izraelskim nalocie na wioskę Adloun na południowym wybrzeżu, która uderzyła w skład broni, powodując serię eksplozji, które odłamkami trafiły sąsiadów wioski.

Izraelscy urzędnicy wojskowi i rzecznik libańskiej grupy bojowników Hezbollah nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz w sprawie poniedziałkowego strajku.

Hezbollah i siły izraelskie ścierają się od 8 października, dzień po wybuchu wojny w Gazie, gdzie Izrael walczy z sojusznikiem Hezbollahu, Hamasem.

W poniedziałek wieczorem pojawiły się doniesienia o izraelskich nalotach na podejrzany skład broni Hezbollahu w libańskiej dolinie Bekaa.