Netflix rozpoczął produkcję serialu będącego adaptacją klasycznego dzieła Oscara Wilde’a pt. „Portret Doriana Graya”, jednak zapowiedź ta już wywołała krytykę za pominięcie homoerotycznych wątków Wilde’a.
„The Grays” jest w fazie rozwoju przez Netflix od Berlanti Productions i Warner Bros. Television, a Katie Rose Rogers ma napisać serial. Wprowadzając zwrot akcji do powieści Wilde’a z 1890 roku, „The Grays” ma współczesne otoczenie w nowoczesnym przemyśle kosmetycznym zamiast wiktoriańskiego Londynu.
Największe kontrowersje budzi fakt, że główni bohaterowie serialu, Dorian Gray i Basil Hallward, zostaną przekształceni w rodzeństwo Dorana i Basila Grayów.
W oryginalnej powieści Basil jest artystą, który jest zauroczony Dorianem i tworzy jego arcydzieło. Kiedy Dorian zostaje nakłoniony do przyjęcia lekkomyślnego hedonizmu, odkrywa, że zachowuje swój młodzieńczy wygląd na zawsze, ponieważ portret Basila więdnie wraz z jego duszą. Ostatecznie Dorian zabija Basila w przypływie wściekłości z powodu losu oszpeconego obrazu, zanim w końcu rzuca nożem również na obraz.
Fani zauważyli, że ponowne ujęcie dwóch głównych bohaterów powieści Wilde’a jako rodzeństwa usuwa wiele homoerotycznych wątków z oryginalnej powieści. Ponadto, jak donosi Deadline, imię Doriana zostało zmienione na „Doran”, co potencjalnie sugeruje, że jest to wersja postaci o odwróconej płci.
Usunięcie homoerotycznej treści z „Portretu Doriana Graya” to znacząca decyzja, aby pominąć część kluczowego historycznego kontekstu dzieła. Wilde był irlandzkim pisarzem gejem w XIX wieku, który, oprócz wielu klasycznych dzieł literackich, słynie z skazania za rażącą nieprzyzwoitość z powodu swojego homoseksualizmu.
Podczas procesów, które doprowadziły do skazania Wilde’a, „Portret Doriana Graya” został odczytany jako dowód moralnego charakteru Wilde’a. W tym czasie Wilde’s wzbudził kontrowersje ze względu na homoerotyczne tematy, a WH Smith wycofał wszystkie egzemplarze magazynu, który pierwotnie opublikował jego powieść.
Powieść po raz pierwszy opublikowano w miesięczniku Lippincott’s Monthly Magazine w 1890 r., a w całości w 1891 r. Z pierwotnego tekstu przesłanego do czasopisma przez Wilde’a usunięto 500 słów przed opublikowaniem powieści Lippincotta.
JM Stoddart, redaktor opowieści, usunął sceny, w tym tę, w której Basil przyznaje, że nigdy nie kochał kobiety i że czci Doriana, kierując się „romansem uczuć”.
Pełna wersja „Portretu Doriana Graya” z usuniętymi fragmentami została opublikowana w 2011 roku przez wydawnictwo Belknap Press.
Oczywiście, nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądać „The Grays” i może zawierać tematy, które uczyniły powieść Wilde’a tak kontrowersyjną w swoich czasach, obok piękna jego prozy. Jednak biorąc pod uwagę przeformułowanie historii wokół rodzeństwa, trudno sobie wyobrazić, jak serial Netflixa poradzi sobie z adaptacją kamienia węgielnego literatury queer.