O nas
Kontakt

Kraje bałtyckie i nordyckie ponownie wyrażają obawy w związku ze złagodzeniem przepisów wizowych przez Węgry

Laura Kowalczyk

Hungarian Prime Minister Viktor Orban attends a joint news conference with Russian President Vladimir Putin in July.

Węgierski program imigracyjny National Card został złagodzony i obejmuje teraz również obywateli Rosji i Białorusi.

Kraje nordyckie i bałtyckie wyraziły zaniepokojenie potencjalnym ryzykiem dla bezpieczeństwa, jakie Węgry mogą stworzyć dla UE, łagodząc zasady wjazdu dla obywateli Rosji i Białorusi.

Węgierski program imigracyjny National Card pozwala zagranicznym pracownikom pozostać w kraju przez co najmniej dwa lata i może otworzyć im drogę do uzyskania stałego pobytu.

Węgry rozszerzyły program, pierwotnie dostępny dla obywateli Serbii i Ukrainy, na kraje kandydujące do UE: Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Macedonię Północną i Mołdawię, a także Białoruś i Rosję.

W liście do komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych państw bałtyckich i nordyckich napisali, że ostatnie działania Węgier „mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa”.

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Adutiškis ministrowie spraw zagranicznych Łotwy i Litwy wyrazili swoje obawy.

Ministrowie spraw zagranicznych Łotwy i Litwy Baiba Braze i Gabrielius Landsbergis spotykają się w litewskim mieście Adutiškis.

„Nigdy nie było strefy Schengen wolnej od rosyjskich dyplomatów o wrogich zamiarach i nigdy nie było strefy Schengen wolnej od możliwych naruszeń bezpieczeństwa przez niektóre kraje” – powiedział Baiba Braže, łotewski minister spraw zagranicznych.

„Dlatego traktujemy to bardzo poważnie jako ryzyko dla bezpieczeństwa. Ministrowie państw nordycko-bałtyckich — zarówno ministrowie spraw zagranicznych, jak i spraw wewnętrznych — wystosowali wspólny list. Obecnie czekamy na ocenę Komisji w zakresie komplikacji prawnych, jakie wywołała decyzja Węgier, a także wpływu na bezpieczeństwo, współpracę i z innych punktów widzenia” — dodała.

Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy, powtórzył słowa Bražego.

„To wyjątkowa sytuacja. Schengen opiera się na zaufaniu. Ufamy, że inni zrobią to samo, co my. Jeśli to zaufanie zostanie naruszone lub może zostać naruszone, musimy szukać sposobów na przywrócenie równowagi w strefie Schengen” – powiedział Landsbergis.

„Obecne przepisy przewidują dodatkowe środki, takie jak surowsze kontrole osób wjeżdżających przez zewnętrzną granicę UE. Ale to musi zostać ocenione przez UE jako organ lub przez Unię Schengen”.

Węgry odrzucają obawy

Rząd Węgier odpowiedział na prośbę Brukseli o wyjaśnienia dotyczące złagodzenia wymogów wjazdowych dla obywateli Rosji i Białorusi, oddalając obawy, że decyzja ta może podważyć bezpieczeństwo strefy Schengen bez granic.

W liście udostępnionym przez ministra ds. europejskich na kanale społecznościowym X minister spraw wewnętrznych Węgier Sándor Pintér twierdzi, że program Karty Narodowej — niedawno rozszerzony na Rosjan i Białorusinów — będzie wydawany „zgodnie z odpowiednimi ramami UE i z należytym uwzględnieniem zagrożeń dla bezpieczeństwa”.

„Węgry nadal kładą duży nacisk na ochronę swojego bezpieczeństwa narodowego i bezpieczeństwa całej strefy Schengen” – dodał Pintér.

Władze Węgier poinformowały, że wnioskodawcy zostaną poddani tej samej rygorystycznej procedurze kontroli, co w przypadku innych zezwoleń, podkreślając, że Komisja nigdy nie wyraziła obaw co do obowiązujących obecnie procedur.