Opublikowano nowe zdjęcia stadionu, który ma być największym stadionem piłkarskim na świecie.
Grand Stade Hassan II w Casablance w Maroku ma być największym stadionem piłkarskim na świecie, mogącym pomieścić 115 000 widzów – w sam raz, aby ten afrykański kraj współorganizował Mistrzostwa Świata FIFA 2030.
Maroko zorganizuje turniej obok Portugalii i Hiszpanii, a lokalizacja w Casablance jest już wyznaczona na finał. Przygotowania do prac ziemnych stadionu rozpoczęły się w październiku 2023 r. na terenie o powierzchni 100 hektarów.
Obecnie rekordzistą pod względem wielkości stadionu piłkarskiego jest Rungrado 1 Maja w Pjongjangu w Korei Północnej, który może pomieścić 114 000 widzów i jest gospodarzem meczów piłkarskiej reprezentacji Korei Północnej.
Stadion został zaprojektowany przez paryską pracownię architektoniczną Oualalou + Choi oraz światowego lidera w projektowaniu obiektów sportowych, firmę Populous.
Nie będzie to jednak największy obiekt na świecie. Ten zaszczyt należy do Narendra Modi Stadium w Ahmedabad w Indiach. Stadion krykietowy nie organizuje meczów piłkarskich, ale może pomieścić do 132 000 widzów.
Konstrukcja dachu została zainspirowana tradycyjnym marokańskim spotkaniem towarzyskim zwanym „moussem”, podczas którego marokańskie grupy spotykają się w celu wymiany kulturalnej. Została zaprojektowana tak, aby przypominała okazały namiot ustawiony na tle leśnego krajobrazu Cassablanki.
Wokół głównego stadionu znajdują się grupy ogrodów mieszczące mniejsze boiska sportowe i kompleksy. Ta „oaza zieleni” obejmuje ogrody botaniczne, aby dodać nowy poziom interakcji między stadionem a otaczającą go przyrodą w swojej lokalizacji, 38 km na północ od Casablanki.
Na każdym końcu stadionu znajduje się trybuna mogąca pomieścić 29 500 widzów, a na pięciu poziomach trybun VIP może zasiąść kolejnych 12 000 widzów.
Tarik Oualalou, główny projektant i partner założycielski w Oualalou + Choi oraz główny architekt projektu, komentuje: „Grand Stade Hassan II jest głęboko zakorzeniony w marokańskiej kulturze, z jej tradycjami i współczesnymi wyrazami. Jest zakorzeniony w starożytnych i pierwotnych postaciach: Moussem, namiocie i ogrodzie, a także w topografii i krajobrazach Maroka. To hojna przestrzeń, otwarta na świat i szanująca naturę, którą chroni. Grand Stade Hassan II de Casablanca jest ucieleśnieniem wielkiej tradycji marokańskiej gościnności”.