O nas
Kontakt

Przygotuj się na najgorsze? Polski bank centralny największym odbiorcą złota

Laura Kowalczyk

Gold bars are seen at the U.S. Mint at West Point in West Point, N.Y., on Thursday, May 17, 2012.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ujawnił niedawno, że bank centralny będzie w dalszym ciągu skupował złoto i dąży do tego, aby metal szlachetny miał stanowić 20% rezerw banku.

Według Światowej Rady Złota Narodowy Bank Polski (NBP), znany również jako Narodowy Bank Polski, stał się w drugim kwartale 2024 r. największym nabywcą złota wśród banków centralnych, powiązanym z Indiami. Stało się to po zakupie przez NBP około 19 ton tego metalu szlachetnego.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział także na początku tego roku, że bank centralny planuje, że złoto będzie stanowić 20% jego rezerw. Obecnie złoto stanowi około 14,7% rezerw BNP.

Grzegorv Dróżdż, analityk rynku w Conotoxia, powiedział: „Na koniec drugiego kwartału tego roku polskie rezerwy złota osiągnęły poziom 377,4 ton, a tempo skupu złota, prowadzonego od kwietnia br. głównie przez Bank Anglii, przekroczyło nawet największych gospodarek świata. »

W drugim kwartale roku cena złota również przekroczyła rekordowy poziom 2500 dolarów (2249,26 euro) za uncję.

Doprowadziło to do większej liczby spekulacji na temat tego, czy złoto może być obecnie dobrą inwestycją i dlaczego banki centralne pracują ostatnio nad zwiększeniem rezerw tego metalu szlachetnego.

Dlaczego banki centralne kupują więcej sztabek złota?

Jednym z głównych powodów, dla których banki centralne gromadzą ostatnio więcej złota, jest możliwość wystarczającej dywersyfikacji swoich rezerw, aby chronić je przed niepewnością makroekonomiczną i wstrząsami geopolitycznymi.

Rzeczywiście, jeśli chodzi o zmienność gospodarczą i geopolityczną, gdy ceny walut i innych aktywów mogą się zmieniać, złoto uważane jest za bezpieczną przystań i zabezpieczenie przed inflacją.

Względna stabilność złota w czasach kryzysu i jego właściwości ochronne przed inflacją to czynniki zachęcające banki centralne do wyboru tego metalu. Jest to również skuteczny sposób dywersyfikacji portfeli banku centralnego i jest uważany za wysoce płynny, bez ryzyka niewypłacalności.

Złoto jest również mniej narażone na ryzyko polityczne i może być wykorzystywane jako cenne zabezpieczenie i narzędzie polityczne. W niektórych przypadkach złoto może również pomóc krajom stojącym w obliczu sankcji międzynarodowych, takim jak Rosja, uniknąć ich. Motywuje to następnie te kraje do zakupu większej ilości złota i wykorzystania go do utrzymania płynności na wypadek zablokowania lub utrudnienia dostępu do innych środków finansowania.

W innych przypadkach banki centralne kupują również więcej złota, aby pomóc swoim krajom zmniejszyć ich zależność od walut dominujących na świecie, takich jak dolar amerykański.

Według Światowej Rady Złota popyt banków centralnych na złoto osiągnął w drugim kwartale roku 183 tony, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z rokiem poprzednim, ale spadek o 39% w porównaniu z kwartałem poprzednim.

Zakupy netto w pierwszym półroczu również osiągnęły poziom 483 ton, o 5% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dróżdż wyjaśnił także: „W drugim kwartale 2024 r. światowy popyt na złoto, po wyłączeniu inwestycji pozagiełdowych (OTC), spadł o 6% w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając 929 ton. Spadek ten wynika głównie z 19% ograniczenia zużycia biżuterii w odpowiedzi na rekordowe ceny króla metali.

„Jednak uwzględniając inwestycje pozagiełdowe, całkowity popyt na złoto wzrósł o 4% rok do roku do 1258 ton, najwyższego poziomu od 2000 roku. Duża część tego popytu została wygenerowana przez banki centralne, które zwiększyły swoje zakupy o 6% , dodając 183 tony, głównie w celu ochrony i dywersyfikacji portfela. »

Oprócz Narodowego Banku Polskiego i Banku Rezerw Indii, Bank Centralny Turcji w dalszym ciągu masowo skupuje złoto, zwiększając swoje rezerwy o 15 ton w drugim kwartale roku. Za tę ilość turecki bank centralny zakupił od początku roku 45 ton złota.

Banki centralne Jordanii, Kataru, Rosji, Uzbekistanu, Kirgistanu, Iraku i Czech również zakupiły w drugim kwartale znaczne ilości złota.

Z kolei Ludowy Bank Chin (PBoC) znacząco wyhamował trend zakupów złota w drugim kwartale roku.

W Polsce popyt na złoto wzrósł w związku z pandemią Covid-19 oraz wojną między Rosją a Ukrainą. Kilku inwestorów obawia się także, że rosyjska inwazja na Ukrainę może rozprzestrzenić się na Polskę i chce przygotować się na taki scenariusz, inwestując więcej w złoto.

W innych częściach świata utrzymująca się wysoka inflacja również pchnęła ludzi w stronę złota, a inne wstrząsy geopolityczne, takie jak wojny między Rosją a Ukrainą oraz między Izraelem a Hamasem, pogłębiły tę tendencję.

Oprócz złota Narodowy Bank Polski ujawnił także, że inwestuje w zagraniczne akcje i obligacje korporacyjne, korzystając z funduszy ETF, jako kolejny sposób na dywersyfikację swoich rezerw.

Jakie czynniki wpływają na rynek złota?

Na rynek złota wpływa kilka czynników, w tym wahania kursu dolara amerykańskiego, rzeczywista i oczekiwana stopa inflacji oraz popyt na złotą biżuterię. Istotny wpływ na ceny kruszcu mogą mieć także zakupy złota przez banki centralne.

Chociaż w mniejszym stopniu wydobycie złota może również wpływać na ceny. Ceny złota mogą wzrosnąć, jeśli przedsiębiorstwa wydobywcze będą musiały inwestować więcej w koszty produkcji, na przykład kopając głębsze kopalnie, lub borykać się z innymi problemami, takimi jak strajki, protesty ekologiczne i zjawiska pogodowe, żeby wymienić tylko kilka.

Obecnie większość światowej produkcji złota pochodzi z Chin, Australii, Rosji, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Dróżdż powiedział też: „Rynek złota, jak wiele innych, napędzany jest dwiema siłami: podażą i popytem. W ostatnich kwartałach wzrost popytu był szczególnie widoczny.

„Dodatkowo ciągłe osłabienie dolara może wskazywać, że w najbliższej przyszłości złoto może osiągać lepsze wyniki niż inne kluczowe aktywa. Bazowy scenariusz Conotoxii zakłada, że ​​dynamika cen złota może do końca roku wyhamować, z ewentualną korektą, ale powinna pozostać powyżej poziomu 2500 dolarów za uncję. »