Ograniczenia postrzegane są jako odpowiedź Chin na ograniczenia nałożone przez Stany Zjednoczone na eksport zaawansowanych chipów półprzewodnikowych do chińskich firm, takich jak Huawei.
Obecne chińskie ograniczenia w eksporcie kluczowych metali półprzewodnikowych doprowadziły do powstania wąskich gardeł w łańcuchach dostaw i zwiększyły obawy, że zachodni producenci i konsumenci mogą stanąć w obliczu niedoborów chipów.
Te metale półprzewodnikowe, mianowicie gal i german, są szeroko stosowane w chipach, sprzęcie komunikacyjnym i wojskowym.
Według Statista w 2022 r. Chiny były największym producentem galu na świecie, wytwarzając ponad 98% światowej produkcji, a Rosja zajmowała odległe drugie miejsce, wytwarzając jedynie 0,81% światowej produkcji. Według Critical Raw Materials Alliance na Chiny przypada obecnie 60% światowej produkcji germanu.
Kraj ogłosił te ograniczenia eksportowe w lipcu ubiegłego roku i będzie je stosować od sierpnia 2023 r. Ponieważ te dwa metale są wyjątkowo rzadkie, ograniczenia te doprowadziły do wzrostu cen galu i germanu, szczególnie w Europie.
Według „Financial Times”, który opiera się na danych chińskich organów celnych, eksport germanu z Chin spadł z 13 514 kg w drugiej połowie ubiegłego roku do 12 410 kg w pierwszej połowie 2024 r. Podobnie po wprowadzeniu ograniczeń eksportowych eksport galu z Chin również spadł z 28 tys. kg w pierwszej połowie 2023 r. do 16 tys. kg w drugiej połowie 2023 r.
Chiny ujawniły, że nałożyły ograniczenia, aby chronić swoje interesy narodowe i bezpieczeństwo. Powszechnie uważa się jednak, że jest to reakcja Pekinu na amerykańskie kontrole eksportu chipów półprzewodnikowych i zaawansowanego sprzętu produkcyjnego do chińskich firm, takich jak Huawei.
Stany Zjednoczone wcześniej ujawniły, że nakładają ograniczenia eksportowe, aby ograniczyć dostęp Chin do półprzewodników do zastosowań wojskowych i sztucznej inteligencji. Ze swojej strony Chiny ograniczyły także eksport grafitu i antymonu, minerału stosowanego w amunicji przeciwpancernej.
Gal wykorzystuje się także w żarówkach, tranzystorach, procesach medycznych i termometrach, natomiast german wykorzystuje się w przyrządach optycznych działających na podczerwień oraz w produkcji tworzyw sztucznych. Jest także niezbędny w przypadku produktów takich jak gogle noktowizyjne i kable światłowodowe, których również mogą doświadczyć niedobory i wzrost cen ze względu na ograniczenia eksportowe.
Zwiększenie produkcji galu i germanu może zająć Europie kilka lat
Po ogłoszeniu przez Chiny tych kontroli w zeszłym roku Komisja Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych stwierdziła: „Oczekuje się, że w globalnym łańcuchu dostaw germanu i galu nastąpią znaczące zmiany wraz z ogłoszeniem przez chiński rząd nowych kontroli eksportu tych krytycznych minerałów, wchodzących w życie 1 sierpnia , 2023. German i gal mają ogromne znaczenie w różnych gałęziach przemysłu, takich jak półprzewodniki, panele słoneczne i pojazdy elektryczne.
„Stany Zjednoczone są w dużej mierze uzależnione od importu tych dwóch podstawowych minerałów, szczególnie z Chin, biorąc pod uwagę ich dominującą rolę głównego producenta i dostawcy obu towarów. »
Chociaż kilka europejskich przedsiębiorstw nadal posiada zapasy galu wystarczające na zaspokojenie sytuacji krótkoterminowej, scenariusz długoterminowy jest bardziej niepewny, ponieważ Europa może nie być w stanie wystarczająco szybko zwiększyć krajowej produkcji tych metali.
SEMI Europe, stowarzyszenie branży mikroelektroniki, stwierdziło: „W dłuższej perspektywie, w przypadku eskalacji handlu i nowych ograniczeń eksportowych, europejski przemysł półprzewodników może odczuć niedobór kluczowych surowców, szczególnie biorąc pod uwagę brak krajowych zdolności produkcyjnych w dającej się przewidzieć przyszłości.
„Utworzenie odpowiedniego łańcucha wartości, od wydobycia do przetwarzania, z wystarczającymi możliwościami w Europie, wymagałoby znacznego czasu i znacznych inwestycji, aby umożliwić skuteczne dostosowanie łańcuchów dostaw i cen rynkowych. Utworzenie odpowiednich zakładów produkcyjnych w Europie może zająć kilka lat. »