O nas
Kontakt

Wirus Oropouche rozprzestrzenia się podczas podróży: co Europejczycy muszą wiedzieć, aby zachować bezpieczeństwo

Laura Kowalczyk

A municipal biologist examines a mosquito in Salt Lake City

Do tej pory w Europie odnotowano 19 przypadków, a wszyscy podróżni odwiedzili te same dwa kraje.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wydały ostrzeżenie o wzroście liczby zachorowań na chorobę wywołaną wirusem Oropouche w obu Amerykach; przypadki odnotowano również w Europie.

W czerwcu i lipcu tego roku po raz pierwszy w krajach europejskich odnotowano 19 przypadków choroby wywołanej wirusem Oropouche, zwanej też „gorączką leniwca”.

Wszyscy podróżni, którzy powrócili do Europy z objawami choroby, byli wcześniej na Kubie lub w Brazylii.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co podróżni muszą wiedzieć o tej śmiertelnej chorobie i jak zachować bezpieczeństwo.

Gdzie podróżni zarażają się wirusem Oropuche?

Pod koniec ubiegłego roku wirus został zidentyfikowany jako przyczyna dużych epidemii w regionach Amazonii, gdzie wcześniej go wykrywano, a także w nowych obszarach Ameryki Południowej i na Karaibach.

Około 8000 przypadków zakażenia miejscowego odnotowano w Boliwii, Brazylii, Kolumbii, na Kubie i w Peru.

Do sierpnia zgłoszono 19 przypadków w krajach europejskich: 12 w Hiszpanii, pięć we Włoszech i dwa w Niemczech. Osiemnaście przypadków dotarło na Kubę, a jeden do Brazylii, zgodnie z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Czym jest wirus Oropouche?

Oropouche to wirus pochodzący z zalesionych obszarów tropikalnych. Po raz pierwszy zidentyfikowano go w 1955 r. u 24-letniego pracownika leśnego na wyspie Trynidad, a nazwa pochodzi od pobliskiej wioski i terenów podmokłych.

Zjawisko to bywa czasami nazywane gorączką leniwca, ponieważ naukowcy, którzy jako pierwsi badali wirusa, odkryli go u leniwca trójpalczastego i uznali, że leniwce odgrywają ważną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa między owadami i zwierzętami.

Objawy Oropouche są podobne do objawów dengi, ziki i malarii.

Jakie są objawy i sposoby leczenia Oropouche?

Objawy mogą przypominać objawy innych chorób tropikalnych, takich jak denga, zika czy malaria.

Po okresie inkubacji trwającym 3–10 dni u pacjentów zazwyczaj występuje nagły początek gorączki, dreszczy, bólu głowy, bólu mięśni i bólu stawów. Inne objawy mogą obejmować ból zaoczodołowy, światłowstręt, wymioty, biegunkę, zmęczenie, wysypkę plamisto-grudkową, zastrzyk spojówkowy i ból brzucha, zgodnie z CDC.

Większość osób wraca do zdrowia po Oropouche, chociaż niektórzy cierpią na nawracające objawy, a jedna na 20 osób może cierpieć na poważniejsze objawy, takie jak krwawienie, zapalenie opon mózgowych i zapalenie mózgu. Choroba rzadko kończy się śmiercią, chociaż ostatnio pojawiły się doniesienia o zgonach dwóch zdrowych młodych osób w Brazylii.

Nie ma szczepionek zapobiegających zakażeniom i nie ma obecnie leków łagodzących objawy.

Kto jest najbardziej narażony na Oropouche?

Brazylijskie władze badają doniesienia o możliwości przeniesienia zakażenia z kobiety w ciąży na płód – może to być przerażające nawiązanie do tego, co obserwowano podczas epidemii wirusa Zika prawie dekadę temu.

CDC zaleca kobietom w ciąży unikanie zbędnych podróży na Kubę i sugeruje, aby wszyscy podróżni podejmowali kroki zapobiegające ukąszeniom owadów, np. stosowali środki odstraszające owady oraz nosili koszule z długim rękawem i długie spodnie.

Jak rozprzestrzenia się wirus Oropouche?

Wirus jest przenoszony na ludzi przez małe muchy gryzące zwane meszkami i przez niektóre rodzaje komarów. Ludzie zarażają się podczas odwiedzania terenów leśnych i uważa się, że są odpowiedzialni za pomoc wirusowi w dotarciu do miasteczek i miast, ale nie udokumentowano transmisji z osoby na osobę.

Ile było przypadków?

W Europie stwierdzono 19 przypadków, choć nie jest to nic w porównaniu z 8000 przypadków stwierdzonych w obu Amerykach.

21 osób powracających do USA z Kuby zostało zarażonych wirusem – 20 było na Florydzie, a jedna w Nowym Jorku. Wszyscy byli na Kubie