O nas
Kontakt

Co nowego w polityce technologicznej UE?

Laura Kowalczyk

The citizens

Twój przewodnik po technologii na początek roku szkolnego

Przed ’czynsz„i koniec przerwy wakacyjnej, oto przewodnik TylkoGliwice dotyczący polityki technologicznej w nadchodzących miesiącach, a także podsumowanie tego, co mogliście przegapić w czasie przerwy wakacyjnej.

Co nadchodzi:

(Nowy?) Komisarz ds. cyfrowych

W październiku Parlament Europejski ma zatwierdzić nowych komisarzy, a my dowiemy się, kto zastąpi Thierry’ego Bretona na stanowisku komisarza ds. rynku wewnętrznego odpowiedzialnego za szereg plików cyfrowych. Breton, który został nominowany na drugą kadencję, może zostać następcą, ponieważ większość pozostałych kandydatów nie ma doświadczenia w zakresie technologii.

Nowo wybrana komisja komisarzy ma objąć urząd 1 listopada, ale nie można wykluczyć opóźnień. TylkoGliwice zebrał potwierdzonych i plotkowanych kandydatów, a także ich pożądane portfolio, w stale aktualizowanym Commissioners Tracker.

Wybory w USA

Były prezydent Republikanów Donald Trump i wiceprezydent Demokratów Kamala Harris idą łeb w łeb w sondażach opinii publicznej przed wyborami prezydenckimi. Wyniki mogą znacząco wpłynąć na relacje kraju z UE, a szerzej, wpłyną również na jego politykę technologiczną. Kamala Harris, ze swoimi silnymi powiązaniami z Doliną Krzemową i naciskiem na etyczną innowację technologiczną, prawdopodobnie będzie kontynuować podejście Bidena, które jest bliższe regulacyjnemu ukierunkowaniu UE na bezpieczeństwo sztucznej inteligencji i zarządzanie cyfrowe.

Pod rządami kolejnej administracji Trumpa prawdopodobnie będzie obowiązywał program „America First”. Jego polityka stawiająca na pierwszym miejscu deregulację i kwestie krajowe może potencjalnie doprowadzić do odnowienia napięć transatlantyckich. Trumpa popierają postacie technologiczne, takie jak Elon Musk, który otwarcie sprzeciwiał się regulacjom dotyczącym platform UE.

Sztuczna inteligencja

Ustawa o AI weszła w życie w sierpniu, ale ciężka praca dopiero się zaczyna. Firmy muszą zacząć przestrzegać przepisów, ale państwa członkowskie muszą również zacząć wyznaczać organy regulacyjne. Biuro AI rozpoczęło zbieranie opinii firm w konsultacjach na temat godnej zaufania ogólnej sztucznej inteligencji przed nadchodzącymi wytycznymi.

Oczekujemy również, że Pakt AI przyniesie więcej korzyści – są to zobowiązania przygotowawcze, które mają pomóc przedsiębiorstwom przygotować się na ramy prawne. Dzięki Paktowi Komisja zamierza pozwolić przedsiębiorstwom przewidzieć ustawę o AI za pomocą dobrowolnych zobowiązań i dzielić się pomysłami za pośrednictwem warsztatów organizowanych przez Biuro ds. AI organu wykonawczego UE. Nowy Parlament prawdopodobnie skupi się na obszarach szarych, takich jak AI i prawa autorskie, odpowiedzialność i AI w miejscu pracy.

CSAM

Po tym, jak kompromis zaproponowany przez belgijską prezydencję w sprawie kontrowersyjnego rozporządzenia w sprawie materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci (CSAM) nie powiódł się w czerwcu ubiegłego roku, w październiku rozpoczną się nowe dyskusje w Radzie UE. Węgierska prezydencja będzie odpowiedzialna za osiągnięcie ogólnego podejścia po tym, jak prezydencje hiszpańska i belgijska utknęły w martwym punkcie w kwestii skanowanych zaszyfrowanych wiadomości i obrazów. Węgrzy planują znaleźć wyjście z tego impasu w grudniu.

Cyber

Grupa ekspertów Komisji Europejskiej nie osiągnęła porozumienia w sprawie dobrowolnych certyfikatów dla usług w chmurze (EUCS), a debata stała się upolityczniona w ostatnich miesiącach. Oczekuje się, że dyskusje będą kontynuowane po lecie. Tymczasem ustawa o bezpieczeństwie cybernetycznym (CSA), która daje Agencji Bezpieczeństwa Cybernetycznego UE ENISA mandat do opracowywania takich certyfikatów, podlega przeglądowi.

Telekomunikacja

Czekamy na wyniki konsultacji w sprawie przyszłości infrastruktury telekomunikacyjnej i cyfrowej, które zakończyły się pod koniec czerwca, a które będą podstawą wniosku Komisji na początku 2025 r. Dyskusja, rozpoczęta przez Bretona w zeszłym roku, stała się przedmiotem intensywnego lobbingu ze strony branży telekomunikacyjnej, jak również największych platform. Żadna ze stron nie chce wnieść większego wkładu w rozbudowę zaawansowanych sieci.

Trzymanie oka na

Inicjatywa obywatelska „Stop Killing Video Games” nabiera rozpędu. Petycja, uruchomiona 31 lipca, zebrała już ponad 300 000 podpisów, wzywając UE do powstrzymania wydawców licencji gier wideo przed wyłączaniem ich gier, gdy kończy się wsparcie. Autorzy tej inicjatywy mają rok na zebranie miliona podpisów potrzebnych do rozpatrzenia jej przez Komisję Europejską.

Oto, co przegapiłeś, gdy byłeś poza domem:

Europejskie chipsy

Aby zwiększyć europejską produkcję mikroprocesorów, w Dreźnie w Saksonii powstanie European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC). Nowa fabryka będzie produkować tzw. chipy o wysokiej wydajności wykorzystywane w zastosowaniach motoryzacyjnych i przemysłowych, a jej pełna wydajność ma zostać osiągnięta do 2029 r.

Elon Musk nie ma urlopu

Elon Musk, miliarder i CEO platformy mediów społecznościowych X, rozpoczął lipiec od zakwestionowania wstępnych ustaleń Komisji, które wskazywały na naruszenia ustawy o usługach cyfrowych (DSA). Musk odpowiedział X, twierdząc, że „Komisja Europejska zaproponowała X nielegalną tajną umowę, jeśli po cichu cenzurujemy wypowiedzi, nie mówiąc o tym nikomu”.

Pod koniec lipca Wielka Brytania została zszokowana atakiem nożownika, po którym nastąpiły gwałtowne protesty w całym kraju. Musk zaostrzył napięcia w mediach społecznościowych, ogłaszając wybuch „wojny domowej”. Te działania mogą potencjalnie przyczynić się do już obszernego dochodzenia DSA przeciwko X, poinformowała Komisja TylkoGliwice.

Na początku sierpnia Musk spotkał się z nowymi skargami dotyczącymi wykorzystania danych użytkowników do trenowania modelu AI X. Gdy zbliżały się wybory w USA, Musk, zagorzały zwolennik Donalda Trumpa, udostępnił fałszywe wideo Kamali Harris i zaplanował wywiad z kandydatem Republikanów na 13 sierpnia. Dzień wcześniej Thierry Breton wydał list przypominający X o jego obowiązkach wynikających z DSA. Pomimo bezpośredniej odpowiedzi Muska, poparli go politycy republikańscy i społeczeństwo obywatelskie, którzy wszyscy twierdzili, że ruch Bretona należy interpretować jako ingerencję w wybory.

Nowy parlament, nowe twarze

Nowo wybrani posłowie Parlamentu Europejskiego zebrali się na pierwszej sesji plenarnej w dniach 16–19 lipca. TylkoGliwice przygotował listę osób, które będą miały wpływ na kwestie technologii i cyfryzacji w tej kadencji. Wśród nich są dwaj byli pracownicy Meta, którzy ponownie rozpalili dyskusję na temat regulacji drzwi obrotowych. Następna sesja plenarna odbędzie się w dniach 16–19 września w Strasburgu.