O nas
Kontakt

Korzystanie z telefonu komórkowego nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka mózgu, wynika z dużego badania

Laura Kowalczyk

There is no strong correllation between mobile phone use and brain cancer, a new study has found.

Jak wynika z przełomowego przeglądu, od połowy lat 90. XX wieku częstość występowania raka mózgu nie wzrosła wraz ze wzrostem popularności telefonów komórkowych.

Według obszernego przeglądu zleconego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) korzystanie z telefonu komórkowego nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka mózgu.

Telefony komórkowe emitują promieniowanie niejonizujące o częstotliwości i poziomie energii, które są na tyle niskie, że nie powodują uszkodzenia DNA, w przeciwieństwie do promieniowania jonizującego występującego w medycznych zdjęciach rentgenowskich i na Słońcu.

A mimo wzrostu popularności telefonów komórkowych i innych technologii bezprzewodowych wykorzystujących podobne częstotliwości radiowe – w tym radia, telewizji i niań elektronicznych – nie zaobserwowano podobnego wzrostu częstości występowania trzech rodzajów raka mózgu, białaczek ani nowotworów przysadki mózgowej lub gruczołów ślinowych, zgodnie z metaanalizą, która obejmowała 63 badania opublikowane w ciągu dwóch dekad i została opublikowana w czasopiśmie Environmental International.

„W przypadku głównego problemu, telefonów komórkowych i nowotworów mózgu, nie stwierdziliśmy zwiększonego ryzyka, nawet przy ponad 10-letniej ekspozycji i maksymalnych kategoriach czasu połączeń lub liczby połączeń” – powiedział w oświadczeniu Mark Elwood, współautor badania i honorowy profesor epidemiologii nowotworów na Uniwersytecie w Auckland w Nowej Zelandii.

Nowe odkrycia pojawiają się tuż po zakończeniu innego dużego badania, które wykazało, że osoby często korzystające z telefonów komórkowych nie są bardziej narażone na raka mózgu w porównaniu z osobami, które korzystają z nich rzadko.

W ramach analizy monitorowano około 250 000 osób przez okres średnio siedmiu lat w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii i Finlandii.

Łącznie wyniki te nadają naukową wartość hipotezie, że u zdecydowanej większości ludzi telefony nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka mózgu.

„To naprawdę utrwala to, co widzieliśmy” – powiedziała TylkoGliwice Health Aslak Harbo Poulsen, starsza badaczka w Danish Cancer Institute.

Brak związku między telefonami komórkowymi a nowotworami

Jego badania w Danii, obejmujące około 358 000 abonentów telefonii komórkowej, zostały uwzględnione w metaanalizie, ale autor nie brał udziału w nowym badaniu.

„Nie wydaje się, aby istniała silna korelacja między korzystaniem z telefonu komórkowego a ryzykiem wystąpienia tych nowotworów w populacji ogólnej” – powiedział.

Harbo Poulsen powiedział, że głównym otwartym pytaniem jest to, czy problem może mieć wpływ na część osób, na przykład bardzo intensywnych lub długotrwałych użytkowników telefonów komórkowych – ale i tak byłoby to „niezwykle rzadkie”.

Nie wydaje się, aby istniała silna korelacja między korzystaniem z telefonu komórkowego i ryzykiem wystąpienia tych nowotworów w populacji ogólnej.

Aslak Harbo Poulsen

Starszy badacz, Duński Instytut Raka

WHO ostrzegła w 2011 r., że telefony komórkowe „mogą mieć działanie rakotwórcze dla ludzi”, a dział badawczy Światowej Organizacji Zdrowia od tamtej pory prowadzi szeroko zakrojone badania nad potencjalnym związkiem między tymi dwoma zjawiskami.

Harbo Poulsen powiedział, że w badaniach nad potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia związanymi z korzystaniem z telefonów zwykle nie jest jasne, czy jakiekolwiek powiązania wynikają z promieniowania, narażenia na światło w nocy, czy też z innej przyczyny.

Warto zauważyć, że punktem odcięcia nowego badania był rok 2022, gdy sieci 5G, które działają w wyższym spektrum częstotliwości niż starsze generacje, były jeszcze stosunkowo nowe.

Uważa się je jednak nadal za niejonizujące i autorzy badania twierdzą, że nie ma powodu do obaw.

„Nie przeprowadzono jeszcze poważnych badań nad sieciami 5G, ale istnieją badania dotyczące radaru, który ma podobnie wysokie częstotliwości; nie wykazują one zwiększonego ryzyka” – powiedział Elwood.