UE ma nadzieję, że pierwsza w swoim rodzaju umowa inwestycyjna z Angolą zwiększy dostęp do kluczowych zasobów niezbędnych do zielonej transformacji, a jednocześnie zachęci to zachodnioafrykańskie państwo do powstrzymania się od nadmiernego uzależnienia od swoich znacznych rezerw ropy naftowej.
Komisja Europejska twierdzi, że nowa umowa o zrównoważonych inwestycjach z Angolą stworzy lepsze warunki dla firm z UE, aby inwestowały w zieloną energię, rolnictwo i niezbędne minerały, pomagając w ten sposób zapobiegać nadmiernej eksploatacji rezerw paliw kopalnych.
Jak poinformowała władza wykonawcza UE, umowa o ułatwieniu zrównoważonych inwestycji (SIFA) między UE a Angolą jest pierwszą tego rodzaju umową, która wejdzie w życie w ostatni weekend. Umowa ta zapewni temu ogromnemu państwu Afryki Zachodniej lepszy dostęp do rynku europejskiego.
Umowa pomoże również Angoli – która dysponuje zasobami ropy naftowej porównywalnymi wielkością do zasobów Norwegii – w „staraniach o dywersyfikację gospodarki poza paliwa kopalne” – stwierdziła Komisja Europejska.
W październiku ubiegłego roku UE podpisała strategiczne partnerstwa z innymi krajami afrykańskimi – Demokratyczną Republiką Konga i Zambią – w celu rozwoju „Korytarza Lobito”, kluczowego szlaku tranzytowego łączącego oba kraje z Angolą, którego celem jest rozwój łańcuchów wartości kluczowych surowców.
Angola szczyci się ogromnymi złożami miedzi, kobaltu, manganu i litu, pierwiastków niezbędnych do elektryfikacji sektorów transportu i produkcji, które obecnie opierają się na paliwach kopalnych.
Komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział, że umowa SIFA „pomoże zdywersyfikować gospodarkę Angoli i wesprze odpowiedzialne praktyki inwestycyjne”.
„Jestem zachwycony, że ta innowacyjna, pierwsza w swoim rodzaju umowa z Angolą weszła w życie” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji. „SIFA stworzy nowoczesne i bardziej zrównoważone środowisko inwestycyjne w Angoli, promując wzrost gospodarczy dla obu partnerów”.
Celem umowy jest zwiększenie przejrzystości przepisów inwestycyjnych, promocja wykorzystania e-administracji w celu usprawnienia wydawania pozwoleń, a także zwiększenie udziału społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji, co zdaniem Komisji będzie korzystne dla inwestorów po obu stronach.
Angola jest szóstym co do wielkości miejscem docelowym inwestycji UE w Afryce, odpowiadając za około 7% europejskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych na kontynencie, zgodnie z danymi Komisji. Z perspektywy Angoli, UE jest jej największym partnerem handlowym i inwestycyjnym.
W ramach zacieśniania współpracy Angoli z Europą w zakresie zielonej energii, Angola ma być pierwszym krajem afrykańskim, który w tym roku rozpocznie eksport „zielonego” wodoru do Europy, gdy rozpoczną się dostawy do Niemiec, powiedział ambasador kraju w Berlinie
Państwowa spółka naftowa Sonangol współpracuje z niemieckimi przedsiębiorstwami inżynieryjnymi Gauff i Conjuctta przy opracowywaniu projektu zielonego wodoru o mocy 400 MW, zasilanego elektrownią wodną w terminalu oceanicznym Barra do Dande, 30 km od stolicy Luandy.
Kilka innych krajów afrykańskich ma nadzieję eksportować zielony wodór do Europy, w tym Algieria, Egipt, Mauretania, Maroko i Namibia. Komisarz ds. energii Kadri Simson jest dziś (2 września) z oficjalną wizytą w tym ostatnim kraju na Global African Hydrogen Summit.
W ramach Europejskiego Zielonego Ładu, sztandarowego programu UE mającego na celu przyspieszenie transformacji energetycznej i klimatycznej, Komisja wyznaczyła cel importu 10 milionów ton zielonego wodoru rocznie, aby sprostać planowanemu wzrostowi krajowej produkcji, która jest obecnie znikoma.