O nas
Kontakt

Wiceprezes Banque de France omawia wyzwania stojące przed bankami centralnymi

Laura Kowalczyk

Banque de France deputy governor, Agnès Bénassy-Quéré, speaks to Euronews

Agnès Bénassy-Quéré, wiceprezes Banque de France, rozmawiała z Angelą Barnes z TylkoGliwice o wyzwaniach stojących przed bankami centralnymi w związku z oczekiwaniem na ostatnią decyzję EBC w sprawie stóp procentowych.

12 września Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Agnès Bénassy-Quéré, wicegubernator Banque de France, nie jest upoważniona do wypowiadania się w tym tygodniu. Wyjaśniła jednak, dlaczego śledzenie danych gospodarczych jest ważne dla obywateli i omówiła wyzwania stojące przed bankami centralnymi.

Największe wyzwania przed Banque de France

Agnès podkreśliła trzy kluczowe obszary wyzwań stojących przed Banque de France: dezinflacja, innowacje i zmiany klimatyczne.

„Zmiany klimatyczne są prawdziwym wyzwaniem dla banków centralnych, ponieważ z jednej strony są źródłem szoków. Klęski żywiołowe powodują inflację, a przejściowa polityka klimatyczna jest również źródłem szoków cenowych” – wyjaśniła.

Chociaż nie można zaprzeczyć, że rządy muszą podjąć znaczące działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, Agnès ostrzega przed dwoma konsekwencjami gospodarczymi, jeśli nie będą one zarządzane ostrożnie.

„Jedna z nich mogłaby mieć charakter inflacyjny z podatkiem węglowym, a druga to uszczuplenie finansów publicznych, co przerzuciłoby ciężar stabilizacji na banki centralne. »

Dlaczego obywatele powinni śledzić PKB i stopy inflacji

Dla wielu z nas przeczytanie, że w danym kraju PKB spada o 2%, może wydawać się bez znaczenia, ale w rzeczywistości ma ogromny wpływ.

„Krajowy PKB wynosi około 2600 miliardów euro” – wyjaśnia Agnès.

„Dla gospodarstw domowych jest to podstawa ich siły nabywczej. Jeśli PKB nie rośnie, siła nabywcza nie może rosnąć” – dodała.

Dla porównania, według Banque de France każdy punkt procentowy PKB jest dla Francji wart 26 miliardów euro.

Ponadto każdy punkt inflacji, który nie zostanie skompensowany równoważnym wzrostem płac, zmniejsza siłę nabywczą dochodu do dyspozycji brutto gospodarstw domowych o 16 miliardów euro.

Pomimo okresu nadzwyczajnych niepokojów na świecie w ostatnich latach Agnès upiera się, że siła nabywcza Francuzów nie zmniejszyła się. W rzeczywistości stopa bezrobocia spadła poniżej poziomu sprzed Covid-19, co wzmocniło siłę nabywczą.

„To taki cud, że ludzie nam nie ufają” – powiedziała Agnes.

Wydarzenia, które pomogły zwiększyć PKB Francji w 2024 roku

Oprócz koncertów Taylor Swift w Paryżu wiceprezes Banku Francji podzielił się także aktualizacją swoich danych ekonomicznych po igrzyskach olimpijskich.

„Przebadaliśmy około 8 000 firm we Francji. Szacujemy, że tempo wzrostu PKB w trzecim kwartale może wzrosnąć o około jedną czwartą punktu procentowego (0,25%)” – wyjaśnia Agnès.

„Dotyczy to hoteli, restauracji, transportu, bezpieczeństwa, ale także nadawania i oczywiście sprzedaży biletów. Jest to zatem efekt krótkotrwały. Jest to efekt jednorazowy, czyli kwartalny. Następnie wracamy do normalnego tempa wzrostu. »

Obejrzyj cały wywiad z wicegubernatorem Banque de France Agnès Bénassy-Quéré tutaj.