Najważniejsze wydarzenia tygodnia przedstawił redaktor naczelny TylkoGliwice ds. polityki UE, Jeremy Fleming-Jones.
Kluczowe daty w pamiętniku
-
Poniedziałek, 9 września: Były premier Włoch Mario Draghi przedstawi swoje wnioski na temat konkurencyjności.
-
Wtorek, 10 września: Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda orzeczenia w dwóch przełomowych sprawach apelacyjnych: w sprawie antymonopolowej związanej z Google i w sprawie pomocy państwa związanej z opodatkowaniem Apple.
-
Środa, 11 września: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się z konferencją przewodniczących Parlamentu Europejskiego, która prawdopodobnie dokona podziału tek komisji.
-
Środa, 11 września: Komisarz Maroš Šefčovič ma przedstawić raport na temat stanu unii energetycznej.
W centrum uwagi
Mgła powinna się unieść nad spekulacjami na temat tego, który kandydat na komisarza otrzyma dane stanowisko, ponieważ Ursula von der Leyen ma ujawnić swoje portfolio w środę.
Z tabeli rozesłanej w zeszłym tygodniu przez członków centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPP) von der Leyen – ujawnionej przez TylkoGliwice – wynika, że centroprawicowa grupa przejmie wiele najbardziej pożądanych stanowisk w organach wykonawczych UE – w tym stanowiska, na których zależy socjalistom.
Wyciek potwierdził wcześniejsze doniesienia, że trzy stanowiska wiceprezydenckie obejmą Francję, Włochy i Hiszpanię. Dokument sugerował, że Teresie Riberze z Hiszpanii zostanie przekazana zielona transformacja cyfrowa jako portfolio. Kolejne Financial Times W raporcie wskazano, że Ribera zastąpi Margrethe Vestager na stanowisku głównego specjalisty ds. egzekwowania prawa konkurencji w Europie. To samo stanowisko rozważano również dla Austriaka Magnusa Brunnera, aby utrzymać kwestie klimatyczne w rękach EPP.
Oczekuje się, że Francuz Thierry Breton obejmie odpowiedzialność za przemysł i autonomię strategiczną, podczas gdy Włoch Raffaele Fitto obejmie odpowiedzialność za gospodarkę i odbudowę po pandemii.
Von der Leyen jasno dała do zrozumienia, że w swoim nowym zarządzie będzie mianować wyłącznie wiceprezesów wykonawczych, co pozbawiłoby ją kilku innych stanowisk wiceprezesów istniejących w obecnej strukturze komisji.
Każda funkcja wiceprezesa wykonawczego zaproponowana Raffaele Fitto będzie przedmiotem wnikliwej analizy ze strony Parlamentu Europejskiego, ponieważ prawicowa frakcja, którą reprezentuje, nie poparła kandydatury von der Leyen w wyborach prezydenckich.
Dobrym punktem wyjścia będzie jednak sprawdzenie roli komisarzy, którzy podlegają kompetencjom EVP, jakie zostaną mu zaproponowane.
Na przykład, gdyby powierzono mu zadania związane z gospodarką i odbudową po pandemii, możliwe, że inni komisarze odpowiedzialni za usługi finansowe i fundusze spójności mieliby większą władzę.
Jeżeli von der Leyen przedstawi w tym tygodniu swoją kandydaturę, uwaga natychmiast zwróci się w stronę przesłuchań parlamentarnych w sprawie zatwierdzenia jej nominacji.
Z ujawnionego w ubiegłym tygodniu dokumentu wynika, że kandydatura premiera Węgier Viktora Orbána, urzędujący komisarz Oliver Varhelyi, najprawdopodobniej zostanie odrzucona i może zostać zastąpiony przez innego faworyta Orbána, europosłankę Fideszu Enikő Győri.
Twórcy wiadomości politycznych
Ponowne zrównoważenie płci
Słoweniec Tomaž Vesel wycofał w zeszłym tygodniu swoją kandydaturę do zespołu komisarzy europejskich Ursuli von der Leyen, po tym jak rząd słoweński znalazł się pod presją nominowania kandydatki, według słoweńskiej agencji prasowej STA. Były eurodeputowany i obecny minister spraw zagranicznych Tanja Fajon ma być kandydatem zastępczym. Rumunia wcześniej wymieniła swojego pierwotnego kandydata do komisji, Victora Negrescu, na obecnego eurodeputowanego i byłą minister ds. funduszy europejskich Roxanę Mînzatu, ponieważ von der Leyen chce zapewnić większą równowagę płci wśród swoich najwyższych urzędników.