O nas
Kontakt

„Trzy tygodnie bez kropli deszczu”: Jak Bałkany poradziły sobie z najgorętszym latem od ponad 130 lat

Laura Kowalczyk

Experts say the summer of 2024 in the Balkans was the hottest since measurements started more than 130 years ago.

Południowo-wschodnia Europa została tego lata „uwięziona” pod subtropikalną masą ciepłego powietrza znad Afryki Zachodniej i Morza Śródziemnego.

Jelena Popović zazwyczaj kocha lato i wszystko, co ze sobą niesie, w tym upały. Ale w tym roku było tego po prostu za dużo.

„To lato było zbyt gorące, nie można było spacerować po mieście. Było przyjemnie tylko podczas pływania” – powiedział Popović, mieszkaniec Belgradu, stolicy Serbii.

„To było jak tropikalne lato, jakbyśmy mieszkali w Afryce, a nie w Europie”.

Dotyczyło to większej części Bałkanów, regionu w południowo-wschodniej Europie, który przyzwyczajony jest do gorących lat, ale gdzie tegoroczne lata pobiły poprzednie rekordy: powtarzające się fale upałów oraz niemal całkowicie suchy lipiec i sierpień.

Eksperci twierdzą, że lato 2024 r. na Bałkanach było najgorętsze od czasu rozpoczęcia pomiarów ponad 130 lat temu. Długie okresy z temperaturami powyżej 30°C, które nie spadały poniżej 20°C w nocy, doprowadziły do ​​wzrostu średnich temperatur do nowych maksimów, wyjaśnili meteorolodzy.

„Lato zazwyczaj oznacza naprzemienne występowanie gorących dni z wysokimi temperaturami, po których następuje przerwa trwająca pięć, sześć dni z opadami deszczu i burzami” – powiedział serbski meteorolog Nedeljko Todorović.

„Ale to się zdarzyło tylko w czerwcu. Praktycznie cały lipiec i sierpień nie przyniosły deszczu, a wysokie temperatury utrzymywały się.”

To było najgorętsze lato w historii Ziemi

Klimatolodzy twierdzą, że globalne ocieplenie spowodowane głównie spalaniem paliw kopalnych doprowadziło do wzrostu temperatur; ostatnio na świecie odnotowano 13 kolejnych miesięcznych rekordów ciepła.

Europejska służba klimatyczna Copernicus poinformowała w piątek, że lato 2024 r. było najcieplejszym latem w historii Ziemi, co jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo, że ten rok okaże się najcieplejszym w historii ludzkości.

Jak powiedział Goran Pejanović z serbskiej Służby Hydrometeorologicznej, południowo-wschodnia Europa została tego lata „uwięziona” pod subtropikalną, ciepłą masą powietrza znad Afryki Zachodniej i obszaru Morza Śródziemnego.

„Mieliśmy cztery fale upałów… najintensywniejsza w lipcu trwała od 5 do 21 lipca, przez prawie trzy tygodnie bez kropli deszczu” – powiedział. Ogólnie rzecz biorąc, to lato w Serbii było o 3,3 stopnia cieplejsze niż średnia, dodał.

W Słowenii, alpejskim kraju graniczącym z Austrią i Włochami, średnia temperatura latem była wyższa o 2,5 stopnia w porównaniu z okresem przed 2020 rokiem, zgodnie z danymi Agencji Ochrony Środowiska tego kraju.

Wyschnięte jezioro Bileca, w pobliżu miasta Bileca w Bośni.

Jak podano w raporcie, lato w Słowenii minęło bez chłodniejszych okresów, które są normalne dla górzystego kraju. Rekordowo wysokie temperatury nie odnotowano na nizinach, ale raczej na wyższych wysokościach w Alpach Julijskich, podczas gdy temperatury w całym kraju utrzymywały się powyżej 30°C na początku września.

„Wszystkie rekordy zostały pobite” w Bośni, jeśli chodzi o liczbę bardzo ciepłych nocy i dni. W niektórych obszarach potroiły się one w porównaniu z ubiegłym rokiem, który był poprzednim rekordem, powiedział Bakir Krajinović z Instytutu Hydrometeorologicznego Bośni.

Sąsiednia Chorwacja poinformowała o najwyższej kiedykolwiek zanotowanej temperaturze Morza Adriatyckiego, która w niektórych rejonach osiągnęła 30°C.

Fale upałów stają się coraz dłuższe i gorętsze

Ubiegły rok był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów na świecie, gdyż zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka oraz naturalnie występujące zjawisko pogodowe El Niño, które ogrzewa części Pacyfiku, sprawiły, że odnotowano ekstremalnie wysokie temperatury.

Fale upałów są gorętsze, dłuższe i częstsze, a niektóre części świata doświadczają również dłuższych i częstszych susz. Świat ocieplił się średnio o około 1,2 stopnia Celsjusza od czasów przedindustrialnych.

Upały na Bałkanach doprowadziły do ​​wysuszenia rzek w Bośni i Serbii, wywołały ogromne pożary lasów w Chorwacji, Macedonii Północnej i Albanii, spowodowały spadek upraw i spalenie pól uprawnych w całym regionie.

Zwiędłe słoneczniki na polu niedaleko miasta Becej w Serbii.

Coraz cieplejsze noce oznaczają, że ciała ludzi, a także zwierząt i roślin, nie mogą się ochłodzić, aby poradzić sobie z porą dnia. Jest to jeszcze bardziej ekstremalne w dużych miastach, gdzie betonowe budynki emitują ciepło w nocy, które gromadzi się w ciągu dnia.

Meteorolodzy w Czarnogórze poinformowali, że w niektórych miastach temperatura w nocy sięgnęła nawet 29 stopni Celsjusza.

Problemy z energią wodną i niszczycielskie pożary lasów

Choć sprzyjało to branży turystycznej wzdłuż wybrzeża Albanii, bardzo gorące lato było złe dla rolnictwa i produkcji energii. Prawie 98 procent energii w Albanii pochodzi z elektrowni wodnych, które zostały sparaliżowane przez trwającą wiele miesięcy suszę.

Macedonia Północna zmagała się z około 2000 pożarów lasów w ciągu ostatnich trzech miesięcy, trzy razy więcej niż w 2023 r. Pożary zniszczyły dziesiątki tysięcy akrów lasów. Urzędnik ds. sytuacji nadzwyczajnych Stojanche Angelov ostrzegł, że „to jeszcze nie koniec… jeśli wkrótce nie zacznie padać, będziemy mieć pożary lasów do listopada”.

Dziesiątki wiosek i miast w Serbii zmagały się z ograniczeniami w dostępie do wody pitnej z powodu suszy. Żołnierze przywieźli zbiorniki z wodą w góry na południowym zachodzie kraju dla spragnionych bydła i koni.

Mężczyzna zbiera błoto, które będzie wykorzystywane w terapii, ze słonego jeziora Rusanda, które całkowicie wyschło, niedaleko Melenci w Serbii.

Na północy słone jezioro Rusanda, którego błoto jest wykorzystywane w terapii medycznej, wyschło całkowicie, zamieniając się w księżycową szarą powierzchnię. Jovica Mudrić z lokalnego centrum medycznego powiedział, że musieli wylewać wodę ze zbiorników, aby zrobić błoto dla pacjentów.

„To nie pierwszy raz, kiedy to się zdarzyło, ale nigdy tak jak w tym roku” – powiedział. „Wiem, że wszyscy lubią lato, ale przydałoby się trochę deszczu”.