Francuska artystka Sophie Calle i portugalska pianistka Maria João Pires zostały laureatkami nagrody Praemium Imperiale, najważniejszego międzynarodowego wyróżnienia artystycznego w Japonii.
Dwóch najsłynniejszych artystów Europy zostało uhonorowanych podczas 35. dorocznego święta sztuki, nagród Praemium Imperiale.
Francuska artystka konceptualna Sophie Calle i portugalska pianistka klasyczna Maria João Pires znalazły się wśród piątki artystów różnych dyscyplin wybranych na laureatów nagród w 2024 roku.
Calle wygrał w kategorii Malarstwo, a João Pires został wyróżniony w kategorii Muzyka. Dołączyli do nich kolumbijska artystka wizualna Doris Salcedo w kategorii Rzeźba; tajwański reżyser Ang Lee w kategorii Teatr/Film; i japoński architekt Shigeru Ban w kategorii Architektura.
Praemium Imperiale to międzynarodowa nagroda artystyczna przyznawana przez japońską rodzinę cesarską w imieniu Japan Art Association. Została ustanowiona przez Hirohito, cesarza Shōwę, który panował od 1926 r. do swojej śmierci w 1989 r. i ustanowił nagrody na cześć swojego młodszego brata, księcia Takamatsu, który zmarł w 1987 r.
Nagrody wręcza corocznie książę Hitachi, prezes Japońskiego Stowarzyszenia Artystycznego, podczas ceremonii w Meiji Kinenkan w Tokio.
Wśród poprzednich laureatów nagrody znaleźli się m.in. Yayoi Kusama, Anish Kapoor, Norman Foster, Philip Glass i Jean-Luc Godard, a także wiele innych znanych nazwisk.
Każdy z tegorocznych laureatów otrzymuje złoty medal i nagrodę pieniężną o wartości 15 milionów japońskich jenów (96 000 euro). Dodatkowe 5 milionów jenów (32 000 euro) zostało przyznane w ramach Grantu dla Młodych Artystów, który trafił do Centrum Sztuki Komunitas Salihara w Dżakarcie.
Założone w 1995 roku Centrum Sztuki Komunitas Salihara jest pierwszym prywatnym kompleksem kulturalnym w Indonezji, którego celem jest promowanie ekspresji wspólnotowej za pomocą szerokiej gamy środków artystycznych.
Sophie Calle, 70-letnia artystka konceptualna, reprezentowała już Francję na Biennale w Wenecji w 2007 r., a w 2012 r. została odznaczona francuskim orderem Commandeur de l’Ordre des Arts et des Lettres.
Jej prace zostały wprowadzone do świata sztuki za pośrednictwem śmiałego „The Sleepers” w 1979 r., gdzie zapraszała nieznajomych do spania w swoim łóżku, zanim przeprowadziła z nimi wywiady do swojej kolejnej pracy „Venetian Suite”. W trakcie swojej kariery znalazła nowe i pomysłowe sposoby dzielenia się swoim życiem z publicznością, wyprzedzając usunięcie prywatności, które stało się wszechobecne wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych.
W kategorii Muzyka, 80-letnia piosenkarka Maria João Pires wygrała za swoje wieloletnie oddanie angażowaniu społeczności i edukacji w swoją praktykę. Oprócz uznanych międzynarodowych recitali, João Pires założyła Belgais Centre for the Study of the Arts w Portugalii w 1999 r., aby rozwijać chóry dla dzieci i dorosłych ze środowisk wiejskich. Następnie realizowała podobne projekty w Belgii, chóry Partitura i warsztaty.
65-letnia kolumbijska artystka Doris Salcedo zawsze stawiała kolumbijską wojnę domową w centrum swojej twórczości. Od jej niszczycielskiej pracy „Shibboleth”, w której stworzyła pęknięcie w podłodze w londyńskiej hali Turbine Hall w Tate Modern w 2007 r., po jej pracę z 2018 r. „Fragmentos”, w której przetopiła metal z 37 ton broni, tworzyła narracje wokół przemocy, pamięci i bólu za pomocą zwykłych przedmiotów.
Shigeru Ban, 67-letni japoński architekt, jest w tym roku świętowany za łączną karierę w zakresie innowacyjnych budynków publicznych (Centrum Pompidou-Metz, La seine musicale i Swatch Omega) oraz poświęcenie się działalności charytatywnej. Ban zbudował schronienia dla uchodźców z Rwandy i tymczasowe domy dla ofiar wielkiego trzęsienia ziemi Hanshin-Awaji w 1995 r., zanim założył Voluntary Architects’ Network, aby zapewnić pomoc uchodźcom i ofiarom katastrof na całym świecie.
Wreszcie 69-letni tajwański reżyser Ang Lee słynie z bogatej filmografii, obejmującej kino azjatyckie i hollywoodzkie, od przełomowych filmów międzynarodowych Przyczajony tygrys, ukryty smok do jego dziwnego zachodniego dramatu Tajemnica Brokeback Mountain I Życie PiWśród poprzednich nagród przyznanych Lee znalazły się Oscar za najlepszą reżyserię, Złoty Lew w Wenecji oraz Złoty Niedźwiedź w Berlinie.