O nas
Kontakt

Rozmowa z chatbotem AI może pomóc w zmniejszeniu ludzkich przekonań spiskowych, wynika z badania

Laura Kowalczyk

Chatting with an artificial intelligence can reduce conspiracy beliefs by 20%, a new study showed

Naukowcy podkreślili, że sztuczna inteligencja ma możliwość odrzucania konkretnych argumentów poszczególnych osób i generowania spersonalizowanych treści.

Nowe badanie wykazało, że możliwe jest zmniejszenie wiary ludzi w teorie spiskowe za pomocą ChatGPT.

Naukowcy z American University, Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Cornell University w Stanach Zjednoczonych wykorzystali najnowocześniejszego chatbota opartego na sztucznej inteligencji (AI) firmy OpenAI, GPT-4 Turbo, do nawiązania kontaktu z osobami wierzącymi w teorie spiskowe.

Czatowanie przy użyciu najnowszej wersji ChatGPT spowodowało, że uczestnicy badania mniej wierzyli w teorie spiskowe niż przeciętnie o 20 procent, a efekt ten utrzymywał się przez co najmniej dwa miesiące.

W badaniu opublikowanym w czwartek w czasopiśmie Science wzięło udział ponad 2100 Amerykanów, którzy zadeklarowali, że wierzą w teorie spiskowe.

„Wielu zwolenników teorii spiskowych było rzeczywiście skłonnych do zmiany swoich poglądów, gdy przedstawiono im przekonujące dowody przeciwne” – powiedział w oświadczeniu Thomas Costello, adiunkt psychologii na American University i główny autor badania.

Naukowcy podkreślili, że chatbot oparty na sztucznej inteligencji ma możliwość odpierania konkretnych argumentów każdej osoby za pomocą spersonalizowanych treści.

Według artykułu sztuczna inteligencja otrzymała polecenie „bardzo skutecznego przekonania” użytkowników przeciwko teoriom spiskowym, w które wierzyli.

„Na początku byłem dość zaskoczony, ale czytanie rozmów sprawiło, że (mnie) o wiele mniej sceptycznie. AI dostarczało stronicowe, bardzo szczegółowe opisy, dlaczego dany spisek był fałszywy w każdej rundzie rozmowy, a także było biegle uprzejme i budowało relacje z uczestnikami” – dodał Costello.

Spadek po mniej niż 10 minutach interakcji ze sztuczną inteligencją

Uczestnicy zostali przebadani i za pomocą punktacji określili, jak silne jest ich przekonanie przed eksperymentem. Ostrzeżono ich również, że będą współpracować ze sztuczną inteligencją.

Teorie spiskowe obejmowały m.in. zamach na byłego prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, kosmitów i Illuminati, a także te związane z COVID-19 lub wyborami prezydenckimi w USA w 2020 roku.

W ciągu niecałych 10 minut interakcji ze sztuczną inteligencją badacze zaobserwowali, że wśród przeciętnych uczestników wiara w teorię spiskową spadła o 20 procent, a około 27 procent uczestników stało się „niepewnych” co do swoich przekonań spiskowych.

Robbie Sutton, profesor psychologii społecznej na University of Kent w Wielkiej Brytanii, opisał tę redukcję jako „znaczącą”.

„Trzeba przyznać, że efekty te wydają się mniej silne niż te, które wykazały niektóre badania dotyczące innych interwencji obalających i prekognitywnych” – powiedział w wiadomości e-mail Sutton, który nie brał udziału w badaniu.

„Jednak ich główne znaczenie leży w naturze interwencji. Ponieważ generatywna sztuczna inteligencja jest oczywiście zautomatyzowana, interwencję można skalować, aby dotrzeć do wielu osób, i ukierunkować ją, aby dotrzeć, przynajmniej w teorii, do tych, którzy odnieśliby z niej największe korzyści” – dodał.

Co więcej, zarówno naukowcy, jak i Sutton zauważyli, że eksperyment przeprowadzono w kontrolowanych warunkach, co utrudnia jego powtórzenie na większą skalę.

„Interwencje prebunkingowe, a zwłaszcza debunkingowe, są starannie projektowane i testowane w warunkach, które są zupełnie nierealne” – powiedział Sutton, porównując uczestników do „w zasadzie zniewolonej publiczności”, która rzadko decyduje się odejść po włączeniu do badania.