Zachód obawia się, że Teheran może udoskonalać swoje systemy rakiet balistycznych i że rozwój ten może również pomóc jego programowi broni nuklearnej.
Iran oświadczył, że w sobotę wystrzelił w przestrzeń kosmiczną satelitę za pomocą rakiety zbudowanej przez paramilitarną Gwardię Rewolucyjną.
To najnowsza aktualizacja programu, który – jak obawia się Zachód – pomaga Teheranowi w rozwijaniu programu rakiet balistycznych.
Iran określił wystrzelenie jako sukces, co czyni go drugim razem, gdy Teheran wystrzelił satelitę na orbitę za pomocą rakiety.
Jednak wystrzelenie nie zostało natychmiast niezależnie potwierdzone, a władze irańskie nie udostępniły od razu nagrania wideo ani innych dowodów wystrzelenia, jak to miało miejsce wcześniej.
Wydarzenie to następuje w obliczu wzmożonych napięć panujących na Bliskim Wschodzie w związku z trwającą wojną Izrael-Hamas w Strefie Gazy, podczas której Teheran przeprowadził bezprecedensowy atak rakietowy i dronów na Izrael.
Iran w dalszym ciągu wzbogacał uran do poziomu zbliżonego do poziomu broni, co wzbudziło strach wśród ekspertów ds. nieproliferacji w związku z programem Teheranu.
W przeszłości Stany Zjednoczone stwierdziły, że wystrzelenie satelitów przez Iran jest sprzeczne z rezolucją ONZ i nalegały, aby Teheran nie podejmował działań związanych z rakietami balistycznymi zdolnymi do przenoszenia broni nuklearnej.
Sankcje ONZ związane z irańskim programem rakiet balistycznych wygasły w październiku ubiegłego roku.
Pod rządami stosunkowo umiarkowanego byłego prezydenta Iranu Hassana Rouhaniego Republika Islamska spowolniła swój program kosmiczny w obawie przed eskalacją napięć na Zachodzie.
Jednak twardogłowy prezydent Ebrahim Raisi popchnął program do przodu, zanim zginął w katastrofie helikoptera w maju.
Nie jest jasne, czego nowy prezydent kraju Masoud Pezeshkian chce w związku z programem, ponieważ milczał na ten temat podczas kampanii wyborczej.
Według oceny wywiadu USA rozwój satelitarnych pojazdów nośnych „skróciłby harmonogram” opracowania przez Iran rakiety międzykontynentalnej, ponieważ wykorzystuje on podobną technologię.
Międzykontynentalne rakiety balistyczne mogą zostać użyte do przenoszenia broni nuklearnej, przy czym Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ostrzega, że Teheran ma wystarczającą ilość wzbogaconego uranu na „kilka” broni nuklearnych, jeśli zdecyduje się ją wyprodukować.
Iran zawsze zaprzeczał poszukiwaniu broni nuklearnej i twierdzi, że jego program kosmiczny służy wyłącznie celom cywilnym.
Jednak zarówno wywiad USA, jak i MAEA twierdzą, że Iran miał zorganizowany wojskowy program nuklearny aż do 2003 roku.
Napięcia rosną nie tylko w obliczu eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie, ale także między Zachodem a Rosją.
W zeszłym tygodniu Putin przeprowadził w Sankt Petersburgu rozmowy z najwyższym irańskim urzędnikiem ds. bezpieczeństwa, dziękując Teheranowi za utrzymanie współpracy z Rosją.
Putin powiedział także, że Rosja czeka na oficjalną wizytę nowego prezydenta Iranu, podczas której będzie mógł podpisać „nowe ważne porozumienie międzypaństwowe mające na celu skonsolidowanie osiągnięcia poziomu strategicznego partnerstwa między Rosją a Iranem”.
W czwartek Unia Europejska oświadczyła, że otrzymała „wiarygodną informację”, że Iran dostarczył Rosji drony i rakiety w ramach jej wojny przeciwko Ukrainie, określając to jako „dalszą eskalację działań militarnych” wobec obu krajów.