Powiązania między Warszawą i Budapesztem zakwaterowały się w zeszłym miesiącu po tym, jak polski prawodawca Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech.
Polska nie narażała ambasadora Węgier na piątką galę inauguracyjną prezydentury Warszawskiej w UE po dyplomatycznym spluwku na azyl polityczny, powiedział polski minister.
W zeszłym miesiącu Budapesztu przyznał azyl polityczny byłym wiceministrowym ministrowi sprawiedliwości Marcinowi Rolowskim, sprowokując gniew Warszawy – który nazwał to „wrogim aktem”.
Romanowski, prawodawca z nacjonalistyczną partią prawa opozycyjnego i sprawiedliwości (PIS), stoi w obliczu 11 zarzutów polskich prokuratorów za niewłaściwe wykorzystanie funduszy publicznych, a w zeszłym miesiącu sąd Warszaw wydał przeciwko niemu nakaz aresztowania. W zeszłym tygodniu Polska powiedziała, że Węgry zabierze Węgrze do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jeśli nie będzie zgodne z nakazem.
Incydent ten jest ostatnim ciosem relacji między dwoma członkami UE, co wcześniej było silne ze względu na wspólne poglądy na temat migracji i bloku, ale coraz częściej rozpoznawał rosyjską inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r.
Polska prowadzi przywództwo Rady Rotacyjnej Prezydencji UE z Węgier i rozpoczyna wydarzenie w Grand Theatre w Warszawie w piątek.
„Kiedy prawie miesiąc temu zaprosiliśmy gości na naszą galę, zaprosiliśmy cały korpus dyplomatyczny”, powiedział w piątek Cały Korpus Dyplomatyczny ”, powiedział wiceminister Polski ds. Europejskiej Magdaleny Sobkowak-Czarnecka.
„Ale po sytuacji z ministrem Romankowskim (sprawami zagranicznymi) Minister (Radospław) Sikorski zdecydował, że węgierski ambasador nie jest dziś gościem w teatrze”-powiedział Sobkowiak-Czarnecka w wywiadzie dla polskiego publicznego kanału informacyjnego TVP.
Węgierski premier Viktor Orbán również nie był mile widziany podczas ceremonii, powiedział Sobkowak-Czarnecka.
Od czasu, gdy premier Polski Donald Tusk i jego centrystyczne koalicję przejęli władzę w grudniu 2023 r., Związki z Węgrzeniami były.
Warszawa – zagorzałego sojusznika Kijowa – publicznie krytykuje Budapesztu ze względu na związek z Moskwą, podczas gdy Orbán oskarżył Polskę o hipokryzję o stanowisko w sprawie wojny Rosji i powiedział, że rząd Tuska postrzega Węgrzy jako wrogów.
Kolejną kością rywalizacji była Pro-UE pozycja Polska pod Tuskiem, która ma Eurosceptycyzm PIS, w obliczu rosnącej retoryki antyeuropejskiej i zagrożeń ze strony Orbána.
Podczas prezydentury UE Węgier Orbán wielokrotnie potępił sankcje bloku wobec Rosji i odbył wysoce krytykowaną wizytę w Moskwie, gdzie poznał prezydenta Rosji Władimira Putina w tak zwanej „misją pokojową”. Orbán znalazł się również pod ostrzałem Parlamentu Europejskiego za spotkanie chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w Pekinie wkrótce potem.
Sześciomiesięczne przywództwo w Polsce Rady UE-jej drugi przebieg-skupi się na zwiększeniu bezpieczeństwa i obrony pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europa!”, Powiedziała Warszaw.