Autorzy raportu mają nadzieję, że może działać jako mapa drogowa dla władz lokalnych do dostosowania i przyspieszenia zielonego przejścia.
Przewiduje się, że susza, powódź i temperatura o 4 ° C uderzą Francję, gdy zmiany klimatu utrzymują.
Nowy raport sieci organizacji ochrony środowiska przedstawił, w jaki sposób kryzys klimatyczny jest już działający we Francji – i jak będzie się pogarszać.
Wskazuje, że efekty są największym zagrożeniem dla każdego z 18 regionów administracyjnych w kraju – 13 we Francji i 5 za granicą.
„Wpływ zmian klimatu jest zróżnicowany jako krajobrazy Francji i nie są wyrażane w taki sam sposób we wszystkich regionach”, czytamy w raporcie.
Okazuje się, że wszyscy już doświadczają negatywnych skutków zmian klimatu, ale każda z nich ma własne luki.
Nouvelle-Aquitaine i Pirenees: Susza i zasoby wodne we Francji
Susza jest problemem w całej Francji, ponieważ raport ostrzegał, że może to prowadzić do rosnących napięć, ponieważ gospodarstwa domowe, rolnictwo i przemysł rywalizują o zasoby. Niektóre prognozy pokazują, że na przykład Loire może spadać jej przepływ do połowy w nadchodzących latach.
Największy region Francji, Nouvelle-Aquitaine, składa się z różnych różnych środowisk, od rozległych przestrzeni lasu po długie wybrzeże oraz górzyste pirenees i Massif Central. Oznacza to, że 3,9 miliona ludzi, 69 procent populacji regionalnej, jest narażonych na co najmniej jedno kulminacyjne zagrożenie.
Spośród nich susza jest ta, która wpływa na największą liczbę ludzi. Od 1950 r. Opady deszczu spadły, a temperatura wzrosła. Region w tym odcinkach susz w 2018, 2019, 2021 i, najgorsze w 2022 r., Które pobiły wszystkie rekordy. Był to najgorętszy rok, jaki kiedykolwiek odnotowano w regionie, z ponad 70 dniami powyżej 30 ° C i suszą, która rozpoczęła się wiosną i trwała kilka miesięcy.
Bardziej prawdopodobne przez zmiany klimatu, susza również łączy szereg innych najbardziej palących ryzyka w różnych regionach. Niezwykle sucha pogoda zwiększa ryzyko pożarów na bardzo zalesionych obszarach, degraduje glebę prowadzącą do powodzi w innych i wywiera dalszą presję na już zestresowane zasoby rolnicze.
Paryż: Extreme Heat ma największy wpływ na miasta
Miasta takie jak stolica Paryż są szczególnie podatne na ekstremalne ciepło. Średnio Francja zaobserwowała około 1,9 ° C ocieplenia, ale może osiągnąć ponad 4 ° C ocieplenia o 2100 z obecnie obowiązującymi zasadami klimatycznymi.
Regiony Ile-de-France i Provence-Alpes-Côte d’Azur są pierwszymi, które zostaną uderzone przez ekstremalne temperatury.
Gdyby emisje gazów cieplarnianych będą kontynuowane na obecnej trajektorii, Ile-de-France stanąłby w obliczu 30 dni fali cieplnej rocznie i temperatur, które mogłyby osiągnąć 50 ° C do 2050 r. Wysoka urbanizacja sprawia, że region jest szczególnie wrażliwy, jak materiały takie jak betonowy kamień i metal pochłaniają i zachowaj ciepło. Stwarza to coś znanego jako Urban Heat Island Effect. Temperatury wzrosły już średnio o 2 ° C od połowy XX wieku.
To ciepło ma śmiertelne konsekwencje, ponieważ Paryż uznał jedno z miast europejskich o najwyższym ryzyku względnym w badaniu przeprowadzonym przez Lancet Planetary Health w zakresie nadmiernej śmiertelności przypisywanej ciepłem.
Chociaż te bardzo zurbanizowane regiony są najbardziej zagrożone, jest to podobna historia dla wszystkich głównych miast Francji.
Powódź naraża 2,2 miliona ludzi na zagrożeniu
Na północy największym zagrożeniem Hauts -de -France jest ekstremalne powodzie z sześcioma na 10 gmin – domów dla 2,2 miliona ludzi – zagrożonych. Powtarzające się powodzie uderzyły w region w listopadzie 2023 r., Kiedy to równowartość trzech miesięcy deszczu spadła w ciągu dwóch tygodni, wpływając na 244 gminy i 450 000 mieszkańców.
Modyfikacja gleby z powodu urbanizacji sprawia, że jest podatna na szybko rosnący poziom opadów. Boulogne-sur-mer odnotował na przykład wzrost o 29,3 mm na dekadę od lat 50. XX wieku.
Raport mówi również, że w krótszych okresach były bardziej skoncentrowane epizody opadów. Mniej deszczu w lecie prowadzi do suszy i degradacji gleby, a następnie więcej deszczu zimą z bardziej ekstremalnymi epizodami zwiększa ryzyko powodzi.
Wzrost poziomu morza sprawia, że regiony przybrzeżne Hauts-de-France są szczególnie wrażliwe.
Rosnące poziomy morza i erozja przybrzeżna w Bretanii
Najbardziej palącym wpływem klimatu w Bretanii, która ma jedną trzecią francuskiej linii brzegowej, jest zagrożenie podwyższonym poziomem morza.
W Brest poziomy morza wzrosły o 20 cm od 1900 r. – około 13 cm tego wzrostu nastąpiło od 1970 roku.
Wskaźnik wzrostu przyspiesza i nadal będzie to robić niezależnie od przyszłego scenariusza gazu cieplarnianego. Ograniczenie globalnego ocieplenia do 2 ° C może kupić czas regionu. Przy 2 ° C ocieplenia o dwa metry wzrostu poziomu morza może nie nastąpić przed 2300. Jeśli emisje będą rosły, może wzrosnąć o jeden metr do końca wieku i 2 metry do 2150.
Wraz ze wzrostem poziomu morza pojawia się dodatkowe zagrożenie erozji wybrzeża. Około 130 000 osób w regionie już stoi w obliczu zagrożenia zanurzeniem – szczególnie w Saint -Malo, gdzie 25 000 mieszkańców żyje poniżej poziomu morza.
„Wysoka ekspozycja i wysoka podatność naszych wybrzeży na zmiany klimatu są dobrze ugruntowane, a zatem te skutki mogą się jedynie pogorszyć wraz ze wzrostem poziomu morza”, jak donosi wysoka Rada Bretanii dla klimatu w raporcie rocznym w 2024 r.
„Rzut oka” w potencjalną przyszłość Francji
To tylko smak szczegółów zawartych w 100-stronicowym raporcie. Opublikowane 19 września przez Reseau Action Climat (RAC) we współpracy z Agencją Ekologicznego przejścia (ADEME), jego autorzy przedstawiają dokładnie, w jaki sposób określone ryzyko klimatu wpływają na każdy region Francji i jak mogą się pogorszyć w przyszłości.
Prognozy oparte są na panelu międzyrządowym na temat globalnego ocieplenia zmian klimatu. Wykorzystuje również szczegółowe dane z Météo-France, High Council on Climate, National Institute of Statistics and Economic Studies oraz regionalnych grup ekspertów klimatycznych.
Autorzy raportu twierdzą, że chociaż ich analiza nie pokazuje przyszłości, „daje nam okiem” świata, w którym emisje gazów cieplarnianych nie są ograniczone.
„Oni (scenariusze) potwierdzają pilną potrzebę działania szybko, ponieważ konsekwencje tych„ najgorszych ”scenariuszy byłyby dramatyczne”.
Władze lokalne potrzebne są więcej pieniędzy do dostosowania
Pomimo rekomendacji francuskiej Rady ds. Klimatu, nie przeprowadzono ostatniej oficjalnej oceny ryzyka klimatu i luk w tym kraju, które dają scenariusze dla każdego regionu.
RAC ma nadzieję, że oprócz zachęcania rządu raport może stać się istotnym narzędziem, które pomogą władzom lokalnym w rozwiązywaniu regionalnych zagrożeń i przyspieszeniu zielonego przejścia.
Ale to wymaga pieniędzy. Instytut Ekonomii Klimatu szacuje, że władze lokalne zainwestowały około 8,4 miliarda euro rocznie w przejście ekologiczne. Aby osiągnąć obecne cele klimatyczne, mówi, że musi to być ponad dwukrotnie więcej do 19 miliardów euro rocznie. Obejmuje to zatrudnienie 25 000 osób na pełnoetatowych stanowiskach poświęconych projektom klimatycznym.
Były rząd przedstawił fundusz zielonego przejścia jako główna dźwignia finansowania lokalnego przejścia ekologicznego.
Niecały rok po ogłoszeniu został już dwukrotnie przecięty. Został zmniejszony z 2,5 miliarda euro w rachunku finansowym w 2024 r. Do 2 miliardów euro w lutym – według ministra przejścia ekologicznego – a następnie ponownie obniżył do 1 miliarda euro na 2025.