O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Zełenski omawia z Macronem korytarz zbożowy nad Morzem Czarnym przed szczytem Putin-Erdogan

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: Zełenski omawia z Macronem korytarz zbożowy nad Morzem Czarnym przed szczytem Putin-Erdogan

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Zełenski ujawnia, że ​​omawiał z Emmanuelem Macronem kwestię funkcjonowania morskiego korytarza zbożowego na Morzu Czarnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem na temat „środków zapewniających funkcjonowanie” korytarza utworzonego przez Kijów na Morzu Czarnym w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi po odstąpieniu Moskwy od umowy w sprawie eksportu zbóż.

„Rozmawialiśmy także o sposobach zapewnienia funkcjonowania korytarza zbożowego i wzmocnienia bezpieczeństwa regionu Odessy” – powiedział Zełenski na X, dawniej Twitterze, po rozmowie telefonicznej z Macronem.

Zełenski podziękował także Macronowi za „kluczową pomoc wojskową” udzieloną jego krajowi przez Francję i powiedział, że obaj mężczyźni „omawiali kolejne kroki”, jakie zostaną podjęte w tej sprawie.

Rosja atakuje ukraiński port przed poniedziałkowym spotkaniem Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem

Dwie osoby trafiły do ​​szpitala po niedzielnym ataku rosyjskich dronów na port w obwodzie odeskim na Ukrainie, który trwał ponad 3 godziny – podają urzędnicy.

Atak na port morski Reni następuje dzień przed spotkaniem prezydenta Rosji Władimira Putina ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem w celu omówienia wznowienia dostaw żywności z Ukrainy w ramach porozumienia zbożowego dla Morza Czarnego, z którego Moskwa zerwała w lipcu.

Siły powietrzne Rosji wystrzeliły nad Dunajem 25 irańskich dronów Shahed we wczesnych godzinach porannych w niedzielę, z czego 22 zostały zestrzelone przez obronę przeciwlotniczą – poinformowały ukraińskie siły powietrzne za pośrednictwem Telegramu.

Szef sztabu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak określił atak jako część rosyjskich dążeń „sprowokowania kryzysu żywnościowego i głodu na świecie”.

Ministerstwo Obrony Rosji podało w oświadczeniu, że celem ataku były magazyny paliwa wykorzystywane do zaopatrywania sprzętu wojskowego.

Rosyjski premier Putin ma spotkać się 4 września ze swoim tureckim odpowiednikiem, a Erdogan ma nadzieję przekonać rosyjskiego przywódcę do ponownego przyłączenia się do porozumienia zbożowego dla Morza Czarnego, z którego Moskwa zerwała w lipcu.

Kluczowe spotkanie, które odbyło się w Soczi na południowym wybrzeżu Rosji, miało miejsce po tym, jak Kreml odmówił przedłużenia umowy zbożowej jakieś sześć tygodni temu.

Zdjęcie basenu Władimira Smirnowa/Sputnika/Kreml za pośrednictwem AP
Erdogan i Putin spotykali się kilkakrotnie przed poniedziałkowym szczytem

Umowa – wynegocjowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Turcję w lipcu 2022 r. – umożliwiła bezpieczne opuszczenie trzech ukraińskich portów prawie 33 mln ton (36 mln ton) zboża i innych towarów pomimo wojny toczonej w Rosji.

Rosja wycofała się jednak, twierdząc, że równoległe porozumienie obiecujące usunięcie przeszkód w rosyjskim eksporcie żywności i nawozów nie zostało dotrzymane.

Moskwa skarżyła się, że ograniczenia w transporcie i ubezpieczeniach utrudniają handel produktami rolnymi, mimo że od zeszłego roku wysłała rekordowe ilości pszenicy.

Od czasu wycofania się Putina z tej inicjatywy Erdogan wielokrotnie obiecywał odnowienie ustaleń, które pomogły uniknąć kryzysu żywnościowego w niektórych częściach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Ukraina i Rosja są głównymi dostawcami pszenicy, jęczmienia, oleju słonecznikowego i innych towarów, na których opierają się kraje rozwijające się.

Turecki prezydent utrzymywał bliskie stosunki z Putinem podczas 18-miesięcznej wojny na Ukrainie. Turcja nie przystąpiła do zachodnich sankcji wobec Rosji po jej inwazji, stając się głównym partnerem handlowym i centrum logistycznym dla zagranicznego handlu Rosji.

Jednak członek NATO, Turcja, również wspierała Ukrainę, wysyłając broń, spotykając się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i wspierając starania Kijowa o przystąpienie do NATO.

Mówi się, że Putin i Erdogan – obaj autorytarni przywódcy sprawujący władzę od ponad dwudziestu lat – mają bliskie stosunki, które zacieśniły się po nieudanym zamachu stanu na Erdogana w 2016 r., kiedy Putin był pierwszym głównym przywódcą, który zaoferował swoje wsparcie.

Szczyt w Soczi jest następstwem czwartkowych rozmów ministrów spraw zagranicznych Rosji i Turcji, podczas których Rosja przekazała listę działań, jakie Zachód musiałby podjąć, aby wznowić eksport Ukrainy do Morza Czarnego.

Erdogan wyraził sympatię dla stanowiska Putina. W lipcu powiedział, że Putin ma „pewne oczekiwania ze strony krajów zachodnich” co do porozumienia w sprawie Morza Czarnego i że „podjęcie przez te kraje działań w tym zakresie jest „kluczowe”.

Miedwiediew: Od początku roku rosyjska armia zwerbowała 280 tys. żołnierzy

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w niedzielę, że od początku roku Moskwa zwerbowała około 280 000 żołnierzy.

Oznacza to wzrost o 50 000 w porównaniu z poprzednimi danymi z początku sierpnia.

„Według danych Ministerstwa Obrony Rosji od 1 stycznia w szeregi sił zbrojnych przyjęto w ramach kontraktów około 280 000 osób” – powiedział Miedwiediew, cytowany przez państwową agencję informacyjną TASS.

Były szef państwa, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji, swoje uwagi przedstawił podczas wizyty na wyspie Sachalin.

Na początku sierpnia twierdził, że od 1 stycznia do armii zwerbowano ponad 230 tys. ludzi, jednak prawdziwość tej liczby pozostaje pod znakiem zapytania.

Od wiosny armia rosyjska prowadzi szeroką akcję ochotniczego poboru, obiecując potencjalnym żołnierzom atrakcyjne wynagrodzenia i świadczenia.

We wrześniu 2022 roku władze rosyjskie w obliczu strat na froncie musiały zastosować częściową mobilizację, która umożliwiła zwerbowanie co najmniej 300 tys. ludzi, ale spowodowała ucieczkę setek tysięcy Rosjan za granicę.

22 rosyjskie drony zestrzelone w obwodzie odeskim na Ukrainie

W niedzielę ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że zestrzeliły 22 rosyjskie drony w obwodzie odeskim na południu kraju.

„W nocy 3 września 2023 roku rosyjscy okupanci przeprowadzili kilka fal ataków dronami +Shahed-136/131+ z południa i południowego wschodu” – napisano w Telegramie Ukraińskie Siły Powietrzne, dodając, że zniszczono 22 drony pozornie łącznie 25 uruchomionych.

Ponieważ w lipcu wygasło porozumienie, które umożliwiło Ukrainie bezpieczny eksport zbóż przez Morze Czarne, Rosja nasiliła ataki na regiony Odessy i Mikołajowa na południu Ukrainy.

W następnym miesiącu pierwszy statek towarowy przepływający przez Morze Czarne dotarł do Stambułu w Turcji, pomimo rosyjskiej przeszkody.

W sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że przez utworzony przez jego kraj „tymczasowy korytarz zbożowy na Morzu Czarnym” przepłynęły dwa nowe statki.

Coraz większa rekrutacja w Rosji w miarę wzrostu liczby ofiar

Rosja zaapelowała do obywateli państw sąsiednich za pomocą ogłoszeń o naborze osób do walki na Ukrainie.

W Armenii i Kazachstanie pojawiły się ogłoszenia internetowe oferujące 495 000 rubli (około 4760 euro) wpłat początkowych i pensje od 190 000 rubli (około 1828 euro).

Co najmniej od maja 2023 r. Rosja zwraca się do migrantów z Azji Środkowej o walkę na Ukrainie, obiecując przyspieszoną ścieżkę obywatelską i pensje do 3850 euro.

Według doniesień w ukraińskim mieście Mariupol uzbeckim robotnikom budowlanym po przyjeździe skonfiskowano paszporty i zmuszono ich do wstąpienia do rosyjskiej armii.

W Rosji przebywa co najmniej sześć milionów migrantów z Azji Środkowej, których Kreml prawdopodobnie postrzega jako potencjalnych rekrutów.

Akcja rekrutacyjna prawdopodobnie nastąpi w momencie, gdy Rosja ma nadzieję uniknąć dalszych niepopularnych środków mobilizacji wewnętrznej w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w 2024 roku. Wykorzystywanie w konflikcie cudzoziemców pozwala Kremlowi w obliczu rosnących ofiar pozyskać dodatkowy personel do działań wojennych.